LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 13.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGICzarne wizje
2007-12-15

KOMENTARZE: 0

Po pełnych optymizmu artykułach na temat organizacji bazy treningowej Euro 2012 w Łomiankach przedstawiamy czarny scenariusz. Mieszkańcy pytają, po co władze gminy, które publicznie deklarują, że nie stać ich na utrzymywanie jednego obiektu sportowego, chcą budować kolejne.

Łomianki zapowiadają kolejne podwyżki w ICDS-ie, tym razem dla stacjonujących w bursie młodzieżowych reprezentacji narodowych koszykarek i pięcioboistek. Wytłumaczenie jest doskonale znane mieszkańcom (w końcu sami nie tak dawno przeżyli podwyżkę cen na basenie) - zadłużenie obiektu i urealnienie cen.
Oba związki sportowe mają podpisane wieloletnie umowy na wynajem pomieszczeń w ICDS (m.in. szkolnej bursy). Umowa przewiduje możliwość podwyższenia opłat raz do roku, ale dotychczas władze gminy z niej nie korzystały. Pięcioboiści już teraz zastanawiają się nad wyjściem z obiektu, gdyby doszło do podniesienia opłat. - Jesteśmy związkiem sportowym, na więcej nas nie stać - mówi jeden z trenerów. - Płacimy wynegocjowane wcześniej stawki. Jesteśmy dla ICDS stałym klientem. Zapewniamy pełne wykorzystanie bursy przez 10 miesięcy w roku, płacimy za korzystanie z basenu i innych pomieszczeń, w których są treningi.

Nowe władze gminy uważają, że ustalone przez poprzedników stawki są zbyt niskie i trzeba je urealnić, bo ICDS ma na siebie zarabiać. Znów powracają argumenty z kampanii wyborczej na temat sensowności stawiania tak wielkiego obiektu. Winą za jego powstanie obarcza się bez przerwy byłego burmistrza Łucjana Sokołowskiego. Jednak powtarzanie jak mantry słów: "Sokołowski" i "olbrzymi dług" nie przegoni widma ICDS-u. Jeśli młodzieżowe reprezentacje rzeczywiście zdecydują się zrezygnować z bursy i wynajmu sal ICDS, sytuacja całego obiektu będzie niewesoła. Niełatwo będzie Łomiankom pozyskać nowych sportowców na takich warunkach. Nie mówiąc już o tym, że oprócz budżetu ucierpi także prestiż gminy, bo trenerzy mówią o ICDS-ie zupełnie co innego, niż lokalni włodarze. - Zbudowanie tego obiektu nie było żadnym błędem, wręcz przeciwnie błędne byłoby budowanie ośrodka mniejszego, nie spełniającego europejskich i światowych standardów - mówi trener pięcioboistek. - W Polsce jest bardzo mało takich obiektów, w których można trenować młodzież zamierzającą zawodowo uprawiać sport, organizować zawody, bo większość samorządów z oszczędności buduje za małe boiska, za małe baseny i trybuny. Łomiankowski ICDS należy do chlubnych wyjątków.

Rzecznik urzędu Wojciech Asiński nie był rozmowny, jeśli chodzi o kwestię polityki wobec ICDS-u. Uzyskaliśmy tylko nieoficjalne zapewnienie, że miasto na pewno nie będzie do obiektu dopłacać.

Jest to stanowisko szokujące, bo do sportu wszędzie się dopłaca. Im więcej - tym więcej sukcesów odnoszą zawodowi sportowcy, tym zdrowsi i sprawniejsi są mieszkańcy amatorsko korzystający ze sportowych obiektów, tym więcej sportowych talentów wyłuskiwanych jest w gminach, które w sportowe obiekty inwestują.

Tymczasem ICDS był i jest niestety inwestycją kontrowersyjną. Może ma za duże korytarze, które przecież trzeba utrzymywać, może można było ich kosztem zbudować od razu kilka sal pod wynajem na komercyjne zajęcia sportowe, a może w ogóle nie potrzeba aż tylu pomieszczeń? Złośliwi dodadzą do wad obiektu także basen na piętrze, chociaż pod basenem pięcioboiści urządzili wspaniałą strzelnicę. Tego się już nie zmieni. Jaki ICDS jest, taki jest. A samorząd zdaje się nie mieć żadnej koncepcji wykorzystania ośrodka. Zatem po co w ogóle bierze się za kolejne obiekty sportowe, tłumacząc mieszkańcom, jaka wielka korzyść spotka ich w związku z Euro 2012?

Jeśli gmina nie radzi sobie z ICDS-em, nie ma co nawet marzyć o tym, że utrzyma po zakończeniu mistrzostw ośrodki treningowe, które ma zamiar budować. Czy dla propagandowego sukcesu warto wziąć na barki mieszkańców kolejny ciężar przekraczający możliwości Łomianek? A może właśnie należy je budować korzystając z okazji zewnętrznego dofinansowania i całkowicie zmienić politykę sportową gminy?

Mz
Echo Łomianek i Bielan nr 21 (102)

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT