LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 4.7.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIWłaściciel dywanu poszukiwany
2015-12-10

KOMENTARZE: 6

Rewolucja śmieciowa miała m.in. rozwiązać problem dzikich wysypisk, wywożenia śmieci do lasów czy nad rzeki. Okazuje się, że ustawą nie da się rozwiązać wszystkich problemów, bo nie da się zmienić zachowań i świadomości ludzi.

Będąc na sobotnim spacerze natknęłam się na przykład ludzkiej bezmyślności i ignorancji, a pewnie też lenistwa. Przy pojemnikach na używaną odzież, które Fundacja Eco Textil rozstawiła w kilku miejscach Łomianek, ktoś zostawił niepotrzebny już dywan. Zresztą nie tylko dywan, ale również wiadra, puste butelki, jakieś szmaty. Zakładam, że właściciele tych „dóbr” gromadzili je tam od dłuższego czasu. Takie zachowanie może byłoby zrozumiałe (chociaż z trudem), gdyby chodziło o kosze na odpady wielkogabarytowe, podczas akcji ich zbiórki. Ale to były pojemniki na odzież ze specyfi cznym mechanizmem wrzucania (bardzo wąski otwór).

Od kiedy zauważyłam ten przypadek zastanawiam się, dlaczego ludzie przywożą własne śmieci i zostawiają przy pełnych pojemnikach? Kim ktoś taki musi być i o czym myśli wywalając własne odpady w publiczną przestrzeń? Dywany, szmaty, wiadra, pozostałości z remontów obok pojemników na odzież, albo zwalone z przyczepy na ścieżkę leśną? Problemem jest bezmyślność ludzi, brak wyobraźni. Jeśli pojemnik jest wypełniony, nie zrzuca się śmieci obok, tylko szuka następnego, można też odwiedzić GPSZOK przy ul. Brukowej. Poza tym to jest pojemnik na odzież! Z góry wiadomo, że nie zmieści się do niego nasz przykładowy dywan.

W jakiej rzeczywistości chcemy żyć? Czystej, bezpiecznej, w zgodzie z naturą, czy zanieczyszczonej, nieestetycznej i brudnej? Czy wyrzucenie papierosa („peta”) na chodnik to zjawisko normalne czy nadużycie? A puszka zgnieciona i rzucona na trawnik obok chodnika?

Jak to zmienić? Czy można coś zrobić, oprócz normalnego nadzoru urzędników i straży miejskiej, jak widać również niewystarczającego?

Nie unikniemy działań edukacyjnych. Spróbujmy do dorosłych trafi ć poprzez dzieci, bo kierunek odwrotny w wielu przypadkach niestety może przynieść jedynie negatywne skutki. Nie każmy dzieciom raz w roku sprzątać lasu ze śmieci wyrzucanych przez dorosłych, namówmy je raczej do przygotowania w szkołach plakatów, które byłyby prezentowane obok takich pojemników i przypominały właścicielom dywanów, że to nie jest miejsce na ich zostawianie. Edukacja i profi laktyka przynosi rezultaty, ale nie od razu. Dlatego ważne, żeby zacząć już teraz, natychmiast, bo problem jest i nie zniknie. Sukces takiej akcji zależy od aktywnego zaangażowania się w nią urzędników miejskich, dlatego apeluję do Burmistrza i pracowników urzędu odpowiedzialnych za ochronę środowiska w Gminie o podjęcie działań edukacyjnych, profi laktycznych, oraz o nadzór nad miejscami zwiększonego ryzyka zaśmiecenia.

Z drugiej strony pojemniki na odpady (na odzież, a także inne) powinny być regularnie i częściej opróżniane. W osiedlach, na szlakach spacerowych i przy chodnikach powinny być montowane kolejne kosze na śmieci. To zbije argumenty śmiecących, że przecież nie mieli gdzie wyrzucić butelki czy puszki, „bo nie było kosza”. Na koniec refl eksja. Opisany dywan i pojemniki sąsiadują z pięknie ozdobionym ostatnio rondem Sikorskiego (ul. Brukowa/Długa/Pancerz). Niestety przyglądając się uważnie otoczeniu odnoszę wrażenie, jakbym spróbowała miodu, w którym zanurzono łyżkę dziegciu.

SMW

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #mkcafe IP: 217.153.90.*
2015-12-10, 08:53    
Przecież można zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów...
NIEZALOGOWANY: #DeeS IP: 37.47.29.*
2015-12-10, 09:20    
Co najlepsze te obudowy bębnów pralek (tam jest z kilku) leżą na zdjęciu przy POLMO które jest od punktu kilka set metrów. Co ci ludzie mają w głowach?
NIEZALOGOWANY: #łomiankowicz IP: 37.128.113.*
2015-12-10, 10:06    
miałem sytuację kiedy pod płotem wywalił mi ktoś masę części tapicerek samochodowych. Spakowałem to do auta i wywiozłem do GPSZOK. Pan na bramie nie chciał mnie wpuścić bo powinienem wziąć do tego kontener. Sorry nie chce m się płacić za czyjeś śmieci, posprzątać to nie problem ale płacić to zbyt wiele. Na szczęście dał się przekonać i przyjął śmeici ale inny na moim miejscu by to do lasu wywiózł...
NIEZALOGOWANY: #Joka IP: 83.6.67.*
2015-12-11, 02:27    
Ciekawe spostrzeżenia, kolejny artykuł, który wzywa do głębszej refleksji o tym co będzie po nas.
Mam taki pomysł. Może zamiast organizować kolejną i kolejną i kolejną inscenizację "bitwy pod Łomiankami", gloryfikować wojnę, pokazywać śmierć i cierpienie, skazane na porażkę zrywy, urząd zorganizowałby imprezę proekologiczną?
To, że należy pamiętać o historii tego nikt nie neguje, jednak to nie historia pozwoli naszym dzieciom i wnukom żyć minimum w takich warunkach w jakich my żyjemy, a nauka ekologii jak najbardziej.
To właśnie dzięki myśleniu o przyszłości a nie przeszłości możemy zostawić ziemię taką jaką ją zastaliśmy rodząc się. Nie możemy być egoistami, bo zatracimy w sobie humanizm.
NIEZALOGOWANY: #Lesiu IP: 79.191.79.*
2015-12-20, 15:44    
Zgodnie z przepisami właścicielem wszystkich śmieci jest gmina, wiec to gmina powinna je zagospodarować. Wszystkie takie przypadki powinniśmy zgłaszać do urzędu a ten powinien je posprzątać.
NIEZALOGOWANY: #Janka IP: 212.96.239.*
2019-09-19, 17:35    
Czemu po prostu ktoś nie wyczyści tego dywanu? Po co od razu wyrzucać? Jest sporo firm, które zajmują się praniem dywanów, zobaczcie: http://www.dywanszop.pl
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum