LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIPo co komu niezależna prasa?
2014-03-10

KOMENTARZE: 18

Obrona wolnej, niezależnej od władzy, prasy jest obowiązkiem każdego obywatela. We własnym, egoistycznym interesie. Przecież nie trzeba być człowiekiem szczególnie przenikliwym, by zauważyć prostą zależność: tam, gdzie są wolne media, jest też rozwój i demokracja. I odwrotnie – strach przed wolnymi mediami, a zwłaszcza angażowanie aparatu władzy do ich szykanowania i dyskredytowania zawsze kończy się dla obywateli fatalnie.

Zależność ta dotyczy także środowisk lokalnych. Profesor Michał Kulesza – chyba największy autorytet polskiej samorządności – pisał: „Jest oczywiste, że wolność mediów lokalnych i ich odpowiednia rola jest gwarantem demokracji. To właśnie w skali gminy, w skali powiatu muszą funkcjonować wolne media, bo to one kontrolują funkcjonowanie władzy. Słynna czwarta władza powinna działać nie tylko w Warszawie, ale także w skali regionalnej i w skali lokalnej – co do tego nie ma wątpliwości”.

Miejscowości, w których działają zróżnicowane, niezależne od władzy, media rozwijają się lepiej i w sposób bardziej zrównoważony. Bo lokalna prasa jest dobrem samym w sobie. Jej zadaniem jest nie tylko informowanie o wydarzeniach, ale także integracja lokalnej społeczności, kształtowanie opinii, kreowanie liderów, promowanie lokalnych inicjatyw. Pełni też ważną rolę w prezentowaniu niedociągnięć i sukcesów władzy. Tej roli nie da się przecenić. Dlatego mądre samorządy wspierają prasę lokalną (a już na pewno nie próbują jej szykanować), nawet tę krytyczną wobec niektórych poczynań władzy. Nie tylko świadczy to o ich standardach, ale też o wiedzy, że istnienie niezależnej opinii per saldo służy rozwojowi i że w demokratycznym ustroju trzeba się z opinią publiczną liczyć.

Upór władzy w realizacji swoich zamierzeń jest cenny, ale autorytarne przekonanie o własnej nieomylności, dążenie do zmonopolizowania źródeł informacji i obsesyjne szukanie wroga w każdym przejawie niezależności najczęściej przynoszą opłakane skutki – mniejsza o to, że dla władzy, gorzej, że przede wszystkim dla obywateli.

W żywotnym interesie każdej społeczności jest zatem mobilizacja opinii publicznej w obronie przed próbami zamachów na niezależność mediów lokalnych, na ich funkcjonowanie, dostęp do informacji. Samorządy, utrzymywane z podatków mieszkańców, mają wiele ważnych zadań – tych ustawowych i tych zwyczajowych. Na pewno nie należy do nich wykorzystywanie aparatu władzy przeciwko mediom lokalnym.

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi warto mieć to na uwadze. Bo to czas wyjątkowy, w którym szczególnie potrzebna jest możliwość wymiany informacji i opinii, swobodna dyskusja wokół spraw lokalnych.

Juliusz Wasilewski
ŁOMIANKI.INFO - 1/2014

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Obserwator III IP: 178.36.148.*
2014-03-10, 18:26    
Należy poprzeć takie metody wywodzące się ze wschodu. Wzory zaiste piękne od Lenina do Putina. Cóż do tego można dodać, liczymy jedynie na poparcie niezależnej prasy oraz tych partii które cenią wolność słowa i wolność poglądów.
NIEZALOGOWANY: #ewac IP: 89.76.254.*
2014-03-10, 21:13    
Pan Juliusz ma absolutną rację, Nic dodać , nic ująć ! I trzeba żeby jak najwięcej z nas, podzielających te poglądy o konieczności i dobrodziejstwie istnienia niezależnych mediów , poparli teraz Pana Maćka ! Musi on wiedzieć, że nie jest sam !!!


NIEZALOGOWANY: # IP: 83.15.158.*
2014-03-10, 21:54    
Już to wcześniej napisałam, ale dla dobra sprawy powtórzę. Jest mi ogromnie przykro, że NASZ Burmistrz akceptuje takie standardy. Nie sądziłam, że doczekamy takich parszywych czasów :(
Panie Maćku - proszę, aby ten incydent (bo ciągle mam nadzieję, że tak jest) nie zniechęci Pana do prowadzenia LOMIANKI.INFO - trzymam mocno kciuki za Pana i za dalszym rozwojem tego portalu, który działa na rzecz dobra Łomianek.
Wszystkich, którym leży dobro i sprawiedliwość na sercu oraz wolność wypowiedzi w Łomiankach, zachęcam do pisania w LOMIANKI.INFO
Popieram apel Pana Wasilewskiego!
Wspierajcie ten ostatni bastion wolności!!! - EwaP
NIEZALOGOWANY: #Jack IP: 95.49.222.*
2014-03-11, 00:23    
Niezwykle trafiony tekst. Zamach na wolność mediów to najgorsze co się może przydarzyć demokracji, zwłaszcza tak "młodej" jak której 25-lecie w tym roku obchodzimy..
Mieszkańcy nie mogą pozwolić na praktyki wywodzące się z poprzedniego ustroju. Musimy dać jednoznaczny sygnał podczas wyborów osobom, które sprzyjają takim praktykom.
NIEZALOGOWANY: #Obserwator IV IP: 213.77.122.*
2014-03-11, 09:28    
Tak czytam i zastanawiam się kto kogo ogłupia. Nie jestem i nie byłem zwolennikiem obecnego burmistrza. W poprzednich wyborach głosowałem na Pszczółkowskiego ale nie lubię gdy robi się ze mnie kretyna. Kto zablokował relację z posiedzenia komisji ds. planowania i zagospodarowania przestrzennego? Na pewno nie burmistrz bo nie ma takich możliwości. Burmistrz może co najwyżej zażądać a niezależna redakcja i tak zrobi co uważa za stosowne. Skoro szanowna redakcja łomianki.info zdecydowała się zablokować swój własny materiał, musiała uznać, że jego treść godzi jednak z ludzką godność i elementarne dobra. Reasumując wolność oznacza również odpowiedzialność a tej jak widać właściciel łomianki.info się przestraszył. Szkoda, że nie ma w Łomiankach prawdziwie obiektywnej redakcji.
NIEZALOGOWANY: #arbi IP: 195.141.185.*
2014-03-11, 11:33    
a może tak jakiś prawnik by się znalazł i pomógł.
Nie wierzę, żeby wśród osób którym bliski jest portal Łomianki Info nie było prawnika. Nam łatwo jest wymachiwać szabelką ale właściciel ŁI odpowiada osobiście
NIEZALOGOWANY: #Obserwator 26588522III IP: 178.36.188.*
2014-03-11, 15:36    
Sprawa zapewne jest bardzie prozaiczna niż myślimy. Prawdopodobnie chodzi o czas i pieniądze. Czas bo obecni władcy gminy są w stanie przy pomocy zapewne gminnych prawników sprokurować wiele oskarżeń w tej sprawie, a to kosztuje czas i pieniądze.
Problem finansowy jako miejscowa społeczność możemy rozwiązać przez dobrowolne datki, gorzej jest ze stroną prawna która wiele kosztuje i nasze składki winny być znaczące.Chyba że wśród nas jest odpowiedni prawnik gotowy działać pro publico bono.
NIEZALOGOWANY: #joozek IP: 77.253.110.*
2014-03-11, 17:22    
Do Obserwatora IV. Jasne, że nie burmistrz zablokował, ale burmistrz oficjalnie zażądał zablokowania strasząc prokuratorem. Nie każdy ma czas i pieniądze latać po sądach. Burmistrz ma prawników zatrudnionych za nasze podatki, więc się nie przejmuje. Nie sądzę, by redakcja lomianki.info mogła sobie na prawników pozwolić. Ale tak w ogóle - naprawdę nie przeszkadza Ci Obserwatorze, że burmistrz Twojego miasta robi takie rzeczy? Przecież gdyby jakiś polityk na szczeblu krajowym (powiedzmy premier) napisał do redakcji np. Polsatu, żeby nie puszczali obrad jakiejś komisji sejmowej, to przecież stałby się pośmiewiskiem całej Polski
NIEZALOGOWANY: #gość IP: 178.36.22.*
2014-03-11, 18:13    
Czy burmistrz przeprowadził w tej sprawie postępowanie wyjaśniające w stosunku do zatrudnionych urzędników i opublikował je? Czy też może sam złożył publicznie wyczerpujące wyjaśnienia wyjaśnienia? Nie .! No więc moim skromnym zdaniem zadania burmistrza są absolutnie bezzasadne. Bo zarówno publikujący jak i burmistrz nie ma pewności co do zasadności opisanych w nagraniu spraw. A sprawy są co najmniej bulwersujące. Obywatel gminy w dość jednoznaczny sposób obciąża pracowników urzędu i pośrednio burmistrza potężna odpowiedzialnością za działanie na rzecz dewelopera a nie mieszkańców. Sprawa jest o tyle ważna że jutro może to zrobić z każdym innym planem zagospodarowania i otoczyć Twój dom blokami, magazynami lub centrami handlowymi!
2014-03-11, 22:54    
"Obrona wolnej, niezależnej od władzy prasy jest obowiązkiem każdego obywatela. We własnym, egoistycznym interesie (...) tam, gdzie są wolne media, jest też rozwój i demokracja. I odwrotnie - strach przed wolnymi mediami, a zwłaszcza angażowanie aparatu władzy do ich szykanowania i dyskredytowania zawsze kończy się dla obywateli fatalnie."

Te zdania pokazuję jak świadomą sensu demokracji jest autor tego bardzo dobrego tekstu.

Czy tak samo świadomą osobą jest np. ktoś kto decyduje o kształcie urzędowej gazety?
NIEZALOGOWANY: #Obserwator IV IP: 213.77.122.*
2014-03-12, 09:04    
Jak się właściciel łomianki.info chce bawić w niezależną prasę to powinien się liczyć, że publikując pomówienia wypowiadane przez innych ludzi ponosi za to odpowiedzialność. Duże ogólnopolskie media tego pilnują. Wolnośc słowa oznacza odpowiedzialność za jego emisję w jakiejkolwiek formie. Jakich mamy radnych, doskonale wiemy. W moim odczuciu nie są wcale lepsi od burmistrza. Większość z nich ma gdzieś interes gminy. Dbają tylko o to aby w sąsiedztwie ich domów się poprawiało. Widać to było szczególnie podczas ostatnich głosowań nad tegorocznym budżetem. Kończąc nigdy nie podobała mi się idea pokazywania całej relacji wideo. Po to są media aby nam streścić najważniejsze rzeczy w sposób obiektywny. Najwidoczniej łomianki.info tego nie potrafią...
NIEZALOGOWANY: #M2013 IP: 83.14.97.*
2014-03-12, 10:12    
To była relacja z obrad organu władzy publicznej - media nie mają prawa takimi relacjami manipulować. Można wyciąć najważniejsze fragmenty - ale nie streszczać! Czym innym jest materiał autorski, gdzie faktycznie można sobie darować przytaczanie czyichś słów, a czym innym bezpośrednia relacja. I tu odpowiedzialność ponosi co najwyżej osoba je wypowiadająca.
NIEZALOGOWANY: #niezalogowany IP: 83.24.179.*
2014-03-15, 00:35    
Można wywnioskować, że obecnej władzy niezależny punkt widzenia jest zupełnie niepotrzebny.
Chyba należy obawiać się najgorszego :(

Szkoda Łomianek moi drodzy sąsiedzi.
NIEZALOGOWANY: #QQ. IP: 178.43.32.*
2014-05-13, 00:10    
Pytanie "po co komu niezależna prasa?" nie było jeszcze nigdy w Łomiankach tak aktualne.

Dlaczego? Bo to właśnie dzięki niezależnej prasie dowiadujemy się tego co się tak naprawdę dzieje. Możemy przeczytać o realnych problemy w Łomiankach. Dowiadujemy się też o imprezach, inicjatywach mieszkańców, które szczęśliwe uniknęły "patronatu burmistrza" o p których gazety zależne od władzy nie piszą ani słowa. Możemy zobaczyć, że pod pomnikami nie tylko burmistrz Dąbrowski z Rusieckim składają wieńca, ale i mieszkańcy i dzieci i stowarzyszenia i radni.
Możemy też zobaczyć całe, bez manipulacji i wycinanek i obraźliwych komentarzy, materiały filmowe pokazujące co się dzieje na komisjach, sesjach. Możemy zobaczyć prawdę.

A co najważniejsze możemy w niezależnych Info Łomiankach wyrazić nieskrępowanie swoją opinię, napisać o obawach i sukcesach władzy i nikt jej nie wykasuje, nikt nas nie zablokuje jak to się dzieje na portalach zależnych od władzy.
NIEZALOGOWANY: #gucio IP: 31.61.130.*
2014-06-16, 15:13    
Och jaka ta prasa niezależna! W redakcji członkowie-żołnierze Platformy Obywatelskiej - pani SMW np! Pan Wasilewski prawa ręki pani Jolanty Niegrzybowskiej. Serio. Pełna niezależność. Niezależność w stylu PO - bo jak wiadomo Państwo Polskie dla nich praktycznie nie istnieje.
NIEZALOGOWANY: #Teresa IP: 31.61.131.*
2014-06-24, 19:58    
Niezalezna prasa od zasad, wartości i prawdy.. I niezalezny POrtal(-; i niezalezny Pan Etienne i pani Sylwia W.
NIEZALOGOWANY: #łahciM IP: 95.49.127.*
2014-06-24, 21:09    
Dzięki tej niezależności tu jesteś.
Ale Twoje POlityczne PISanie świadczy skąd jesteś.

Zawsze możesz swoje brednie wypisywać na portalu u Dąbrowskiego
lub w neofaszystowskiej gazecie Rusieckiego i Krysteckiego
tam będą pasowały
NIEZALOGOWANY: #do łahciM IP: 83.28.197.*
2014-06-25, 19:20    
Oczywiście prawda w oczy kole...Nie widziałem w gazecie "ŁOMIANKI" treści propagujących faszyzm, więc nie bredź koleś. Jeżeli widziś tam jakieś faszystowskie zachowania to zgłoś to organom ścigania wszak propagowanie faszyzmu jest karalne...Oczywiście to co wypisał kolo o nicku łahciM jest tylko kolejnym dowodem na agresję grupek sfrustrowanych krzykaczy i hejterów i nic więcej..takich trolli trzeba ignorować...Natomiast obiektywną prawdą jest to,że publikujący na łamach ŁOMIANKI.INFO P.Etienne oraz Wójcicka są Radnymi Miejskimi i członkami PLATFORMY OBYWATELSKIEJ...oczywiście są w pełni BEZSTRONNI jako członkowie ogólnopolskiej partii politycznej buahahahahahh
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT