LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

niedziela, 24.2.2019


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGICo z opłatami za odbiór śmieci?
2019-01-30

KOMENTARZE: 2

W materiałach prasowych pojawiają się informacje o znaczących podwyżkach cen za odbiór śmieci w całym kraju. O przyczyny takiej sytuacji oraz o perspektywy zmian w Łomiankach zapytaliśmy Urząd Miejski...

_____________________________

Od 2013 roku w  Polsce obowiązują nowe zasady odbioru odpadów. Na podstawie ustawy „śmieciowej” każdy ma obowiązek segregacji odpadów oraz wnoszenia odpowiednich opłat za usługę ich wywożenia. W ostatnim okresie w chwili gdy sąsiednie samorządy: Nieporęt, Nasielsk, Jabłonna czy Serock zorganizowały pod koniec 2018 roku nowe przetargi na odbiór odpadów okazało się, że ceny jakie oferują przedsiębiorcy są 2-3 krotnie wyższe od dotychczasowych.

Fakt ten spowodował konieczność podwyżki kosztów ponoszonych przez mieszkańców. Pamiętać należy, iż zgodnie z przepisami system odbioru odpadów komunalnych w gminie musi się samofinansować z opłat mieszkańców gminy.

Z czego wynikają tak wysokie podwyżki opłat za odbiór śmieci z nieruchomości zamieszkanych? Ponieważ w ubiegłych latach cena za przekazanie tony odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) oscylowała między 290 a 350 zł.

Powyższa sytuacja wynika z wielu powodów niezależnych od samorządów. Przede wszystkim cena jest uzależniona od nakładania nowymi przepisami wciąż rosnących wymagań dla instalacji przetwarzających odpady, co przekłada się bezpośrednio na cofnięcie w ubiegłym roku przez Ministerstwo Środowiska pozwoleń zintegrowanych czterem z pięciu instalacji w naszym regionie. Na obecną chwilę tylko jedno przedsiębiorstwo posiada instalację przetwarzania odpadów komunalnych z ważnym pozwoleniem zintegrowanym.
Ważnym czynnikiem takiego wzrostu cen odbioru odpadów przez firmy je przetwarzające jest problem z zagospodarowaniem frakcji odpadów powstających po przetworzeniu w instalacjach np. odpadów wysokokalorycznych. Wprowadzone w styczniu 2016 r. regulacje prawne zakazały składowania na składowiskach odpadów charakteryzujących się większym ciepłem spalania niż 6 MJ/kg suchej masy, a jednocześnie niespełniających wymogów paliwa alternatywnego, co spowodowało, że nieliczne funkcjonujące w kraju spalarnie odpadów lub zakłady unieszkodliwiania znacznie podniosły ceny za ich przyjęcie.

Ponadto od roku 2015 można zaobserwować stałe podnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska – w tym opłata marszałkowska, będąca jednym z elementów kosztów zagospodarowania odpadów (wzrost w okresie ostatnich 5 lat z 20 zł do 170 zł za 1 tonę odpadu). Z ostatnich doniesień wynika, iż stawka opłaty marszałkowskiej wzrośnie do poziomu 270 zł za 1 tonę odpadu w roku 2020. W poprzednim roku nastąpił duży spadek cen surowców wtórnych wydzielanych z odpadów komunalnych, czego główną przyczyną jest brak możliwości ich sprzedaży na rynkach zagranicznych – oznacza to, że ich sprzedaż nie przynosi zysku, a wręcz czasami wymaga dopłacenia za ich odbiór.

Kolejnym aspektem tak dużych podwyżek za przyjmowanie odpadów do instalacji są podwyżki cen paliw, energii elektrycznej, brak ustalonych regulacji szczegółowych w postaci Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) itd.

W Gminie Łomianki nadal obowiązuje umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców. Problem z odbiorem odpadów oraz z utrzymaniem dotychczasowych cen za ww. usługi został zgłoszony przez Przedsiębiorstwo realizujące umowę do Urzędu Miejskiego w Łomiankach na przełomie sierpnia i września 2018 roku. Niestety nie zrobiono nic!!!

W grudniu 2018 roku Przedsiębiorstwo ponowiło swoje żądania związane z podwyższeniem cen odbioru odpadów, pod rygorem wypowiedzenia umowy. Burmistrz Gminy podjęła rozmowy mające na celu wypracowanie takich zasad współpracy, aby w dalszym ciągu skutecznie zapewnić odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców, a jednocześnie, aby to nie skutkowało dla mieszkańców dużymi podwyżkami opłat za odbiór odpadów.

Na dzień dzisiejszy odbiór odpadów od mieszkańców gminy jest zapewniony i odbywa się zgodnie z harmonogramem. O kolejnych ustaleniach będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Paweł Bohdziewicz UM Łomianki,
Piotr Kaczmarczyk WOŚ UM Łomianki

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #. niezalogowany IP: 51.77.244.*
2019-02-18, 00:30    
Rusiecki i Dąbrowski nic nie zrobili w sprawie cen śmieci od września bo byli zajęci prowadzeniem kampanii wyborczej.

Ciekawe ile jeszcze niespodzianek po starej ekipie nas czeka? Bloki na Chopina? niezałatwiony temat śmieci? Co jeszcze?
NIEZALOGOWANY: #123 IP: 212.160.172.*
2019-02-19, 12:29    
#niezalogowany - zamiast patrzeć wstecz - zacznij patrzeć do przodu. Ja czekam na to co obecna ekipa zrobi w tych (i jeszcze wielu innych) sprawach. Na razie nie robi nic - i pewnie tak będzie aż do końca kadencji ...
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum