LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 28.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGICo z wałami?
2020-06-22

KOMENTARZE: 19

Dziesięć lat temu, w maju i czerwcu 2010 roku Wisła dwukrotnie zagrażała Łomiankom. Może wydawać się to dość niewiarygodne, ale poziom wody, po intensywnych opadach na południu Polski, w ciągu kilku dni w niektórych miejscach w Łomiankach zbliżał się do połowy wysokości wału przeciwpowodziowego.

Czy taka sytuacja, którą widać na zdjęciach obok, może się powtórzyć? Co przez te 10 lat zrobiono dla poprawienia bezpieczeństwa tzw. terenów zalewowych, które pokrywają znaczną część Łomianek? Czy podobnie jak to było 10 lat temu w sytuacji realnego i widocznego zagrożenia powodziowego mieszkańcy osiedli położonych bliżej Wisły będą swój dobytek wynosili na piętra budynków?

Łomiankowski, około 11-kilometrowy, odcinek wałów przeciwpowodziowych powstawał w dwóch etapach. Część obwałowania wybudowano przed 1939 rokiem, a pozostałe odcinki około 1950 roku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1997 roku. Zarządcą wałów jest Państwowe Gospodarstwo Wodne WODY POLSKIE, która to instytucja jest odpowiedzialna m.in. za cykliczne wykaszanie wałów oraz przeprowadzania ich kontroli. Podczas ostatniej kontroli, która miała miejsce 5.08.2019 r. skategoryzowano stan techniczny wałów jako zadowalający, a stan bezpieczeństwa jako niezagrażający bezpieczeństwu.

Remonty cząstkowe są zlecane sukcesywnie po przeprowadzanych przeglądach rocznych. Natomiast poważniejsze remonty i ich realizacja wynikają z obowiązkowych przeglądów pięcioletnich. Remonty obejmowały m.in. uzupełnienie ubytków w skarpach i w koronie wału spowodowanych przez zwierzęta ryjące, usunięcie zakrzaczenia i zadrzewienia z podstawy obwałowania oraz utwardzenie korony wału.

Jak informuje zastępca Burmistrz Łomianek ds. technicznych Paweł Bohdziewicz – „Urząd od początku roku 2019 jest w ciągłym kontakcie ze wszystkimi szczeblami nadzoru wodnego. Szukamy wspólnie rozwiązań, które pozwolą nam doprowadzić stan obwałowania i zabezpieczenia przeciwpowodziowego do stanu, który uchroni naszą gminę przed katastrofą. Do tego są potrzebne ogromne środki finansowe i bez udziału funduszy zewnętrznych, podchodzących w dużej mierze z Funduszu Spójności Unii Europejskiej, będzie to praktycznie niemożliwe. [...] Przebudowa wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy to koszt szacunkowy około 100 mln zł, bez odszkodowań za grunty będące własnością prywatną. Z budżetu gminy Łomianki w poprzednich kadencjach zostało łącznie przekazane na dotacje celowe około 462 000 zł na dokumentację, która nie została zrealizowana”.

Czy teraz zostaną podjęte jakieś konkretne decyzje, ustalenia, działania dające szanse na zwiększenie bezpieczeństwa Łomianek, zwłaszcza w kontekście powstających od kilku lat osiedli i zabudowań jednorodzinnych lokalizowanych coraz bliżej Wisły? Zobaczymy...

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #mieszkaniec IP: 51.210.34.*
2020-06-22, 19:40    
Za czasów Burmistrza Dąbrowskiego Łomianki Dolne bezpośrednio przy Wiśle zostały niebywle zabudowane. Deweloperka miała się bardzo dobrze. Do tego jeszcze dzisiątki szeregowców i bloki bloki na Osiedlu Chopina.
Czy w razie nieszczęścia tysiące ludzi tam zamieszkujących będzie domagało się odszkodowań od aktualnych władz, bo jest ciągłość władzy? Czy odszkodowania pójdą z pieniędzy deweloperów, Gminy czy Budżetu Państwa? Ktoś wie jak to działą?
NIEZALOGOWANY: #działania władz IP: 51.15.117.*
2020-06-22, 19:53    
Dokumenty:
2011.06.09 uchwalenie planu miejscowego umożliwiającego zabudowę wielorodzinną (uchwała VIII/49/2011 - plan Łomianki Chopina)
2011.12.22 uchwalenie kolejnego studium - ponowne pojawienie się zabudowy
wielorodzinnej w rejonie ul. Armii Poznań i Al.Chopina
2015.08.13 uchwalenie obowiązującego studium w którym dopuszcza się wyłącznie istniejące tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej

Ktoś kto wtedy był burmistrzem miał nosa by zezwolić na bloki. Ludzie mieszkający na piętrach powinni dziękować. Jak widać władza wtedy myślała o tym by mieszkańców nie zalało.
NIEZALOGOWANY: #działania władz cd IP: 37.47.38.*
2020-06-22, 20:01    
Rozpocząć należy od zmiany studium zagospodarowania. Studium umożliwiające zabudowę wielorodzinną zostało zmienione w 2010r, kilka tygodni przed końcem kadencji Burmistrza Łomianek czyli przed wyborami. Gdyby nie zmieniono studium to nie można by było uchwalić takiego planu miejscowego.

W 2010 roku Burmistrzem nie był Pan Dąbrowski, gdyż zaraz co niektórzy będą odwracać kota ogonem i mówić, że to wszystko wina byłego Burmistrza Tomasza H.Dąbrowskiego.
NIEZALOGOWANY: #działania władz cd IP: 167.88.7.*
2020-06-22, 20:26    
Sprawdziłem, że w 2011 roku burmistrzem był Tomasz Dąbrowski i w 2011 uchwalono plan i studium dopuszczające wielorodzinne budynki. Dlaczego nie mówi się o tych działaniach antypowodziowych burmistrza?
NIEZALOGOWANY: #ola IP: 89.64.64.*
2020-06-22, 20:27    
W piśmie z 20 maja 2019r Wody Polskie napisały iż stan walów jest dostateczny a więc nie może być obecnie zadowalający bo remontów nie było https://dziekanowpolski.pl/stan-walow-wisly-w-gminie-lomianki-dostateczny/.WŁADZE GMINY OD 2010 ZDAJĄ SOBIE SPRAWĘ ,ŻE WAŁY WYMAGAJĄ REMONTU .Wały są stare i wymagają też podniesienia.Zatwierdzenie w 2015 r nowego Studium Gminy łomianki i MPZP Kępy Kiełpińskiej w 2018 r gdzie dopuszczono do zabudowy Doliny Łomiankowskiej tuż przy wale jest więc wielkim nieporozumieniem.Ciekawe czy mieszkańcy tych nowych domów stojących tuż przy wale zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa powodziowego?
2020-06-22, 20:30    
10 lat, z czego 8 przypada Panu T.H.Dąbrowskiemu. Nic nie zostało zrobione poza nowymi w-zetkami i planami miejscowymi. Deweloperka robiła przez ten czas wszystko by rozbudować ten teren do maksimum aktualnych (własnych) możliwości. Dlatego śmieszy mnie fakt, że poprzednia władza zapomniała wyszczególnić w planach sytuacji hydrologicznej terenów na północ od samego miasta. Jeziora i tzw. struga dziekanowska wysychają lub już wyschły. Kanał faktycznie nie istnieje i nie przez suszę jak tu niekiedy ktoś pisze, lecz przez zabudowywanie terenów podmokłych i osuszanie działek pod bloki i szeregówki. Nie trzeba być geniuszem by tego nie przewidzieć bo gdyby ktoś zacząłby coś z tym robić tych 10 lat temu to nie mielibyśmy takiej klęski ekologicznej w Łomiankach jaką aktualnie mamy.
NIEZALOGOWANY: #działania władz cd IP: 104.218.63.*
2020-06-22, 20:33    
A kto był burmistrzem w 2018 jak uchwalano plan dopusczający zabudowę przy wale?
2020-06-22, 20:40    
A kto był burmistrzem gdy zaczęła się dzika zabudowa na al. Chopina i Kościelnej Drodze? Możemy wymieniać się argumentami lecz przypominam (odpowiadając na Pana pytanie), że to też robota Pana T.H D, ponieważ to urząd za jego kadencji był odpowiedzialny za przygotowanie planów miejscowych dla tego terenu :)
Patrzmy też kto zrobił ten projekt bo to że go ktoś uchwalił to jedno a kto go zrobił to już istotniejsze drugie
NIEZALOGOWANY: #co dalej? IP: 199.249.230.*
2020-06-22, 21:19    
Co zrobił Dąbrowski to już wiemy.
Mieszkańcy terenów zabudowanych za jego kadencji szeregowcami i mieszkańcy bloków na parterze mogą mieć duże problemy w razie jak by póściły wały.

Ale teraz ja pytam co zrobiła Żebrowska?
Przed wyborami pisała:
,, Jeśli chcesz, żeby:
- usprawniono dojazd do Warszawy poprzez połączenie Łomianek z Warszawą buspasem/pojazdem szynowym do metra,
- poprawiono bezpieczeństwo Łomianek przy zachowaniu priorytetu, jakim są wały przeciwpowodziowe,
- nastąpiła zdecydowana poprawa w komunikowaniu się z mieszkańcami, tak by to urząd był dla mieszkańców, a nie odwrotnie,
zagłosuj na mnie. ,,

Czekamy na działania.
NIEZALOGOWANY: #Stowarzyszenie Przyjaciół Dziekanowa IP: 83.28.245.*
2020-06-23, 10:14    
Pomijając polityczną wyliczankę, przejdźmy do sprawy wałów. Przypominam, że 2 lipca br. odbędzie się inspekcja wału wiślanwgo w gminie Łomianki na wielokrotne prośby Stowarzyszenia Przyjaciół Dziekanowa. W kontroli wezmą udział inspektorzy z Wód Polskich, przedstawiciele naszej gminy i przedstawiciele naszego stowarzyszenia, jako czynnik społeczny, gdyż od 2018 roku nagłaśniamy potrzebę wzmocnienia wału wykonuąc dokumentację fotograficzną i apelując do Wód Polskich o interwencję. Z tego co napisał Pan burmistrz Bohdziweicz na fb, istnieje duża sznasna na pozyskanie środków finansowaych na remont, i miejmy nadzieję, że gmina pociągnie temat dalej. Trzymamy kciuki za działania urzędu gminy w tej sprawie. Dla wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę https://dziekanowpolski.pl/category/aktualnosci/, gdzie zamieszczane jest aktualne info w sprawie wału.

NIEZALOGOWANY: #Realista IP: 37.47.48.*
2020-06-23, 11:58    
Co przez prawie dwa lata zrobiła w sprawie wałów wislanych Pani Burmistrz MZP? Oczywiście, zaraz nieliczni apologeci Pani Burmistrz powiedzą, ze to wina poprzedniego Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego
NIEZALOGOWANY: #Bloki, bloki IP: 37.47.48.*
2020-06-23, 12:48    
Czy to nie za rządów Burmistrza Pszczolkowskiego zmieniono studium zagospodarowania przestrzennego dopuszczajac zabudowę wielorodzinna przy Chopina. Czy to nie Burmistrz Pszczolkowski wraz ze swoim ówczesnym rzecznikiem prasowym wystąpili w filmie lrpmujacym de facto bloki przy ul.Fabrycznej? Poprawcie mnoe jeżeli soe mylę.
NIEZALOGOWANY: #Bloki na Jeziornej? IP: 185.220.100.*
2020-06-24, 09:38    
Mam pytanie. Czy może ktoś wie jaki to deweloper budował za czasów Pana Burmistrz Dąbrowskiego przy samym wale na końcu ulicy Jeziornej bloki z mieszkaniami na parterze i niezależnymi na piętrze i poddaszu ?
Czy tam nie będzie problemu jeżeli przyjdzie większa woda? Nie chodzi mi o przelewania się nad wałem, ale pamiętam jak te tereny były regularnia podmokłe w latach 80 tych zeszłego wieku.
Chyba na zdjęciu są te bloki,
NIEZALOGOWANY: #Otokonto1 IP: 89.64.65.*
2020-06-26, 16:37    
Błagam... nie mówcie mi, że nie należy wymieniać z imienia i nazwiska i to po sto razy(aby się lepiej utrwaliło) osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy! Powiem Wam, albo przypomnę. Świadomego przekształcenia na tereny pod budowę podwodnych osiedli w dolinie Łomiankowskiej dokonali osobiście - Piotruś Pan i jego lewa ręka -czyli Joanna od Tras.
Przecież stowarzyszenie "Łomianki Razem", (będące politycznym smarowaniem dla poprzedniej ekipy z lat 2010-2018)ma do dzisiaj wpisane w pierwszym punkcie statutu realizację zabudowy Doliny Łomiankowskiej! Przecież to stowarzyszenie nadal istnieje i ma coraz większy kapitał zakładowy (w miarę sprzedaży pod developerkę kolejnych zalewowych łąk i pastwisk. Przecież oni się o ile wiem nie wyprowadzili do Bulgarii, tylko szykują kasę na 2024 żeby wrócić do władzy. :-) :-) :-) Mam nadzieję, że w końcu znajdzie się jakaś ogarnięta grupa mieszkańców z tych podwodnych osiedli i skieruje przeciwko temu ugrupowaniu (i tym konkretnym osobom) zbiorowy pozew sądowy. Np. o zwrot kwot na ubezpieczenia od powodzi i nieuchronny spadek wartości.
NIEZALOGOWANY: #Otokonto1 IP: 89.64.65.*
2020-06-26, 17:37    
https://forum.gazeta.pl/forum/...

tak w 2013 pisali Razem Developerzy z mieszkania Poli i Stefy :-)
NIEZALOGOWANY: #Karo IP: 37.47.34.*
2020-06-26, 18:05    
Co zrobiła Burmistrz MŻP w sprawie wałów wiślanych przez prawie dwa lata?

Oczywiście garstka fanatyków znów powie, że to wszystko wina byłego Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego...,ale w to już poza nielicznymi fanatykami nikt nie uwierzy...
NIEZALOGOWANY: #cienki bolek IP: 79.184.236.*
2020-06-26, 18:31    
Jakoś nie widać aby teraz rządzący protestowali i ostrzegali przed zalaniem, w razie powodzi a wręcz przeciwnie.Zachęcają na osiedlanie się na tym ryzykownym terenie, czyste powietrze, rezerwat j.Kiełpińskie, natura 2000 Puszcza Kampinoska itp.bzdety i nawet o wałach przeciwpowodziowych ucichło , stwierdzono że są wystarczające.Tak że deweloperka ma się dobrze.Swoją droga to coś niezbyt dobrego się dzieje w naszym mieście.Krzaki wyrastają do połowy chodników, śmiecie i krzywe chodniki koło Biedronki w centrum no ale włodarze zapewne nie chodzą piechota, obraz zaniedbanej wiochy.
NIEZALOGOWANY: #samgopchamgo1 IP: 31.0.87.*
2020-06-30, 18:08    
O uderz w stół a nożyce się odezwą. J23 z domu Poli i Stefy znów nadaje. Widocznie żal im by tym mieszkańcom "z dziada-pradziada", że będą musieli oddać trochę kasy za ubezpieczenia od podwodnych osiedli zbudowanych na terenach zalewowych Wisły. Zamiast pastwiska doglądać i obornik rozrzucać z traktora to postanowili się przesiąść do mercedesa. Taka to wielka Łomiankowska "Rodzina".
NIEZALOGOWANY: #samgopchamgo1 IP: 31.0.87.*
2020-06-30, 18:08    
O uderz w stół a nożyce się odezwą. J23 z domu Poli i Stefy znów nadaje. Widocznie żal im by tym mieszkańcom "z dziada-pradziada", że będą musieli oddać trochę kasy za ubezpieczenia od podwodnych osiedli zbudowanych na terenach zalewowych Wisły. Zamiast pastwiska doglądać i obornik rozrzucać z traktora to postanowili się przesiąść do mercedesa. Taka to wielka Łomiankowska "Rodzina".
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT