LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 29.11.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIKultura w kaloszach
2018-03-15, 00:49

KOMENTARZE: 1

Osiedle Łomianki Stare jest jednym z najstarszych osiedli na terenie miasta Łomianki. Na przestrzeni lat przeobraziło się z rolniczej osady w typowe miejskie osiedle. Przez pierwsze dwadzieścia lat współpraca między mieszkańcami a urzędem była nienaganna, a to dzięki wzajemnemu poszanowaniu i dialogowi wszystkich zainteresowanych. Wspólnymi siłami wypracowywano projekty takie jak: poprawa dróg, przyłącza telefoniczne, gazociąg czy kanalizacja doprowadzona do każdego gospodarstwa domowego.

Idylla się skończyła wraz z nastaniem nowego burmistrza w 2010 roku. Nie wiadomo dlaczego wiele inwestycji pozostało niedokończonych lub całkowicie zamkniętych mimo wcześniej przygotowanej dokumentacji i środków finansowych, np. druga część kompleksowej przebudowy ul. Gościńcowej i ul. Spacerowej, odwodnienie poboczy i newralgicznych skrzyżowań. Z biegiem czasu wszystko zaczęło się sypać, chyba wedle zasady: "jak się dba, tak się ma". Na nic się zdały składane przez Zarząd Osiedla na ręce burmistrza wnioski do zadań inwestycyjnych do budżetu, interwencje radnych z tego rejonu, pisma od mieszkańców. Władza była nieugięta.

Apogeum tych niekorzystnych zdarzeń nastąpiło po wyborach w 2014 roku, gdy większość Rady Miejskiej wspierająca burmistrza Tomasza Dąbrowskiego definitywnie uznała, że na terenie osiedla Łomianki Stare nie będzie inwestycji i nie będą wspierane inicjatywy społeczne mieszkańców.

Przykładem niech będą organizowane od ponad 18 lat w okresie bożonarodzeniowym Integracyjne Spotkania Mikołajkowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych z terenu  Łomianek. Od ośmiu lat, mimo licznych pism z prośbami skierowanych do  burmistrza, nie otrzymaliśmy wsparcia finansowego. Wręcz utrudniano prace przy przygotowaniach - odmawiając sali w dawnym Domu Kultury czy zamykając ten obiekt na cztery dni przed spotkaniem wigilijnym mieszkańców osiedla. Tylko dzięki determinacji Zarządu, wspaniałej postawie mieszkańców i empatii darczyńców udało się przeprowadzić imprezy integracyjne bez pomocy urzędu.

W biuletynie informacyjnym Gminy Łomianki nr 141 pojawiła się informacja, że na terenie naszego osiedla przed Centrum Kultury powstanie scena widowiskowa, bagatela za 1 476 000 zł. Kolejny kwiatek do kożucha - decyzja o tej inwestycji została podjęta bez konsultacji z mieszkańcami. Władza wolała wydać półtora miliona złotych na scenę widowiskową, niż przeprowadzić remont ul. Gościńcowej, gdzie jest dziura na dziurze, a mieszkańcy zostali zmuszeni zainwestować w zakup kaloszy, ponieważ w innym obuwiu nie da się chodzić po gigantycznych kałużach. Przykre to, ale prawdziwe, będziemy się ukulturalniać w kaloszach.

Przez ostatnie dwie kadencje burmistrz, mimo zaproszeń, nie miał prawie nigdy czasu, by spotkać się z mieszkańcami osiedla.
Prawdziwym więc zaskoczeniem była jego wizyta podczas ubiegłotygodniowego zebrania mieszkańców. Burmistrz przybył w asyście towarzyszących mu nieustannie Piotra Rusieckiego, Tadeusza Krysteckiego, Andrzeja Grafa oraz "rozbójnika" z Dąbrowy - Henryka Kostrzewskiego. Mieszkańcy wykorzystali okazję, by zadać gościom nie zawsze łatwe pytania. Przy udzielaniu odpowiedzi, jak zwykle niezbędny był pracownik Piotr Rusiecki. Dla obu panów priorytetem było poinformowanie zebranych o powstaniu sceny widowiskowej i o tym, że należy się cieszyć, że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstwa kultury na łonie natury. Burmistrz Tomasz Dąbrowski bez żadnych skrupułów poinformował oficjalnie zgromadzonych, że na terenie Łomianek są ważniejsze inwestycje, więc w 2018 roku w Łomiankach Starych nic poza sceną nie zostanie zbudowane. Może za dwa lata będą podjęte jakieś decyzje. Ale wszystko będzie zależało od tego, jak radny będzie współpracował z Radą Miejską i burmistrzem.

Gdy spojrzeć na kalendarz wyborczy, cel wizyty staje się jasny. Panowie spędzili pracowicie czas, zachwalając swoje osiągnięcia. W przygotowanych propagandowych przemówieniach zapomnieli jednak uwzględnić osiedle Łomianki Stare. To akurat mieszkańcy na pewno zapamiętają.

Zapraszam do odwiedzenia strony Mieszkańców Łomianek.

Mariola Niecikowska


Mikołajki zorganizowane przez Mieszkańców

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW MOJE.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #TERELEK IP: 178.42.12.*
2018-03-18, 00:49    
A to jak w komunie! Kto na bazie i po linii - temu dajemy. Innych skopiemy i zgnoimy.
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT