LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 28.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIMasz Wybór! Masz Prawo Wiedzieć!
2015-10-22

KOMENTARZE: 2

Najbliższe wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 25 października 2015 roku. Wybierzemy 460 posłów i posłanek oraz 100 senatorów i senatorek na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00 – 21.00.
Numery i granice obwodów głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych możesz sprawdzić otwierając załączony poniżej PDF.Sejm RP
Zgodnie z Konstytucją RP Sejm jest organem władzy ustawodawczej, stanowi w drodze procedury legislacyjnej ustawy regulujące zasady funkcjonowania podstawowych dziedzin życia obywateli. Pełni również funkcję kontrolną wobec rządu (Rady Ministrów) i podlegającej mu administracji oraz funkcję kreacyjną polegającą na powoływaniu i odwoływaniu organów konstytucyjnych państwa oraz osób wchodzących w skład tych organów (np. Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bądź Rzecznika Praw Obywatelskich).

Jak wybiera się posłów i posłanki?
Zgodnie z Konstytucją RP wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne, odbywają się w głosowaniu tajnym. Prawo kandydowania do Sejmu posiadają obywatele polscy, którzy ukończyli 21 lat, nie są pozbawieni praw wyborczych i zostali zgłoszeni przez partię polityczną lub komitet wyborców.
Kandydaci na posłów i kandydatki na posłanki wybierani są w 41 okręgach w Polsce, w każdym okręgu mandat zdobywa od 7 do 20 osób. Głosy oddane w każdym okręgu przeliczane są metodą D’Honta i na tej podstawie rozdzielane są mandaty, które otrzymują kolejno najczęściej wskazywani kandydaci z list wyborczych, które przekroczyły próg wyborczy (5% lub 8% dla koalicji).

Kto może głosować?
W wyborach parlamentarnych oddać swój głos może każdy obywatel Polski, który ukończył 18. rok życia i posiada pełnię praw wyborczych (również osoby na stałe mieszkające zagranicą).Przed podjęciem ostatecznej decyzji polecamy sprawdzić listę osób kandydujących w wyborach w naszym - podwarszawskim - okręgu wyborczym na stronie MamPrawoWiedzieć.pl.

Jak co wybory na stronie LatarnikWyborczy.pl można rozwiązać QUIZ, który pokazuje zbieżność naszych poglądów z poglądami poszczególnych partii i komitetów wyborczych.

Pamiętajmy, ze udział w wyborach daje nam wpływ na jakość polityki, na to kto będzie decydował o sprawach najważniejszych, istotnych nie tylko dla nas samych, ale i dla przyszłości Polski.
Warto zdecydować o tym czy politycy będą zajmować się dbaniem o sprawy związane np. z gospodarką, funkcjonowaniem państwa, czy też będą ingerować w prywatne życie czy światopogląd obywateli. A może powinni decydować o ogóle spraw, o każdym aspekcie naszej codzienności i naszego sumienia?

Wybór należy do nas! Warto zagłosować - podejmijmy świadomy wybór.


Załączone dokumenty:
Numery i granice obwodów głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.pdf
Informacji o sposobie głosowania stosowanej w wyborach do Sejmu i Senatu RP.pdf


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #AGA z Łomianek IP: 188.146.243.*
2020-06-22, 13:41    
są inormacje już, że ZNOWU BĘDZIE DROŻEJ ze śmieciami?..Za chwilę będzie więcej niż dostajemy w 13-tce od RZĄDU...-rocznie wyjdzie więcej...ODBIERASZ NAM TE pieniądze? Nie ładnie!!
Nowa pani Burmistrz zaczęła urzędować podwyżką cen za smieci!! ładnie to tak?
Teraz na WYBORYprezydenta ZNOWU szykuje am zemstę.. podwyższy cenę za smieci?... Czy " prywatna " inwestycja blokowa.. to za mało dochodu dla Pani burmistrz ..
RADA: Jedz małą łyżeczką bo się udławisz...
2020-06-22, 20:34    
Pani Ago. Radzę poczytać w sieci kto jest odpowiedzialny za kwestię śmieciową i podziękować jedocześnie tym, którzy głosowali na PiS bo to decyzje rządu doprowadziły do tej sytuacji w CAŁYM kraju
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT