LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIMisjonarze w Łomiankach
2014-02-13

KOMENTARZE: 8

„Świętość, której od was oczekuję, nie polega na tym abyście czynili cuda, ale by robić dobrze wszystko to co robicie (...). Nie chodzi o to, by robić wiele ważnych rzeczy, ale by czynić je dobrze. Bóg jest tak samo w rzeczach wielkich, jak i w małych” twierdził bł. Józef Allamano – założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia, które znalazło swoją polską przystań w Łomiankach.

„W Polsce macie bardzo dużo świętych” powtarza często ojciec Silvanus, jeden z czterech misjonarzy ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia (Misjonarze Konsolata), którzy jesienią ubiegłego roku zamieszkali w Kiełpinie, przy ulicy Rolniczej. Tanzańczyk, Etiopczyk, Kenijczyk i Włoch. Poznałam dwóch z nich, Silvanusa Stocka z Tanzanii – przełożonego łomiankowskiej wspólnoty, oraz Natanaela Kagwima z Kenii. Jak sami mówią, do Łomianek trafi li przypadkiem, choć nie uznają przypadków. Wcześniej pracowali w Portugalii, Kenii, Ugandzie i Ameryce Południowej.

Misja w Łomiankach?

Decyzję o założeniu placówki w Polsce przyjęli ze zdziwieniem, ponieważ zasada, którą kierują się misjonarze tego zgromadzenia, to docieranie tam gdzie ludzie nie słyszeli o Chrystusie. I dlatego przybycie do Łomianek, w centrum katolickiego kraju, było dla nich niespodzianką.

Wyjaśnienie decyzji władz Zgromadzenia jest proste. Łomianki mają stać się bazą, która umożliwi im pracę w Europie Wschodniej, głównie na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Jednak misjonarze nie zamierzają naszego miasta traktować jedynie jako przystani i miejsca odpoczynku. Również tutaj widzą dla siebie pole do działania: „Chcemy wśród Polaków szerzyć Nową Ewangelizację, czyli budzić to, co już macie, umacniać wiarę wśród ludzi ochrzczonych, którzy nie są radośni swoją religią”. Czy im się to udaje widać w trakcie niedzielnej mszy. Wystarczy przyjść „do namiotu”, czyli do kościoła przy ulicy Rolniczej 219 i wsłuchać się w spokojne, proste kazanie, poczuć radosną atmosferę tego miejsca. Tworzy ją nie tylko tłum ludzi, śpiew przy akompaniamencie gitar, bębnów i organów, ale przede wszystkim prostota i skromność samych misjonarzy.

Silvanus zapowiada organizację kursów gry na bębnach, spotkania modlitewne dla różnych grup (młodzieży, rodzin), a w przyszłości wyjazdy do krajów, z których pochodzą, na akcje wolontariackie. Będą organizować też kursy języka suahili dla osób wyjeżdżających. Planują działania dotyczące edukacji międzykulturowej, współpracę ze szkołami, dziećmi, młodymi. Chęć angażowania się w działania lokalne poznaliśmy podczas Orszaku Trzech Króli, w którym Silvanus wcielił się w rolę króla Baltazara.

Cały czas uczą się języka polskiego i polskich obyczajów, są chętni do dyskusji, pełni pasji, a jednocześnie otwarci, potrafi ący żartować z samych siebie. Podczas spotkania odczuwałam ich życzliwość, i chyba o to uczucie – którego często nam brakuje – chodzi. Niebawem ukaże się płyta z muzyką afrykańską, nagrana przez Misjonarzy Konsolata. Silvanus obiecał, że miesięcznik i portal Lomianki.info otrzyma kilka krążków dla swoich czytelników.

Trochę faktów...

Założycielem zgromadzenia był Włoch, bł. Józef Allamano. W 1880 roku został mianowany przez biskupa kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie, w którym pracował przez 45 lat jako rektor. Prawdy wiary głosił w sposób czytelny i prosty. Zgromadzenie liczy ponad 1000 misjonarzy z różnych stron świata, pracujących w 26 krajach. W Afryce i Ameryce Płd. zajmują się nie tylko ewangelizacją, ale także pomocą humanitarną: budowaniem szkół, szpitali i studni, pomocą najuboższym na przedmieściach wielkich miast. W Europie działają w 5 krajach i zajmują się głównie nową ewangelizacją i animacją misyjną.

Sylwia Maksim-Wójcicka
foto: Piotr Bułas

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Mirek IP: 178.42.56.*
2014-02-13, 18:26    
Ojca Sylwianusa poznałem, no może za dużo powiedziane poznałem, zamieniłem kilka słów, na orszaku trzech Króli. To bardzo pozytywny człowiek. Uśmiechnięty i pełen pozytywnej energii. Muszę koniecznie zajrzeć do "namiotu".

Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki.
NIEZALOGOWANY: #Ewka IP: 95.49.220.*
2014-02-14, 03:00    
Fajny temat. Nie sądziłam, że mamy w Łomiankach misjonarzy i to z tak dalekiego kraju. Muszę tam być!
ikona SMW
2014-02-14, 09:23    
Link do strony: http://consolata.pl/
NIEZALOGOWANY: #Patryk IP: 5.172.252.*
2014-02-14, 14:40    
Misjonarz potrafi spojrzeć na nas z dystansem którego nam często brakuje. To pocieszające że jesteśmy postrzegani lepiej niż sami o sobie często myślimy.
NIEZALOGOWANY: #Agnieszka W. IP: 178.42.91.*
2014-03-15, 00:58    
Dziękuję.
Po przeczytaniu tego artykułu byłam w namiocie na ulicy Rolniczej. Nie spodziewałam się tego, ale to zmieniło moje życie. Może to brzmi zbyt patetycznie, zbyt górnolotnie, może nie uwierzycie, ale tam na nowo odkryłam BOGA.
Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkim takiego objawienia. Przyjdźcie w niedzielę o 10.15, a może doświadczycie tego samego.
NIEZALOGOWANY: #Rafał IP: 178.42.60.*
2014-03-17, 03:00    
Też po przeczytaniu artykułu w gazecie Info byłem u Misjonarzy. Faktycznie jest tam niecodzienna atmosfera. Warto tam bywać. Ja to nazywam "samooczyszczanie" :)
NIEZALOGOWANY: #Artur IP: 5.104.224.*
2014-06-02, 16:17    
Bardzo namawiam wszystkich do przeczytania tego wywiadu i odwiedzenia misjonarzy w Kiełpinie
NIEZALOGOWANY: #kasia IP: 212.91.23.*
2015-03-22, 22:23    
Super temat!:)jesteście profesjonalistami!
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT