LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 8.12.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGICmentarze niezapomniane // VIDEO
2014-06-27

KOMENTARZE: 7

W czwartek, 12 czerwca, uroczyście udostępniono dla zwiedzających cmentarz ewangelicki osadników niemieckich zamieszkujących niegdyś teren naszej gminy, nad którym opiekę objęło stowarzyszenie "Nasze Łomianki". Przecięto symboliczną wstęgę na tablicy informacyjnej Kampinoskiego Parku Narodowego, bowiem cmentarz usytuowany jest właśnie na terenie parku.

Stowarzyszenie "Nasze Łomianki" wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym oraz liczną grupą wolontariuszy, od ok. półtora roku pracowało nad uporządkowaniem cmentarza. Odtworzono jego granice, ogrodzono, wycięto niektóre drzewa i krzewy, nagrobki oczyszczono i wykonano ich inwentaryzację. Na cmentarzu znaleziono kilkadziesiąt grobów i kilkanaście płyt z piaskowca z inskrypcjami. Najstarszy pomnik pochodzi z grobu Jakóba Weimera (pisownia oryginalna) zmarłego w 1876 r.
Nie wszystkie nagrobki zachowały się w dobrym stanie. Przez lata zaniedbania z nekropolii zniknęły całkowicie elementy metalowe czy porcelanowe tablice, a nagrobki uległy częściowemu zniszczeniu. Najlepiej zachowały się te płyty, które przez lata zarosły trawą i które przysypała ziemia. Po ich odkopaniu i oczyszczeniu doskonale widać wyryte na nich inskrypcje. Niektóre płyty posiadają sygnatury stołecznych zakładów kamieniarskich, co świadczy o zamożności kolonistów.

W czwartkowej uroczystości wzięli udział m.in. członkowie i sympatycy stowarzyszenia "Nasze Łomianki", przedstawicielka ambasady niemieckiej, przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego, młodzież szkolna, harcerze, mieszkańcy Łomianek, przedstawiciele starostwa Warszawskiego Zachodniego oraz Rady Miejskiej w Łomiankach.Na cmentarzu modlitwę ekumeniczną wygłosili proboszcz parafii w Dziekanowie Leśnym ks. Dariusz Kosk oraz asystent biskupa Ewangelicko-Augsburskiego ks. Wojciech Pracki.
Po części oficjalnej Ewa Pustoła-Kozłowska oraz Tomasz Sienicki oprowadzili zgromadzonych po cmentarzu przybliżając historię rodzin i poszczególnych osób tam pochowanych.

Z tej szczególnej okazji Stowarzyszenie wydało okolicznościową publikację, w całości poświęconą kolonistom z Dziekanowa Niemieckiego (obecnie Dziekanów Leśny) i zapomnianym cmentarzom, które po nich pozostały (plik PDF do pobrania poniżej).

Aleksandra Moraczewska


Załączone dokumenty:
Kolonia Dziekanowska i okolice (10 MB).pdf


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Anka IP: 128.204.203.*
2014-06-16, 16:51    
Wspaniała inicjatywa Stowarzyszenia Nasze Łomianki. Dzięki takim ludziom aż chce się wierzyć w społeczeństwo obywatelskie.
Dziękuje Wam za to, że jesteście. Dziekuję też reporterom z Łomianki Info za to, że jak żadna inna gazeta, wspierają takie inicjatywy.

Zachęcam też do obejrzenia tego filmu, od którego chyba wszystko się zaczęło: http://www.lomianki.info/docum...

Na koniec apeluje, do wszystkich mieszkańców Łomianek, aby doceniali inicjatywy sąsiadów oraz zwyczajnie ignorowali mowę nienawiści, sztucznie wywoływane konflikty oraz propagandę, którymi chcą nas skłócić i nami manipulować.

Wierzmy w to, że kiedyś do Łomianek wróci normalność.
NIEZALOGOWANY: #Michał IP: 46.77.124.*
2014-06-16, 17:21    
Jako dzieci tam buszowaliśmy. Pamietam te mogiły. Przez lata cmentarz zarośla pokryły niemal dokładnie. Dobrze, że Nasze Łomianki przywróciły pamięci ten fragment historii Łomianek.
NIEZALOGOWANY: #A:) IP: 212.91.23.*
2014-06-16, 21:36    
Na Zachodniej w okolicach Rzemieślniczej tez jest zapomniany cmentarz pamiętam go jeszcze z dzieciństwa mówiło się cmentarz niemiecki. Łomianki przed wojną były wielowyznaniowe i ludzie żyli tu w zgodzie:)
2014-06-16, 21:36    
Miejsce magiczne.
NIEZALOGOWANY: #mata hari IP: 79.191.165.*
2014-06-19, 21:34    
Szkoda że Stowarzyszenie nie napisało artykułu w ostatnich Łomiankach Info, ani nawet w Gazecie Łomiankowskiej. Wiele wspaniałych i ciekawych inicjatyw umyka szerszej społeczności. Triumfują dmuchane zamki i wata cukrowa z logo Urzędu...
NIEZALOGOWANY: #Hanka Z. IP: 178.43.62.*
2014-06-28, 00:47    
W dzisiejszej gazecie INFO czytałam bardzo ciekawy artykuł Pani Ewy Pustoły Kozłowskiej i dodatkowe na temat tego cmentarza. Gratulacje i podziękowania.
NIEZALOGOWANY: #Hanka IP: 178.32.181.*
2014-08-07, 16:42    
Bardzo cenna inicjatywa Naszych Łomianek. Stowarzyszenie od lat pokazuje co znaczą dla nich Łomianki, co znaczy szacunek dla historii, tradycji i innych mieszkańców.

Szkoda tylko, że gazeta łomiankowska i strona urzędu za którą odpowiada Pan Dąbrowski i Rusieckie nie zauważa takich wartościowych działań łomiankowskich społeczników.

Na szczęście mamy jeszcze prawdziwe strony informujące rzetelnie o sprawach ważnych dla mieszkańców a nie dla władzy. Dziękuję.
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT