LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 1.3.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIOpłata adiacencka do lamusa?
2007-05-06

KOMENTARZE: 0

Po sześciu latach od wprowadzenia radni zdecydowali, że wzbudzająca wiele kontrowersji i emocji opłata adiacencka będzie wynosić 0%, co praktycznie oznacza jej likwidację.

Opłata adiacencka ma w naszej gminie stosunkowo krótką historię. Wprowadzenie jej uchwałą Rady Miejskiej w 2001 r. w zasadzie przeszło bez echa. Problemy zaczęły się, gdy kilka lat później burmistrz rozesłał pierwsze dokumenty do mieszkańców Łomianek Starych. Trudno się dziwić, bo w przypadku niektórych posesji opłata miała wynosić nawet kilkanaście tysięcy. Opór mieszkańców był niezwykle silny i poprzedni burmistrz wstrzymał pobieranie opłaty.

Czas szybko mija. Ówczesna opozycja kierowana przez obecnego burmistrza Wiesława Pszczółkowskiego, która była zdecydowanie przeciwna wprowadzaniu opłaty, w obecnej Radzie ma miażdżącą przewagę. Wprowadzenie stawki zerowej nie może dziwić, tym bardziej że zapowiadano takie posunięcie w ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Czy zatem opłata adiacencka w naszej gminie odchodzi do lamusa? Nie wiadomo jak zgodność uchwały z obowiązującym prawem oceni wojewoda. Są ponoć wyroki NSA, że opłata nie może wynosić 0%. Faktem jest jednak, że ustawodawca tak skonstruował ustawę (myślę, że świadomie), by wprowadzenie opłaty adiacenckiej było możliwe tylko wówczas, gdy zarówno organ uchwałodawczy, czyli rada miejska, jak i wykonawczy, czyli burmistrz, tego chcą. Artykuł 145 ustęp 1 mówi wyraźnie, że burmistrz miasta może (czyli nie musi)w drodze decyzji wprowadzić opłatę adiacencką. A artykuł 146 ustęp 2 stanowi, że wysokość stawki opłaty adiacenckiej ustala rada miejska w drodze uchwały.

Czekając na decyzje wojewody warto zastanowić się, jakie mogą być konsekwencje rezygnacji z opłaty adiacenckiej. Powszechnie używany argument, że brak opłaty naraża gminy na straty finansowe, przynajmniej w przypadku Łomianek jest raczej nietrafny. Wycena nieruchomości, organizacja poboru opłaty i ustawowa możliwość rozłożenia płatności na raty generują od razu bardzo poważne koszty. Ustawowo trzeba też uwzględnić wartość świadczeń wniesionych na rzecz budowy infrastruktury przez mieszkańców (choćby wpłaty na komitet wodno-kanalizacyjny).

Ale przynajmniej w jednym przypadku opłata adiacencka mogłaby się przydać. Właściciele niezabudowanych posesji łomiankowskich, zameldowani i mieszkający w innych gminach, w żaden sposób nie partycypują w kosztach budowy infrastruktury technicznej (poza śmiesznie niskim podatkiem od nieruchomości), a wartość ich własności wyraźnie wzrasta w wyniku naszych inwestycji.

Rozwiązań może być wiele. Warto się nad nimi zastanowić, aby w końcu stworzyć stały i powszechnie akceptowany system partycypacji mieszkańców. Likwidacja opłaty adiacenckiej może być ewentualnie tylko fragmentem takich działań.

Andrzej Kaliński
Nasze Łomianki - nr. 4(68)2007

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT