LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 18.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGICzłowiek o wielu talentach
2014-01-22

KOMENTARZE: 0

Galeria KOKKO ART i Stowarzyszenie Nasze Łomianki serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej życiu i twórczości Stefana Kurzawińskiego, człowieka o wielu talentach i zainteresowaniach. Założyciela Stowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańców i Przyjaciół Dąbrowy Leśnej, redaktora i wydawcy lokalnej gazety Kurier Mazowiecki.

Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko wiele przedmiotów związanych z życiem Stefana, ale i efekty jego zainteresowań artystycznych (ceramika, fotografia, projekty architektoniczne).

Stefan Kurzawiński zmarł 3 lutego ubiegłego roku. Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas wystawa szczególnie zainteresuje osoby, które Stefana znały i ceniły Jego działalność.

26 stycznia (niedziela), godzina 18.00, Galeria KOKKO ART, ul. Pancerz 6 .
STEFAN


3 lutego 2013 roku zmarł Stefan Kurzawiński – były prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańców i Przyjaciół Dąbrowy Leśnej. Przypadł mi smutny obowiązek poinformowania mieszkańców Łomianek, a szczególnie Dąbrowy Leśnej o śmierci Stefana Kurzawińskiego, chociaż On sam nigdy mi się ze smutkiem nie kojarzył. Zapamiętałem Go jako człowieka bardzo pozytywnie nastawionego do świata, zawsze z lekkim uśmiechem na twarzy...

Poznałem Stefana gdzieś na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy mieszkał przy ul. Dolnej i w małym garażu zajmował się ceramiką, mimo że z wykształcenia był inżynierem mechanikiem. To cały Stefan – niespokojny duch, wiecznie poszukujący.

Po kilku latach Stefan przenosi się na ul. Akacjową, by zająć się projektowaniem domów, bierze udział w konkursie na projekt kościoła w Dąbrowie Leśnej. Historyczny przełom ustrojowy lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dla wielu stał się inspiracją do zaangażowania społecznego, co oczywiste, nie mogło wśród nich zabraknąć Stefana. W roku 1990 wraz z nieżyjącym już Zygmuntem Lipskim reaktywuje przedwojenne Towarzystwo Miłośników Dąbrowy Leśnej, które później przyjęło nazwę Stowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańców i Przyjaciół Dąbrowy Leśnej. Do końca swojego pobytu w Dąbrowie, czyli do 1997 roku pełnił w stowarzyszeniu funkcję prezesa. Wielu mieszkańców Dąbrowy zapewne zapamiętało Stefana jako inicjatora i szefa lokalnej Straży Obywatelskiej, która w czasach gruntownej reformy Policji wspomagała jej działanie. Każdej nocy po Dąbrowie jeździły samochodowe patrole z kogutami na dachach uzbrojone w… odbiorniki S-B. Drobna, nocna przestępczość spadła wtedy niemal do zera. Tak budowała się społeczna solidarność. Niebawem powstał pomysł powołania w Dąbrowie Leśnej nowej parafii. Entuzjazm i zaangażowanie przyszłych parafian było powszechne, więc i Stefana nie mogło zabraknąć. Chociaż w kościele, mówiąc oględnie, za bardzo nie bywał stworzył od podstaw i przez jakiś czas prowadził księgę pamiątkową przyszłej parafii, która jest wspaniałym dokumentem, jak wiele można wspólnymi siłami zrobić, jeśli się naprawdę chce.

Rok 1994 to kolejna inicjatywa Stefana. Gdy przestała się ukazywać, wydawana początkowo przez Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców, Gazeta Łomiankowska zakłada kolejny lokalny tytuł Kurier Mazowiecki. Kurier ukazywał się blisko dwa lata. Przyznam, że z najwyższym podziwem patrzyłem, ile pracy wkłada Stefan w to przedsięwzięcie. To, co my robiliśmy, redagując Gazetę Łomiankowską, dość liczną grupą, On robił sam.

W maju 1997 r. Stefan przenosi się do Kazimierza Dolnego i tam w bardzo krótkim czasie staje się ważną postacią życia społecznego. Między innymi był prezesem Towarzystwa Przyjaciół m. Kazimierza Dolnego i członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Stefan Kurzawiński zmarł mając 74 lata, jeszcze wiele mógłby zrobić, gdyby nie podstępna choroba, ale i tak, z całą pewnością, dobrze zapisał się w historii Dąbrowy Leśnej i Kazimierza Dolnego.

Andrzej Kaliński
LOMIANKI.INFO 2/2013

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT