LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 10.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGINa co chcieli mieszkańcy wydać pieniądze
2018-03-15, 00:18

KOMENTARZE: 1

Jak co roku przy decydowaniu o tym, na co pójdą pieniądze sołectwa, mieszkańcy mają ten sam dylemat: jak zrobić to efektywnie i z sensem? Czego potrzebują?

Dyskusje na spotkaniach zawsze pokazują wspólne potrzeby jak np. ul. Wiślana w stanie wołającym o pomstę do nieba, Brzegowa, część Łużyckiej, Krajobrazowa. Od lat brakuje na terenie sołectwa terenu przeznaczonego pod miejsce spotkań mieszkańców typu ogródek jordanowski, które można by zacząć zagospodarowywać z pieniędzy sołeckich. Brakuje też komunikacji miejskiej (trudno uznać za komunikację jeden kurs autobusu pozwalający tylko niektórym dzieciom na bezpieczny powrót ze szkoły do domu), o nieistniejących chodnikach czy niewyremontowanych wałach przeciwpowodziowych nie wspominając. Większości z tych inwestycji w ogóle nie widać w gminnych planach, nieliczne np. mityczna ul. Wiślana są w tych planach wprawdzie "od zawsze", ale z roku na rok z niewyjaśnionych bliżej przyczyn przesuwane są na lata kolejne.

W przeszłości mieszkańcy decydowali się zaryzykować i dokładać do inwestycji, które przewidziano w wieloletnich planach gminy, takich jak budowa ul Wiślanej. Brak chodnika uniemożliwia pieszym bezpieczne poruszanie się po tej drodze, a stan asfaltu to sztandarowy przykład drogi konkurującej raczej z tymi na wschód od Bugu, niż na zachód od Odry.

Niestety kilkakrotne próby zachęcenia władz do kontynuowania tej czy innej inwestycji poprzez dorzucenie do budżetu inwestycyjnego gminy pieniędzy sołectwa spełzały na niczym i pieniądze sołeckie z powodu niezrealizowania przez gminę danej inwestycji przepadały.

Co można zrobić? Oprócz zachęcania i rozmów z gminą, niestety nic. Jeśli urząd tradycyjnie nie zdecyduje się realizować np. dalszej części ul. Wiślanej, a swoje siły inwestycyjne przesunie na walkę o poprawę np. ul. Warszawskiej, można tylko cierpliwie czekać i liczyć na to, że komuś w urzędzie zacznie zależeć nie tylko na inwestycjach tzw. sztandarowych.

Na co zatem przeznaczyć pieniądze, żeby nie przepadły? Po takich doświadczeniach mieszkańcy postanowili tym razem wesprzeć mniej ambitne cele, niż dokładanie się do budowy ulicy. Przegłosowali zadania, których teoretycznie gmina nie może nie zrealizować m.in. dofinansowanie komunikacji autobusowej z sołectwem oraz integrację nowo zasiedlanych domów z dotychczasowymi mieszkańcami terenu w formie pikniku sąsiedzkiego.

Na remont ul. Wiślanej przyjdzie im jeszcze niestety chyba poczekać...

Sołectwo Łomianki Dolne to zapomniany przez władze gminy teren pomiędzy Wisłą a tzw. Strugą Dziekanowską (na tyłach Kościelnej Drogi) ograniczony ul. Armii Poznań z jednej strony, a przedłużeniem ul. Jeziornej z drugiej. Jest to teren wiejski,  do niedawna było tu około 100-150 domów. Obecnie jest łakomym kąskiem dla deweloperów i intensywnie się rozwija. Infrastruktura gminna, jak to zwykle bywa, nie nadąża za rozwojem sołectwa. Sąsiaduje z sołectwem Łomianki Chopina, Kępą Kiełpińską, osiedlami Pawłowo i Buraków. Jest to sołectwo, zatem mieszkańcy w dowodach mają wpisane, że mieszkają na wsi. Mają też swojego sołtysa.

Zapraszam do odwiedzenia strony Mieszkańców Łomianek.

Andrzej Mikołajczyk


ul. Wiślana


ul. Wiślana


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW MOJE.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #terelek IP: 178.42.12.*
2018-03-18, 00:53    
Coś pan taki pesymista??? Za to będzie stadion, lodowisko całoroczne (właśnie zostało zamknięte na sezon letni ;), scena koncertowa na bazie i po linii (głównie disco polo, oczywiście), oraz dolina mgieł. Kto by tam zwracał uwagę na dziury???
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT