LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGI25, 15, 10...
2014-06-04

KOMENTARZE: 0

Rok 2014 jest wyjątkowy. Nie tylko dwukrotnie weźmiemy udział w wyborach (eurowybory i wybory samorządowe), ale także przywołujemy w pamięci szczególne momenty najnowszej historii Polski.

25 lat temu, 4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu, które odwróciły porządek rzeczy i przewróciły panujący przez ponad 40 lat ustrój socjalistyczny. Wzięło w nich udział 62% uprawnionych do głosowania. W wyborach do Senatu kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” uzyskali 92 mandaty, strona rządowa ani jednego. Z kolei w wyborach do Sejmu „Solidarność” uzyskała 160 ze 161 możliwych do zdobycia przez nią miejsc. Zwycięstwo było miażdżące, a jego rozmiary zaskoczyły nie tylko komunistów, ale także opozycję, która czuła ciężar ogromnej odpowiedzialności za państwo. Wziął ją na siebie Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier nowego, wolnego rządu. Symbolem wydarzeń stały się plakaty reklamujące kandydatów „Solidarności” z Lechem Wałęsą oraz baner Tomasza Sarneckiego z postacią Gary Coopera, zachęcający do udziału w wyborach hasłem: „W samo południe 4 czerwca 1989”. To po tych wyborach Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym wypowiedziała słynne zdanie: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

15 lat temu, 12 marca 1999 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem NATO. Tego dnia w Independence w USA Minister Spraw Zagranicznych RP Bronisław Geremek, składając na ręce Sekretarz Stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, oficjalnie potwierdził wstąpienie Polski do NATO. Przystąpienie do Sojuszu było efektem 10 lat starań kolejnych rządów, ale narzuciło też obowiązek spełnienia i utrzymania wymogów, dotyczących m.in. wyposażenia i modernizacji wojska. Dla Polski istotna była i jest, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie, „muszkieterowska” gwarancja wspólnej obrony „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, polegająca na tym, że zbrojna napaść na jednego sojusznika, będzie uważana za atak na wszystkich i wymaga wspólnej obrony.

10 lat temu, 1 maja 2004 r. staliśmy się członkiem Unii Europejskiej. Dostaliśmy kolejną szansę rozwoju. Nie wszyscy wyrażali jednak radość z tego powodu. Pojawiły się opinie o zagrożeniu utratą suwerenności, tożsamości, czy nadmiernej ingerencji UE w wewnętrzne sprawy kraju, szczególnie słyszalne w ostatniej kampanii wyborczej do Europarlamentu. Szerokim strumieniem zaczęły płynąć do Polski unijne środki, a jednocześnie stanęliśmy w obliczu wielkiego, światowego kryzysu. Granice państw otworzyły się przed nami, ale wielu naszych znajomych wyjechało na stałe. Jednak bilans ostatnich 10 lat jest pozytywny, mamy lub będziemy mieć nowe drogi, lotniska, dodatkowe zajęcia dla dzieci w szkołach, przed nami też nowy 7-letni budżet unijny z największą w historii pulą środków dla Polski.

Jesteśmy zupełnie innym państwem niż w 2004, 1999 czy 1989 r. Nigdy też nie dowiemy się, jak wyglądałaby sytuacja Polski gdybyśmy nie przystąpili do Unii czy NATO lub gdyby wybory '89 roku zakończyły się innym wynikiem. Nie wyobrażam sobie takiego eksperymentu, trudno nawet pokusić się o porównanie z innymi krajami, o zbliżonej wielkości, historii i sytuacji, nie będącymi w podobnej organizacji. Dlatego, że nie ma takich państw. Każdy sam tworzy swoją historię i buduje własne doświadczenie. Obyśmy potrafili uczyć się na własnych błędach i sukcesach oraz mądrze korzystać z doświadczenia zdobytego dzięki tym trzem wielkim, polskim, symbolicznym wydarzeniom.

Sylwia Maksim-Wójcicka

Apel do czytelników
Tekst pt. „25, 15, 10...” miał być zupełnie inny. Planowaliśmy opisać wybory 1989 roku z perspektywy Łomianek. Okazało się to bardzo trudne. Nie dotarliśmy niestety do osób zaangażowanych w kampanię wyborczą po stronie KO „Solidarność”. Niemożliwe jednak, że takich osób nie ma. Dlatego zwracamy się z apelem do czytelników miesięcznika ŁOMIANKI.INFO, o przesłanie Państwa opinii, doświadczeń i historii związanych z wyborami w 1989 r. w Łomiankach. Prosimy o informacje w formie mailowej lub telefonicznej. Skontaktujemy się z każdą osobą, która wyrazi chęć przekazania swojej relacji. Warto utworzyć łomiankowskie archiwum wydarzeń z tamtego czasu.

Redakcja ŁOMIANKI.INFO

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT