LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 19.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIOdszedł dh. Jerzy Dybowski
2014-08-12

KOMENTARZE: 1

Na wieczną służbę odszedł dh Jerzy Dybowski, starszy chorąży pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni członek OSP w Łomiankach, a także twórca i opiekun naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Miał 78 lat.

Jerzy Dybowski swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął w roku 1952 w Warszawskiej Straży Pożarnej. Następnie ukończył Kurs Młodszych Podoficerów Pożarnictwa (1957 r.), Kurs Starszych Podoficerów Pożarnictwa (1969 r.) oraz Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu (1977 r.). W tym czasie pełnił nienaganną służbę w oddziałach WSP, w szczególności w oddziale V (Warszawa-Praga), uczestnicząc w setkach akcji ratowniczo-gaśniczych oraz wykazując się wiedzą i profesjonalizmem. Po 40 latach służby przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do Łomianek.

Tak wspomina swoje początki w Łomiankach:
“Spotkał mnie na terenie przedszkola “Słoneczko” dh. Krzysztof Cichocki – z OSP Łomianki - który przyjechał wozem bojowym GBA “Star 244” na pogadankę z dziećmi i personelem. Wiedział jak się nazywam, jaki mam stopień pożarniczy. Nie dochodzę, skąd miał o mnie pozytywne dane. Proponuje mi wstąpić do OSP Łomianki. W najbliższą sobotę o godzinie 17:00 jest zbiórka, zaprasza mnie na ulicę Wiejską 12a. Wyrażam zgodę, przychodzę. Spotykam dużo starszych wiekiem członków tut. OSP. (...) Po paru zbiórkach zwrócili się do mnie dh. Zbigniew Konopka i T.Dmochowski z pytaniem: czy nie zechciałbym zorganizować MDP przy tut. OSP i ją przeszkolić. (...) Wokół strażnicy kręciło się kilku chłopców - uczniów, porozmawiałem z nimi, wyrazili zgodę. Umówiliśmy się na następny piątek na godz. 17:00, że przyjdą na zbiórkę szkoleniową”.
Tak zarysowały się początki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Łomiankach, która funkcjonuje do tej pory a przez kilkanaście lat była prowadzona przez dh Dybowskiego, który dopiero w 2011 r. zrezygnował z jej prowadzenia ze względu na stan zdrowia.

Przez lata działalności wykształcił wielu strażaków, w tym większość obecnej kadry naszej jednostki. Jego podopieczni wielokrotnie zdobywali również czołowe miejsca na zawodach pożarniczych. Jako opiekun był sumienny i wymagający a jednocześnie zawsze gotowy do pomocy i otwarty na swoich podopiecznych.

Odznaczony wieloma medalami i odznakami, z których najważniejsze to:
- Złoty Krzyż Zasługi
- Złoty medal “Za zasługi dla pożarnictwa” (dwukrotnie)
- Srebrny medal “Za zasługi dla obronności kraju”
- Medal 40-lecia Polski Ludowej
- Złota odznaka honorowa “Za zasługi dla Warszawy”
- Odznaka “Honorowy Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa”Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę (16 sierpnia 2014 r.) o godzinie 14:00 w kościele parafialnym św. Małgorzaty w Łomiankach a następnie na cmentarzu w Kiełpinie.

źródło: OSP Łomianki

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: # IP: 80.238.100.*
2014-08-17, 12:36    
Serdeczne wyrazy współczucia składam pani Marii Zbyszkowi Asi Bartkowi Maćkowi Dybowskim .
Pan Jerzy będzie zawsze gościł w waszym i naszym sercu , bez względu na porę roku , na pogodę , lepsze czy gorsze samopoczucie. Zawsze jest nam potrzebny we wspomnieniach. Niech odpoczywa w pokoju.
Widział i słyszał swoje ostatnie pożegnanie z udziałem O.S.P. i bliskich , którzy go kochali i znali tak jak my. Łączymy się w bólu Majka Jerzy Drozdowscy
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT