Trwają prace nad Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+.
Bierze w nich udział 40 gmin z terenu województwa mazowieckiego skupionych wokół Warszawy, w tym również Łomianki.
21 lipca o godz. 15.00 w ICDS odbyło się spotkanie z mieszkańcami Łomianek - z udziałem Pauliny Nowickiej z Urzędu m.st. Warszawy i Rafała Czerwińskiego z Urzędu Miejskiego w Łomiankach - dotyczące wspólnego pozyskania funduszy europejskich, na którym przedstawiono m.in. ideę oraz metodykę prac nad strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz założone cele. "Celem głównym określonym w Strategii jest rozwój i wykorzystanie potencjałów Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez integrację obszaru i budowanie jego przewag konkurencyjnych w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych".
W dalszej części spotkania głos zabrali mieszkańcy i przedstawiciele osiedli - m.in. Witold Gawda z Dąbrowy Zachodniej oraz Edyta Stankiewicz z Osiedla Chopina.
Czym jest ZIT?
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: "(...) Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego (JST) miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie (miasto i samorządy znajdujące się w jego oddziaływaniu) mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. ZIT to także wyjście poza sztywne granice administracyjne JST i większe możliwości oddziaływania projektów unijnych".
Unia Europejska przeznaczy na realizację projektów ok. 166 mln euro. Kwota ta ma być uzupełniona wkładem własnym z budżetów poszczególnych gmin. Zakończenie prac nad strategią jest planowane na wrzesień 2014 r. Wypracowane przez gminy projekty będą musiały zostać zaakceptowane przez Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Gmina Łomianki stara się o pozyskanie funduszy m.in. na ścieżki rowerowe o znaczeniu komunikacyjnym,parkingi typu "Parkuj i Jedź". Wezmą także udział w projektach dotyczących rozwoju gospodarczego: edukacji pro-przedsiębiorczej, wsparcia finansowego i doradczego przy zakładaniu działalności gospodarczej, przygotowanie terenów inwestycyjnych oraz promocji miejscowych przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Zamierzają również wprowadzić elektroniczny dostęp do informacji publicznej. O ile znajdą się środki finansowe na realizację, Łomianki zadeklarowały chęć realizacji kolejnych dwóch projektów z e-usług – e-Rekrutacja i e-Biblioteka.