LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

niedziela, 27.9.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIO smogu w Łomiankach...
2018-02-18

KOMENTARZE: 4

16 lutego odbyła się Debata na temat jakości powietrza w Łomiankach zorganizowana przez Łomiankowski Alarm Smogowy.

W dyskusji udział wzięli zainteresowani tematem mieszkańcy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, radni Rady Miejskiej, Polskiego Alarmu Smogowego, przedstawiciele Airly - dostawcy łomiankowskich urządzeń do pomiaru jakości powietrza.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania video ze spotkania.

Moi drodzy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy stawili się w piątek na naszą debatę! Duże podziękowania dla UMiG Łomianki, Warszawa Bez Smogu reprezentowaną przez Monika Daniluk Piotr Siergiej, Airly, Łomiankowskiej Straży Miejskiej i dla wszystkich mieszkańców Łomianek, wzięli udział!

Podsumowując w telegraficznym skrócie:
- absolutnie kluczową kwestią jest zgłaszanie źródeł zanieczyszczeń do Straży Miejskiej. SM Łomianki oprócz prowadzenia ewidencji trucicieli, nakładania mandatów i kierowania spraw do sądu w przypadku nagminnego palenia substancji do tego nieprzeznaczonych rozpoczyna akcję analizy popiołu i pozostałości po spalaniu, co oznacza, że nawet jeśli 2 tygodnie wcześniej palone było substancjami szkodliwymi będzie na to dowód w postaci analizy!
- UMiG rozpoczyna ewidencję gospodarstw domowych i posesji posiadających systemy grzewcze stanowiące potencjalne źródło zanieczyszczeń. W pierwszym kroku będzie porównanie informacji z bazy katastralnej z bazą przyłączy gazowych, bazą budowaną przez SM Łomianki, a w kolejnych krokach dalsze akcje mające na celu jak najbardziej precyzyjne ustalenie liczby kotłów podlegających USTAWOWEMU OBOWIĄZKOWI WYMIANY.
- powoli rusza gminny program dopłat do wymiany kotłów. Nie jest to jeszcze program w pełni ustrukturyzowany, jest bardzo mały odzew ze strony mieszkańców, podczas debaty padło kilka propozycji, które UMiG ma zweryfikować i potencjalnie wdrożyć w życie. Nie jest do końca jasna kwestia ewentualnych dopłat paliwowych, mamy nadzieję na pełniejsze opracowanie i skomunikowanie tego tematu przez UMiG.
- poruszona została kwestia niebezpośrednio związana z jakością naszego powietrza - gospodarka odpadami komunalnymi. Okazuje się, iż jest to nietrywialny problem w naszej gminie, którym trzeba będzie się również zająć w sposób systemowy.
- nieruchomości zarządzane przez UMiG zgodnie z zapewnieniami burmistrza Piotr Rusiecki nie stanowią źródła zanieczyszczeń, a jedyna nieruchomość, której ogrzewanie nie spełnia norm, będzie w tym aspekcie wkrótce zmodernizowana.
- szalenie istotnym czynnikiem mającym wpływ na świadomość ekologiczną i zdrowotną ma edukacja. SM Łomianki prowadzi w tym zakresie edukację w placówkach edukacyjnych na terenie Gminy, UMiG prowadzi edukację w szerokim aspekcie ekologii, bardziej szczegółowe materiały odnośnie jakości powietrza są w przygotowaniu.

Czekamy na podsumowanie debaty ze strony UMiG Łomianki oraz na opublikowanie bardziej precyzyjnych planów w kontekście ochrony jakości powietrza. Wkrótce udostępnimy prezentacje pokazywane w trakcie debaty.

Jeszcze raz dziękujemy za to jakże ważne w całym procesie uzdrawiania naszego powietrza spotkanie! Już dziś zapowiadamy, że na tym spotkaniu się nie skończy, będziemy spotykać się regularnie, żeby na bieżąco omawiać postępy prac i dzielić się spostrzeżeniami. Uda nam się, o ile nie będziemy obojętni wobec problemu i tak jak podczas debaty wyjdziemy ponad podziały polityczne, bo przecież cel mamy wspólny!

Łomiankowski Alarm Smogowy
www.facebook.com/smoglomianki
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Rob IP: 62.210.129.*
2018-02-18, 18:13    
Niezły odlot ma burmistrz Dąbrowski z tymi latawcami nad Wisłą :) Nie wiadomo czy on tak poważnie czy dla jaj. Przyćmił całą debatę swoją poezją :)
NIEZALOGOWANY: #Paweł IP: 185.220.101.*
2018-02-19, 21:02    
Brawo Panie Burmistrzu Potrze Rusiecki. Żaden Burmistrz nie robił jeszcze nigdy tak dużo dobrego dla Mieszkańców Łomianek. Mieszkańcy bardzo Panu dziękują za powołanie Łomiankowskiego Alarmu przeciwdziałającego smogowi. Pana doświadczenie i pracowitość daje Miekszańcom Łomianek gwarancję tego że smog niebawem zniknie w całych Łomiankach. Niestety tak jak Pan mówi może być tak że będzie on do nas nachodził z innych gmin Powiatu Warszawskiego i z Warszawy. Trzeba to wszystkim uświadamiać że problem który zostanie zlikwidowany w Łomiankach dzięki Pana działaniom może nie zniknąć przez okoliczne gminy w których nie ma tak operatywnego Gospodarza.
Apelujemy aby wskazał Pan którzy radni z Powiatu są po stronie Mieszkańców Łomianek a którzy nie. Będzie to bardzo ważna informacja przed wyborami do Rady.
NIEZALOGOWANY: #Hubert IP: 37.248.164.*
2018-02-21, 03:07    
Bardzo ważne spotkanie. Teraz trzeba czekać aż słowa przerodzą się w czyny
NIEZALOGOWANY: #tesa IP: 213.180.136.*
2018-02-23, 11:11    
Szkoda, że mieszkańców Łomianek była garstka i w większości byli to emeryci. Tylu młodych ludzi mieszka w naszej gminie i naprawdę nie interesują się zdrowiem swoich małych dzieci ? Byłam na spotkaniu i niestety nic konstruktywnego nie zostało powiedziane. Moim zdaniem debata była poświęcona jedynie jakości powietrza w Łomiankach ale nie jak możemy walczyć ze smogiem. Wniosek z debaty - Ci, którzy są systematycznie podtruwani przez sąsiadów posiadających "kopciuchy" nie mogą się bronić bo nie mają stosowanych ku temu narzędzi
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT