LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 14.5.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIOdszedł Włodzimierz Cerynger
2020-12-30

KOMENTARZE: 0

W dniu 27 grudnia 2020 r. odszedł od nas Włodzimierz Cerynger, człowiek nieprzeciętny, od ponad trzydziestu lat bardzo aktywny w Łomiankach.

Włodek był współzałożycielem kilku stowarzyszeń, w tym tych najważniejszych dla naszej lokalnej społeczności. Jako pierwsze z udziałem Włodka powstało w roku 1990 Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców (SPP w Łomiankach), które w wyborach samorządowych wystawiło swoją listę, konkurującą z najmocniejszym wówczas w Polsce Komitetem Obywatelskim. Włodek Kandydował na radnego, mandatu nie uzyskał, ale już wtedy dała się w Łomiankach zauważyć siła niepolitycznych lokalnych ugrupowań. Niewątpliwym sukcesem Stowarzyszenia SPP, a co za tym idzie także Włodka, było wydawanie od maja 1990 r. własnego lokalnego miesięcznika „Gazeta Łomiankowska”. Był to z pewnością jeden z pierwszych w Polsce tytułów lokalnych, wydawany później przez „Infor”, który przekazał Gazetę Urzędowi Miejskiemu, a ten po latach oddał Spółce KMŁ, co pod koniec 2018 r. doprowadziło do zaprzestania wydawania.

Kolejnym ważnym dla Łomianek stowarzyszeniem było zarejestrowane w listopadzie 2001 r. Regionalne Stowarzyszenie Promocji Łomianek, znane z wydawania licznych publikacji o Łomiankach i działające obecnie jako Stowarzyszenie „Nasze Łomianki”, w którym przez kilka kadencji pełnił funkcję Skarbnika. Uczestniczył w wydawaniu pisma „Twoje Łomianki”, a w ostatnich latach samodzielnie wydawał pismo „Mieszkam w Łomiankach”. Nie mógł siedzieć spokojnie, gdy działy się sprawy ważne dla lokalnej społeczności, po prostu zabierał głos w sposób, który uznawał za słuszny. Najwięcej o Włodku mówi cytat z Władysława Bartoszewskiego, który stał się mottem jego ostatniego periodyku: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.” Jego dom przy ul. Łąkowej był otwarty dla ludzi aktywnych w środowisku lokalnym, a toczące się tam dyskusje, żywa wymiana poglądów i wizji przyszłości Łomianek, znajdowała odzwierciedlenie w kolejnych wyborach. Jaka szkoda, że tak wielu naszych nowych sąsiadów nie będzie już miało okazji brać udziału w tych ciekawych spotkaniach.

Powiedzieć o Włodku, że był człowiekiem przedsiębiorczym, to znacznie za mało. Miał niespożytą energię i niezaprzeczalny instynkt przedsiębiorcy, którym był od wczesnej młodości. Lubiłem jego wspomnienia z odległych lat sześćdziesiątych, gdy w czasach dominującego socjalizmu postanowił iść własną drogą i związał się ze środowiskiem ludzi aktywnych w sektorze prywatnym. To była prawdziwa szkoła życia, ekonomii i przedsiębiorczości. Potrafił z sukcesem działać w zupełnie różnych branżach, zmiany na ogół były zasadnicze: sprzedawał towary wytwarzane przez prywatnych przedsiębiorców, potrafił zmienić asortyment w najlepszym momencie, przed spadkiem obrotów i marż. Później rozpoczął własną produkcję – oczywiście w najróżniejszych kierunkach – od produkcji obcasów dla firm szewskich, okularów, akcesoriów biurowych, wyposażenia dla szkółek leśnych i lasów, aż do prowadzenia znanej piekarni. Nie sposób wymienić wszystkie rodzaje aktywności. Z pewnością był przykładem przedsiębiorcy z zacięciem społecznikowskim.

Wprost nie mogę uwierzyć, że Włodka Ceryngera nie ma już pośród nas, ale pamięć o nim z pewnością pozostanie na długo.

Maciej Krogulec

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT