LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

niedziela, 27.9.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIWspomnienie o Kazimierzu Medyńskim
2020-05-07

KOMENTARZE: 0

Jeszcze kilka tygodni temu rozmawialiśmy o przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy pierwszych po wojnie wolnych wyborów samorządowych, że trzeba coś napisać, póki jeszcze pamiętamy… Bo pamięć dla Kazimierza była bardzo ważna! Cała jego aktywność w ostatnich latach była poświęcona kultywowaniu pamięci o historii Łomianek od czasów wojennych. Z tego był znany i powszechnie szanowany, ale to tylko fragment jego życiowych dokonań. Warto je przywołać, bo jest o czym pisać.

Poznałem Kazimierza w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy po zwolnieniu z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji otworzył w Dąbrowie warsztat naprawy Fiata 126p. Jako właściciel tego “cudu” socjalistycznej motoryzacji byłem częstym gościem jego warsztatu i tak się zaprzyjaźniliśmy. Gdy w roku 1989 wybuchła druga Solidarność Kazimierz mocno zaangażował się w łomiankowski Komitet Obywatelski. W styczniu następnego roku pojawiła się inicjatywa zorganizowania w Łomiankach, słynących w owych czasach z bardzo licznych zakładów rzemieślniczych, powołania Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców, Kazimierz pierwszy poparł ten pomysł i, tak jak to robił zawsze, zaangażował się całym sercem. W majowych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego. Dzisiaj pewnie niewiele osób pamięta, ale własna komunikacja autobusowa w Łomiankach to było, między innymi oczywiście, jego dzieło. Podobnie było z Gazetą Łomiankowską, którą od maja 1990 roku wydawało Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców. Kazimierz był dobrym duchem tej gazety. Pisał dużo i dobrze. Warto w tym miejscu dodać, że była to prawdopodobnie jedna z pierwszych w Polsce gazet lokalnych.

Jego kolejnymi lokalnymi aktywnościami było działanie w Stowarzyszeniu Mieszkańców Dąbrowy Leśnej oraz w Stowarzyszeniu Nasze Łomianki, przy którego wsparciu ukazała się jego pierwsza książka “Wojenne Łomianki”. Ostatnia pozycja to “Ilustrowane Kalendarium Łomiankowskie” wydane przez Urząd Miejski. Przez ostatnie lata, mimo zaawansowanego wieku i kłopotów ze zdrowiem, pełnił funkcję prezesa łomiankowskiego Koła Kombatantów.

W 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Kazimierza Medyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Niewielu tak jak On zasłużyło na to wyróżnienie.

Cześć Jego Pamięci!

Andrzej Kaliński
Stowarzyszenie Nasze Łomianki
www.naszelomianki.pl

[C] www.lomianki.info
fot. Tomasz Sienicki

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT