LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 13.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIMural Powstańców... jest zgrzyt
2017-11-23

KOMENTARZE: 9

W zeszłym tygodniu na murze przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Jedności Robotniczej powstał mural nawiązujący do Powstania Warszawskiego. Jedna ze scen namalowanych na murze jest kopią zdjęcia przedstawiającego hitlerowców. Domalowano jedynie biało-czerwone opaski.

Mural powstał - jak podaje Urząd Miejski - "na wniosek Zarządu Osiedla Powstańców, przy wsparciu burmistrza [...] Zarząd Osiedla Powstańców postanowił zadbać o tę wspólną przestrzeń i przeznaczył - na jednym z zebrań - pieniądze mieszkańców na ten cel." Przewodniczącym Zarządu Osiedla Powstańców jest radny Paweł Słupski-Kartaczowski, który jest jednocześnie przewodniczącym "klubu radnych burmistrza".

Tego typu "sztuka" części mieszkańców się podoba. Uważają w myśl hasła "Chwała i cześć bohaterom!", że tego typu grafiki są oddaniem hołdu bohaterom.
Część jednak uważa, że takie gloryfikowanie wojny jest niewłaściwe a nawet urąga powadze sprawy... "Przyznam że brakuje mi promowania pozytywnych aspektów polskości, może zamiast śmierci i wojny ktoś by zrobił mural z polskimi naukowcami?", "Sposób, w jaki budujemy naszą przestrzeń publiczną wpływa na to jak potem w tej przestrzeni funkcjonujemy. Jeśli będzie pozytywna, optymistyczna, kolorowa, jest szansa, że my też tacy będziemy." - piszą mieszkańcy.
Wiadomo... kwestia poczucia estetyki, indywidualnej wrażliwości oraz różnic w pojmowaniu i praktykowaniu patriotyzmu.

Ozdobiony mur znajduje się na Osiedlu Powstańców, więc swoją tematyką niewątpliwie nawiązuje do nazwy osiedla, co nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Jest jednak jeden zgrzyt, który został zauważony przez jednego z łomiankowskich pasjonatów historii i fotografii.
Jedna ze scen namalowanych na murze jest kopią zdjęcia przedstawiającego hitlerowców, rekrutowanych m.in. spośród więźniów kryminalnych, dowodzonych przez dr. Oskara Dirlewangera - brutalnych esesmanów odpowiedzialnych za mord przynajmniej 60 tysięcy ludzi.


Oczywistym jest fakt, że fatalna niezręczność powstała zapewne przez przypadek, przez nieuwagę, czy też ostatecznie przez ignorancję. "Obstawiam że autor nie miał pojęcia co maluje i 3/4 ludzi którzy widzą ten mural nie zdają sobie sprawy z istnienia tego zdjęcia. Zwyczajnie zżynał ze zdjęć i machnął babola. Mnie to nie odrzuca za specjalnie." - komentują mieszkańcy.
Mimo to, media ogólnopolskie zauważyły pomyłkę - można znaleźć tytuły "Kompromitacja na Osiedlu Powstańców. Mural ku czci bohaterów tak naprawdę przedstawia... hitlerowskich kryminalistów", o łomiankowskim muralu zaczyna być głośno i jest on też szeroko komentowany na portalach społecznościowych.

Szkoda, że wykonawcy i zleceniodawcy nie zadbali o merytoryczną stronę "dzieła", przez co niestety na szwank zostało narażone nie tylko dobre imię Łomianek, ale też idea powstania tego murala, która pewnie była u swego zarania słuszna.
Powstaje pytanie czy i jak sprawa zostanie rozwiązana?
Mieszkańcy podpowiadają: "Jak ktoś namalował SSmanów jako Powstańców to jednak zgrzyt. Według mnie trzeba to szybko naprawić."; "Należy to poprawić bo to zwykły obciach."; "Z wielu zdjęć wojskowych i powstańców, wybrali nieświadomie niestety te o dość wątpliwym rodowodzie. Wpadka, pech i tyle. Co by nie mówić, ruch należy teraz do Urzędu."; "Do poprawki i to szybko bo zaczynamy być sławni."

foto: Piotr Weldon
redakcja@lomianki.info

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: # IP: 188.146.148.*
2017-11-23, 14:22    
niestety to prawda. Mural z trzema żołnierzami to kopia zdjęcia przedstawiającego Dirlewangerowców podczas walk na ul. Focha w Warszawie. Była to Dywizja skupiająca recydywistów z niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. Najbardziej krwawą akcją była rzeź Woli oraz walki na Powiślu i Czerniakowie. Była to najbardziej brutalna jednostka ze wszystkich oddziałów niemieckich tłumiących Powstanie.
Według mnie to zwyczajna pomyłka autora, który nieświadomie namalował ten mural.
Proponuję Zarządowi Łomianek Powstańców o zamalowanie tego murala i namalowanie nowego z sanitariuszkami lub młodocianymi łącznikami, którzy w tym Powstaniu odegrali ogromną rolę.
NIEZALOGOWANY: #Tom IP: 51.15.72.*
2017-11-23, 14:27    
Pomijając wątpliwą wartość artystyczną tego malowidła, bo jest to zwyczajnie słabo namalowane i kiczowate, to uważam, że pokazywanie na murach wojny i tragedii z nią związanych, pokazywanie w dodatku hitlerowców z biało-czerwonymi opaskami, symbolizuje POZIOM PATRIOTYZMU, który reprezentują Pan Radny Słupski i wspierający to wszystko Pan Burmistrz Dąbrowski.

Wartość dodana - Łomianki są znowu sławne.
NIEZALOGOWANY: #klkj IP: 62.210.13.*
2017-11-23, 14:33    
Jak zgrzyt? Jaka fatalna niezręczność? Zwykła pomyłka, która nie przykryej faktu że Nasz Pan Burmistrz Tomasz Dąbrowski jest Największym Patriotą Łomianek które dzięki Panu Burmistrzowi Tomaszowi Dąbrowskiemu i Piotrowi Rusieckiem zmieniają się z dnia na dzień na lepsze. Dobrą zmianę widać na każdym kroku. Dzięki współpracy Radnych z Burmistrzem i dzięki współpracy z Przyjaciółmi z Prawa i Sprawiedliwości w Łomiankach widać dobrą zmianę i wszysko staje się lepsze.
NIEZALOGOWANY: #mieszkaniec IP: 163.172.101.*
2017-11-23, 14:51    
Dziękujemy panie Przewodniczący Słupski za wstyd, który Pan ściągnął na nasze osiedle!!!!

Ale ważniejsze jest to że jeszcze wciągnął pan w tą aferę Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego, który przecież wiadomo, że ma tyle spraw na głowie, że nie może wszystkiego kontrolować i wszystko sprawdzać!

Przeprosiny panie Słupski nie wystarczą, powinien się pan podać do dymisji bo to co pan zrobił Burmistrzowi Dąbrowskiemu. Ile to wstydu, ile upokorzeń? Nieprzebaczalne!!!
NIEZALOGOWANY: #klkj IP: 81.219.96.*
2017-11-23, 15:19    
aha to pisałem ja Jarzabek trener 2 giej klasy
NIEZALOGOWANY: #NIEZALOGOWANYCARAVAN IP: 5.172.236.*
2017-11-23, 19:54    
po co wkrecac burmistrza w ten incyden juz znamy takich aktywistow co buduja swoja historie i na plotach wieszaja nie swoje zdjecia chca burmistrzowi przypisac swoje podchody do fotela burmistrza trzeba tych mantaczy ujawnic i zobaczyc co to za patrijoci podszywaja sie w reporterow i prpagatorow histori jak by dostali po lapach to by sie do takich prowokacji nie dopuszczali a burmistrzowi podpowiedziec ze pod grozba kary finasowej zakaz uprawiania samowolnych wystaw w miejscach publicznych wlasciciele tych ogrodzen wyrazili zgoge na te artystycze wypocoiny PYTAM
NIEZALOGOWANY: #jarząbek wiesław 2klasa IP: 79.185.153.*
2017-11-25, 12:54    
Dodam ,,łubu dubu, łubu dubu , niech nam zyje prezes klubu, niech żyje nam,,
To ja pisałem Jarząbek bis trener ks...... najlepszej ligówki trenującej na najlepszym wiejskim boisku w okolicy Płocka gdyż Warszawa Nadal Daleko. czyli WND
NIEZALOGOWANY: # IP: 31.0.124.*
2017-12-02, 17:22    
NIEZALOGOWANY: # IP: 31.0.124.*
2017-12-02, 17:29    
Na tym zdjęciu są przestępcy i to nie Niemcy a SS Galicja formacja składająca się z kryminalistów narodowości ukraińskiej
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT