LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 8.12.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIWspomnienie o profesorze Dominiku
2014-11-22

KOMENTARZE: 3

Tadeusz Dominik - wybitny malarz, grafik, uczeń Jana Cybisa, profesor, dwukrotny dziekan Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, mieszkaniec Łomianek.

Urodził się w 1928 roku w Szymanowie, zmarł 20 maja 2014 roku. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Galerii Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Był jednym z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy, oszczędny w formie, łączył tradycje koloryzmu z elementami abstrakcji. Przyroda go inspirowała, pobudzała do tworzenia płócien, które powstawały w jego wyobraźni. Zbigniew Herbert pisał o nim "Świat Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa".

Tadeusz Dominik był silnie związany ze Stowarzyszeniem Nasze Łomianki, które prawie pół roku po jego odejściu zorganizowało w Galerii KOKKO ART wieczór poświęcony profesorowi. Pożegnano również żonę profesora Cynthię Dominik, która postanowiła przenieść się na stale do rodziny w USA. Były przemówienia, wspomnienia o profesorze i pokaz filmu Bohdana Kezika "Dominik". Nie zabrakło wina, którego profesor był smakoszem.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wieczoru wspomnień o profesorze Tadeuszu Dominiku autorstwa Daniela Tendaja.

Sylwia Maksim-Wójcicka

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
2014-11-22, 14:48    
Przedwczoraj minęło pół roku od śmierci profesora :(
NIEZALOGOWANY: #Sąsiad IP: 83.6.183.*
2014-11-23, 17:28    
Pan Tadeusz to wspaniały artysta i wspaniały sąsiad. Warto wspominać takich ludzi i na pamięci o nich budować łomiankowską historię. Jestem dumny z tego, że znałem Pana Tadeusza.
NIEZALOGOWANY: #J.A. IP: 178.42.111.*
2014-11-26, 00:12    
Interesujący materiał. Pokazywać, pokazywać i jeszcze raz pokazywać takie wydarzenia. To my mieszkańcy tworzymy nasze Łomianki a nie chore na władzę, sfrustrowane jednostki. Nie przejmować się pomówieniami i zastraszaniem ze strony reżimu.
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT