LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 4.7.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIProfesor...
2014-05-29

KOMENTARZE: 0

20 maja zmarł profesor Tadeusz Dominik, jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Przez kilkadziesiąt lat związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, w której przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Profesor od wielu lat mieszkał i tworzył w Łomiankach.

Jest zadaniem niezwykle trudnym napisać tekst o wybitnym, wystawianym na całym świecie artyście, którego obrazy wiszą w największych muzeach, jeśli się znawcą malarstwa nie jest.

Mogę jedynie napisać, że Jego obrazy bardzo mi się podobają i zawsze z radością korzystałem z możliwości obejrzenia nowych. Taka okazja zazwyczaj trafiała się w czerwcu, bowiem tradycyjnie od lat Cynthia, żona profesora i Tadeusz zapraszali do siebie całą naszą łomiankowską paczkę. Zawsze będę miał przed oczami Profesora siedzącego w fotelu, otoczonego licznym gronem słuchaczy, opowiadającego wspaniałe anegdoty o warszawskiej bohemie lub robiącego mały wykład na temat malarstwa. Z obowiązkowym cygarem w jednym a kieliszkiem wina w drugim ręku. Wino lubił do tego stopnia, że dał się nawet namówić na zaprojektowanie specjalnej etykiety do włoskiego wina nazwanego jego nazwiskiem.

Póki starczało sił, Profesor wraz z żoną bywali na wielu organizowanych przez nasze stowarzyszenie imprezach. Obowiązkowo zawsze bywali na balach charytatywnych. Na dwóch z nich Profesor namalował obrazy, które następnie były licytowane na cel charytatywny. Teraz pozostały nam tylko wspomnienia chwil, które mieliśmy zaszczyt spędzić w Jego towarzystwie. Jest co prawda film dokumentalny nakręcony przez Bohdana Kezika, ale to tylko, niestety, namiastka, nic bowiem nie może oddać Jego przyjacielskiego stosunku do ludzi, Jego ciepła i serdeczności. Takim Go zapamiętamy.

Andrzej Kaliński
Stowarzyszenie Nasze ŁomiankiTadeusz Dominik (1928–2014)
Urodził się 14 stycznia w Szymanowie koło Góry Kalwarii w ubogiej rodzinie rolniczej. W latach 1946–1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa uzyskał w roku 1953. W Akademii przeszedł wszystkie stopnie kariery akademickiej od studenta do profesora. Dwukrotnie, w latach 1971–1974 oraz 1987–1989 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Debiutował na VII Wystawie Plastyki w Radomiu w 1951 roku. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1957 w Zachęcie. Debiut zagraniczny to udział w XXVIII Biennale w Wenecji w 1956 roku. Prace Profesora Tadeusza Dominika znajdują się w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Galerii Albertina w Wiedniu, Museo de Bellas Artes w Caracas i Stedelijk Museum w Amsterdamie. W Polsce jego prace są w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie. Prezentował swoje obrazy na przeszło 90 wystawach indywidualnych i bardzo wielu zbiorowych na całym świecie. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki Profesor Tadeusz Dominik w 2008 roku otrzymał „Doroczną Nagrodę” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Informacja o pogrzebie Tadeusza Dominika: Msza Św w kościele Karola Boromeusza na Starych Powązkach o godz. 13.00 w środę 4 czerwca, a po niej pogrzeb na Powązkach Wojskowych.

Zgodnie z prośbą Rodziny Profesora prosimy, aby zamiast przynoszenia kwiatów, zechcieli Państwo zasilić konto nr 42 1090 1030 0000 0001 1546 1359 dla Stowarzyszenia Apostolstwa Miłosierdzia pw. św. Alojzego Orione - Hospicjum Domowe, ul. Szajnochy 11, 01-637 Warszawa[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT