LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 19.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGISporna trasa
2007-04-02

KOMENTARZE: 0

W numerze "Echa" z 23 lutego br. podaliśmy informację, że wojewoda mazowiecki zaakceptował przebieg trasy S8 oraz że w związku z planowanym połączeniem trasy S8 z wylotówką na Gdańsk (S7) w Radiowie zakończyła się wieloletnia batalia władz i mieszkańców Łomianek o obwodnicę wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

Wprawdzie decyzja o przebiegu trasy S7 jeszcze ostatecznie nie zapadła, na co zwracali uwagę nasi Czytelnicy, a rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że przebieg trasy S8 nie ma wpływu na przebieg trasy S7, to jednak problemy te wydają się być ze sobą powiązane.
Jeśli GDDKiA i wojewoda przychyliliby się do wariantu S7 "po wale", to węzeł łączący obie trasy musiałby się znajdować mniej więcej na wysokości planowanego mostu Północnego. Jeśli węzeł planuje się na wysokości bemowskiego Radiowa, to najbardziej prawdopodobnym wydaje się wariant S7 w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego. Nie jest tajemnicą, że zarówno nowe władze Łomianek, jak i GDDKiA nie popierają wariantu "po wale", o który tak długo walczyli poprzedni włodarze gminy.

Sprawa jest już praktycznie przesądzona. Dodatkowym argumentem za wariantem "po wale" mógł być wynik zeszłorocznego łomiankowskiego referendum w tej sprawie. Niestety, mimo miażdżącej przewagi głosów za wariantem "po wale", głosowanie nie ma żadnej mocy stanowiącej, gdyż nie wzięła w nim udziału wymagana liczba osób (zabrakło kilkuset głosów). Odbyło się ono w dość niekorzystnym czasie, między dwiema turami wyborów samorządowych. Zorganizowanie referendum razem z wyborami jest praktycznie niemożliwe ze względu na przepisy zabraniające przeprowadzania referendum w tym samym lokalu i przed tą samą komisją, co wyborów.

Niektórzy czytelnicy "Echa" pytają, czy wobec takiej przewagi głosów za jednym z wariantów nie należałoby powtórzyć referendum, aby tym razem frekwencja była trzydziestoprocentowa. Nie należy się spodziewać takiej decyzji po nowych władzach Łomianek, nie tylko dlatego, że są zwolennikami starego przebiegu trasy, lecz także z innego ważnego powodu - nawet przy wystarczającej do stwierdzenia ważności referendum frekwencji, GDDKiA nie musi go brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Nie ma to więc sensu. Zdanie mieszkańców Łomianek jest dyrekcji znane od lat (długo przed referendum poprzednie władze gminy zrobiły badania opinii publicznej), ale nigdy nie było brane pod uwagę i nic nie wskazuje na to, by coś się miało w tej materii zmienić.

GDDKiA wciąż czeka na oficjalną decyzję wojewody na temat przebiegu trasy S7. Po jej ogłoszeniu czeka nas zapewne kolejna fala protestów.

Rada dzielnicy Bielany w stanowisku z 1 marca br. ponownie wyraziła zaniepokojenie planowanym przebiegiem wylotu trasy S7 z Warszawy na Gdańsk w pobliżu osiedli Chomiczówka, Placówka, Radiowo i Wólka Węglowa. Powód wystosowania takiego stanowiska to "obawy o realne zagrożenie głęboką degradacją środowiska naturalnego i warunków życia mieszkańców osiedli". Protesty w Łomiankach z pewnością także nie zakończyły się wraz z nastaniem nowej, niechętnej trasie "po wale" władzy.

mz, azet
Echo Łomianek i Bielan 5 (86) 2007

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT