LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 19.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIBezpieczna zabawa na lodzie
2008-01-04

KOMENTARZE: 0

Komenda Powiatowa Policji Powiatu Warszawskiego zachodniego radzi jak uniknąć zagrożeń wynikających z zabaw na zamarzniętych jeziorach, rzekach...

Przede wszystkim:
- Należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Zabawom na lodzie służą lodowiska i sztucznie utworzone ślizgawki. Nie ma lodu bezpiecznego. Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni, że nie jest spękana lub uszkodzona w inny sposób. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
- Na lód powinny wchodzić, co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma.
- Poruszając się po lodzie nie wolno trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody wydostanie się na powierzchnię będzie utrudnione lub niemożliwe.
- Jeśli osoba poruszająca się po lodzie usłyszy jego trzeszczenie, nie powinna się zatrzymywać, ale natychmiast zawrócić w kierunku brzegu.
- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

Gdy lód załamie się pod nogami:
- Starać się zachować spokój i próbować wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starać się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

Gdy chcemy przyjść z pomocą osobie, pod którą załamała się pokrywa lodowa:
- Nie należy biec w kierunku takiej osoby, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- Jeśli w zasięgu ręki znajduje się długi przedmiot (np. szalik, wędka, grubą gałąź), należy próbować podczołgać się na odległość równą długości posiadanego przedmiotu i starać się podać poszkodowanemu jego koniec.
- Jeśli osoba nie ma możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy osobiście, natychmiast powinna poinformować o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy udzielić jej pierwszej pomocy przedmedycznej: okryć czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Należy pamiętać, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.
- W miarę możliwości podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Nie wolno podawać alkoholu, gdyż powoduje to dalsze wychłodzenie ciała. Osobę taką bezwzględnie powinien zbadać lekarz

Statystyka wypadków na lodzie:
2003
załamanie lodu podczas zabawy dzieci - 1
Przechodzenie, przejeżdżania po lodzie - 8

2004
załamanie lodu podczas zabawy dzieci - 0
Przechodzenie, przejeżdżania po lodzie - 11

2005
załamanie lodu podczas zabawy dzieci - 1
Przechodzenie, przejeżdżania po lodzie - 8

2006
załamanie lodu podczas zabawy dzieci - 3
Przechodzenie, przejeżdżania po lodzie - 11

2007 - 3 kwartały
załamanie lodu podczas zabawy dzieci - 0
Przechodzenie, przejeżdżania po lodzie - 1

źródło: Komenda Powiatowa Policji
redakcja@lomianki.info

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT