Las Vegas w Czosnowie
2007-04-23
KOMENTARZE: 0
Czy to możliwe, by tuż za granicą gminy Łomianki powstało niemałe miasto Łomna Las? Jeśli powiodą się plany irlandzkiej firmy to tak.
Na polach o powierzchni 165 hektarów w ciągu najbliższych kilkunastu lat powstanie nowoczesny kompleks usługowo-handlowo-mieszkalny. Oprócz korzyści dla gminy Czosnów, szykują się niemałe kłopoty dla mieszkańców gminy. Czy kompletnie zakorkuje się i tak ciasna siódemka?
Plany są wielkie
Teren jest atrakcyjny ze względu na swoje położenie: 28 km od lotniska Okęcie, 15 km od lotniska w Modlinie, 20 km od centrum Warszawy. Dobrą lokalizację dodatkowo zapewnia trasa siódemka, która w niedalekiej przyszłości ma zostać zmodernizowana. Nie bez znaczenia są też walory przyrodnicze tego terenu: bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Wisły, Na takim terenie, na którym częściowo stoją zniszczone zabudowania po byłym PGR-ze w Łomnie Las powstanie miasto liczące docelowo 30 tys. mieszkańców. Roboczo podzielono cały obszar na kilka stref. Tuż przy trasie powstanie kompleks wystawienniczo-konferencyjny, czyli trzy hotele: trzy, cztero i pięciogwiazdkowy, centrum wystawienniczo-konferencyjne o powierzchni 95 tys. metrów kw. W dzielnicy finansowej ma powstać nowoczesna strefa biznesowo-finansowa z bankami, instytucjami finansowymi, powierzchniami administracyjno-biurowymi. Tu będzie zatrudnionych 8 tys. osób. Kolejną strefą jest biznes park i dzielnica przemysłu lekkiego. Powstanie tu m.in. salon samochodowy, biura oraz jak zapewniają inwestorzy nieszkodliwy przemysł. Po obu stronach ulicy Rolniczej - drogi powiatowej łączącej Czosnów i Łomianki ma powstać dzielnica usług miejskich. W dzielnicy mieszkaniowej, w której powstaną maksymalnie sześciopiętrowe bloki z 12,5 tysiącem mieszkań, oraz zabudowa jednorodzinna ma docelowo zamieszkać nawet 30 tysięcy mieszkańców. W dzielnicy handlowej położonej tuż przy trasie krajowej będzie park handlowy z centrami handlowymi o łącznej powierzchni 141 tys. metrów kw. Według szacunków zatrudnienie znajdzie tu 3500 osób. W czosnowskim Las Vegas powstaną też przedszkola, szkoły podstawowe gimnazja i średnia.
W centrum rekreacji, powstaną parki, amfiteatr, centrum jeździeckie, boiska oraz przystań rzeczna z centrum sportów wodnych.
Plan zakłada utworzenie 15 300 miejsc pracy. Szacunkowa wielkość wpływów do budżetu gminy z tytułu podatków od nieruchomości i gruntów to prawie 19 mln złotych. Dziś budżet gminy to niecałe 20 mln złotych.
Wójt zaznaczył, że widzi problemy związane z tak olbrzymią inwestycją.
- Te trudności to zmiana miejscowego planu zagospodarowania, rozwiązanie problemów komunalnych jak zaopatrzenie w wodę, odbiór ścieków, dostarczenie energii. Po trzecie pogodzenie tej inwestycji z faktem, że teren inwestycji to obszar chroniony mieszczący się w otulinie KPN i Wisły, które objęte są Programem Natura 2000. Inwestycja ta nie może służyć wyłącznie zwiększeniu liczby ludności - mówił Antoni Kręźlewicz.
To bardzo ambitny projekt i nie może być zrealizowany bez państwa pomocy. Ten projekt to wielki wysiłek całej grupy osób - mówił Nicky Fewer z firmy architektonicznej współpracującej z inwestorem. - Już dziś blokuje się siódemka, a co dopiero jak 30 tys. ludzi tu przybędzie - martwi się Andrzej Waś, mieszkaniec gminy Łomianki.
Irlandczycy zaznaczali, że ich propozycja jest wstępna i wymaga wielu rozważań, wspólnych dyskusji. Inwestycja Irlandczyków byłaby pierwszą w Polsce. - To co przedstawiliśmy to długotrwały proces, trzeba patrzeć nie tylko na to co my będziemy mieli z inwestycji, ale i przyszłe pokolenia. Ta inwestycja może trwać nawet do 15 lat - zapewniał inwestor.
Pozytywną opinię o gościach wyraził przedstawiciel firmy Rolmex, która sprzedała ziemię Irlandczykom. - Stwierdziliśmy, że nie podołamy finansowo takiemu przedsięwzięciu, mieliśmy więc w planach podzielenie ziemi na działki i sprzedanie ich na magazyny. Ale wtedy gmina zyskałaby nieatrakcyjne budownictwo - blaszane hale, do budżetu nie wpływałyby pieniądze z podatków, a zatrudnienie w magazynach jest niewielkie. Teraz pojawił się inwestor, który może podołać temu przedsięwzięciu. To uczciwi biznesmeni, których rzadko się spotyka - mówiła przedstawicielka Rolmexu.
Kiedy zaczną?
Nie wiadomo kiedy konkretnie miałaby ruszyć budowa. Na kolejnym spotkaniu z wójtem gm. Czosnów Irlandczycy zapewnili, że inwestycja będzie realizowana etapami.
- Zaczną od budowy parku przemysłowego, bo tam już są plany, a ziemia jest odrolniona - mówi Antoni Kręźlewicz.
Inwestycja jest rozłożona na 9 etapów trwających łącznie 18 lat. Na razie brak jest kolejnych szczegółów - Inwestorzy nie kontaktowali się ze mną w ostatnim czasie - mówi wójt A. Kręźlewicz.
Jak powstanie 30-tysięcznego miasta skomplikuje życie mieszkańcom Łomianek - wiadomo. - Wielu mieszkańców Warszawy sprowadziło się tu po to, by mieć ciszę i spokój, a nie budynki ze szkła i stali - mówi Elżbieta Dworniczak z Łomny.
A. Daniszewska
Życie Łomianek 1/2007
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz...
|