LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 9.2.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIFelieton: Veturilo w Łomiankach?
2015-04-01

KOMENTARZE: 7

Na ulicach coraz częściej widać motocyklistów, czyste samochody, kobiety w krótkich kurtkach i bez czapek, a na łomiankowskich portalach społecznościowych pojawia się temat włączenia Łomianek do warszawskiego systemu wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. No to nie ma już żadnych wątpliwości: idzie wiosna!

Zdania na temat Veturilo w Łomiankach są wśród mieszkańców podzielone. Entuzjaści zapewniają, że wypożyczalnie cieszyłyby się ogromnym powodzeniem, bo wiele osób korzystałoby z rowerów Veturilo do jeżdżenia po Łomiankach i okolicach oraz do Warszawy (tym bardziej, że przed ostatnimi wyborami wybudowano już pierwsze 100 m ścieżki rowerowej Łomianki-Warszawa).

Sceptycy twierdzą, że Veturilo byłoby wyrzucaniem pieniędzy w błoto i fanaberią, bo w Łomiankach każdy, kto umie jeździć na rowerze, ma swój rower i może sobie pojechać, gdzie chce, bez konieczności płacenia za wypożyczenie.

Na to entuzjaści, że Veturilo to inna, „miejska” filozofi a jeżdżenia, bo człowiek wychodzi z domu, może sobie podjechać na rowerze do kościoła, do sklepu, na kawę, do dziewczyny lub zwyczajnie pokręcić się po łomiankowskich uliczkach – jedzie tam, gdzie chce, a jak dojedzie lub znudzi mu się jeżdżenie, to oddaje rower (przypina do najbliższej stacji Veturilo) i nie musi go pilnować, zamienia się w pieszego. Gdy będzie chciał wrócić do domu, to może sobie znowu rower wypożyczyć. Krótkie wypożyczenia (do 20 minut) są bezpłatne, a wypożyczenie na kolejne 40 minut to koszt 1 zł. Zmiana roweru co 20 minut na inny sprawia, że cały czas można jeździć za darmo.

Na to sceptycy, że trudno sobie wyobrazić sytuację, że mieszkaniec np. Kiełpina, chcąc zrobić zakupy w Auchan, pójdzie na piechotę do stacji Veturilo (powiedzmy pod Urząd Miasta), tam wypożyczy rower (jeśli będzie jakiś wolny), pojedzie do Auchan, odda rower, zrobi zakupy, znów wypożyczy rower (jeśli będzie jakiś wolny), wróci pod Urząd, odda rower i powędruje z zakupami na piechotę do domu w Kiełpinie. A na jeżdżenie po wielu łomiankowskich uliczkach rowery Veturilo – zdaniem sceptyków – się nie nadają, bo są to rowery miejskie, a nie terenowe.

Entuzjastów to zupełnie nie przekonuje, bo ich zdaniem sieć stacji Veturilo powinna być na tyle gęsta, by każdy miał możliwość wypożyczania roweru niedaleko domu. Poza tym na zakupy można jechać samochodem, a rowerami udać się ze znajomymi np. do centrum Warszawy (oczywiście – dla obniżenia kosztów wypożyczenia – zmieniając rowery na mijanych po drodze stacjach Veturilo), by tam pooddychać rytmem miasta, napić się piwa na Nowym Świecie, połazić po galerii handlowej, pójść do teatru lub na koncert, a później rowerem, eŁką lub taksówką wrócić do domu.

Ha, ha, ha – śmieją się sceptycy i tłumaczą, że gęsta sieć stacji Veturilo to może być w Warszawie, która ma kasę na dopłacanie do miejskich rowerów ponad 400 tys. zł rocznie. Natomiast Łomianki stać może na jakieś 20-30 rowerów w kilku stacjach, które pewnie usytuowane by były w miejscach dogodnych dla decydentów i ich rodzin. Poza tym galerię handlową mamy na miejscu, piwo też jest gdzie wypić, a nasz teatr w Domu Kultury jest najlepszy, bo gra same wybitne premiery i w dodatku nie trzeba kupować biletów.

Gdy entuzjaści rzucają argument o możliwości odbywania na wypożyczonych jednośladach dłuższych wycieczek np. po puszczy, do Palmir czy ot tak, przed siebie, bez celu, np. wałem wiślanym, by podziwiać piękno mazowieckiej przyrody, to sceptycy wracają do argumentu rosnących kosztów za długie wypożyczenie oraz miejskich, a nie terenowych walorach rowerów Veturilo. Itd.

Co na to władze Łomianek? Tadeusz Krystecki (przewodniczący Rady Miejskiej, a jednocześnie znany zwolennik przemieszczania się na rowerze) jest i entuzjastą i sceptykiem w jednym. Mówi, że rowerzyści żyją dłużej, więc gorąco popiera wszystkie inicjatywy (w tym system miejskich wypożyczalni) mobilizujące ludzi do korzystania z jednośladów, ale jednocześnie nie widzi możliwości (głównie finansowych) efektywnego adaptowania Veturilo w Łomiankach. „W Łomiankach każdy zainteresowany ma swój rower. Jeśli ktoś nie ma, to ja jeden mogę oddać” – deklaruje przewodniczący.

Dyskusja o Veturilo w Łomiankach jest jak brazylijski serial telewizyjny – można ją ciągnąć w nieskończoność, ale fajne jest to, że w każdej chwili można ją przerwać i... pójść na rower.

A co ty o tym myślisz? Zapraszamy do dyskusji...

Juliusz Wasilewski

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
2015-04-01, 16:06    
Nie wiem, czy w mieście system wypożyczalni rowerów byłby strzałem w dziesiątkę (może jako gra miejsca "Od marketu do marketu" :)). Ale na pewno zorganizowanie wypożyczalni przy głównym wejściu do parku (KPN), czyli na końcu ul. Sierakowskiej mogłoby być atrakcyjnym rozwiązaniem. Latem rowery, zimą biegówki. Wielu ludzi przyjeżdżających do parku na spacer z dalszych okolic nie ma bagażników na rower i nie mają jak zabierać własnego sprzętu. Oferta w postaci wypożyczalni właśnie tam na pewno uatrakcyjniłaby ten obszar parku.
NIEZALOGOWANY: #joozek501 IP: 213.238.66.*
2015-04-01, 17:36    
To teoretycznie dobry pomysł. Ale raczej na komercyjną wypożyczalnię weekendowo-wakacyjną (rowery).
NIEZALOGOWANY: # IP: 83.6.177.*
2015-04-01, 18:40    
Kiedyś za czasów Sokołowskiego już był pomysł zrobienia centrum rowerowego w Łomiankach. Szkoda, że do tego nie doszło. Z etego co pamiętam Był w to zaangażowany nawet Cezary Zamana.
Czy mi się wydaje, czy wtedy Rusiecki i Krystecki krytykowali ten pomysł?
2015-04-01, 19:35    
Nie myślałam o jakiejś wielkiej i drogiej infrastrukturze, którą trzeba utrzymywać i to potem rodzi problemy. Raczej niewielkie pomieszczenie na wypożyczalnię, estetycznie zrobione i tyle. Palmiry coś takiego już mają:
http://www.rowery-palmiry.pl/g...
NIEZALOGOWANY: #joozek501 IP: 83.28.204.*
2015-04-02, 00:27    
No właśnie. W Palmirach to prywatna wypożyczalnia rowerów. W Łomiankach tez mogłoby coś takiego być, ale to kwestia inicjatywy kogoś, kto chciałby w to zainwestować
NIEZALOGOWANY: #JJ. IP: 83.24.170.*
2015-04-03, 01:14    
Ja bardzo chętnie bym skorzystał. Zwłaszcza wtedy jakby było to zintegrowane z Warszawą.
NIEZALOGOWANY: #Tes IP: 185.238.206.*
2021-06-03, 21:30    
Pomysł bardzo dobry. Argument, ze wszyscy mają swoje rowery jest idiotyczny. Jadąc do pracy chętnie pojechałbym na Mlociny veturilo zamiast tłamsić się w zatloczonym autobusie. Niekoniecznie jednak chce tam zostawiać na cały dzień moj rower.
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT