LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 1.3.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIPożegnanie Honorowego Obywatela
2007-05-22

KOMENTARZE: 0

7 maja 2007 roku, mieszkańcy Łomianek pożegnali zmarłego 29 kwietnia, arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, Honorowego Obywatela Gminy Łomianki, założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną.

Na uroczystości żałobne przybyli przedstawiciele Episkopatu Polski wraz z kardynałem Józefem Glempem. W ostatniej drodze Zmarłemu towarzyszyli m.in.: Jego przyjaciel, biskup Ignacy Jeż z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, arcybiskup Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, arcybiskup Zygmunt Kamiński - metropolita szczecińsko-kamieński, kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – metropolita przemyski, arcybiskup Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, biskup Stanisław Wielgus, kardynał Henryk Gulbinowicz, ksiądz Henryk Jankowski. Władze państwowe, samorządowe oraz parlament RP reprezentowali: doradca prezydenta RP, Andrzej Stelmachowski, wicepremier Roman Giertych, szef MSWiA Janusz Kaczmarek, eurodeputowany Maciej Giertych, senatorowie i posłowie, burmistrz Łomianek Wiesław Pszczółkowski, przewodniczący Marek Zielski oraz radni Rady Miejskiej, a także pracownicy i studenci Instytutu Studiów nad Rodziną. Uroczystościom pogrzebowym w kościele św. Małgorzaty w Łomiankach przewodniczył kardynał Józef Glemp.

W pożegnalnych mowach, Zmarłego wspominali przełożeni, współpracownicy, przyjaciele i rodzina. Za obronę życia i rodziny oraz wierność Kościołowi, dziękował także w specjalnym liście, papież Benedykt XVI. List odczytał metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Zygmunt Kamiński. Biskup Ignacy Jeż przypomniał lata w Dachu, gdzie arcybiskup poddawany był pseudomedycznym doświadczeniom. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów, więźniowie dowiedzieli się, że tego dnia miało dojść do zniszczenia obozu i wymordowania wszystkich. Biskup Jeż stwierdził, że wyzwolenie było cudem, który łączy z aktem ślubowania, jakie więzieni, złożyli świętemu Józefowi z prośbą o wyrwanie ich z niewoli.

List od premiera Jarosława Kaczyńskiego, odczytał szef MSWiA, Janusz Kaczmarek. Żegnamy wielkiego kapłana i patriotę, który wspierał robotników strajku w stoczni szczecińskiej mową i pismem – napisał premier. Dodał, że rodzina i małżeństwo, które promował zmarły arcybiskup, to istotne wartości dla każdego katolika i każdego Polaka. Wicepremier Roman Giertych, przypomniał, że abp Majdański był przykładem dla polskiej młodzieży, którą uczył jak należy łączyć wiarę z patriotyzmem. Burmistrz Łomianek, Wiesław Pszczółkowski, podkreślił że Zmarły był Honorowym Obywatelem gminy Łomianki. Złożył kondolencje rodzinie, pracownikom naukowym, absolwentom Instytutu oraz studentom księdza arcybiskupa.

– Był dla wielu z nas, mieszkańców Łomianek, znajomym, przyjacielem i kapłanem. Uczył miłości do najbliższych i szacunku dla słów: Ojczyzna, Rodzina, Dom. Nasze miasto i gmina, straciły nie tylko wspaniałego obywatela, ale skromnego, mądrego i dobrego Nauczyciela i Przyjaciela. Uczmy się tej drogi, od Tego, który ludzi i tę ziemię łomiankowską, najpiękniej miłował – powiedział burmistrz.

Po mszy św., uroczystościom pogrzebowym przewodniczył metropolita warszawski ks. abp Kazimierz Nycz. Trumna z ciałem zmarłego przejechała na ciągniętej przez konie lawecie, ulicą Warszawską do ulicy Baczyńskiego. Tam, w kaplicy Instytutu złożona została w krypcie. Uroczystości pogrzebowe uświetniał chór Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Władze samorządowe Miasta i Gminy Łomianki, dziękują za pomoc i gotowość w przygotowaniu ostatniej drogi księdza arcybiskupa wszystkim służbom: policji, ochotniczej straży pożarnej, straży miejskiej, dyrekcjom i pracownikom: Domu Kultury w Łomiankach, Miejskiego Ośrodka Kultury z Legionowa, ICDS, Globi, Polmo–Łomianki SA, Szkoły Podstawowej nr 1, Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładowego Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Komunikacji Miejskiej oraz pracownikom urzędu. Szczególne podziękowania kierujemy dla prezydenta miasta Legionowa i wójta gminy Wieliszew.

Gazeta Łomiankowska nr 10/2007

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT