LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 18.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGI



Dziekanów Niemiecki...?
2013-09-10

KOMENTARZE: 3

Podczas miesięcy letnich wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasze Łomianki pracowali przy porządkowaniu cmentarza ewangelickiego w Dziekanowie Leśnym (dawniej Niemieckim). Udało się oznaczyć granice cmentarza, który był ogrodzony siatką, odsłonić i uczytelnić zachowane groby.

Mimo powojennej dewastacji zachowało się kilkanaście nagrobków przeważnie dzieci, ale też i starszych mieszkańców Dziekanowa z rodzin Weimerów, Jeda, Metz, Petz, Albrecht, Graff, Kohl i Wolff, które odnotowane są już w aktach z pierwszej połowy XIX w. Wykonana została inwentaryzacja odnalezionych grobów i porozrzucanych elementów nagrobków. Wkrótce cmentarz zostanie ogrodzony i oznaczony tablicą informacyjną ufundowaną przez KPN. Na terenie cmentarza znajdują się kwatery z 1940 r., nie znamy ich pochodzenia. Przypuszczamy, że mogą to być mogiły zbiorowe, być może nawet żołnierzy niemieckich.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców naszej gminy, którzy sami byli świadkami lub znają wydarzenia ostatniej wojny z opowiadań, o przekazanie nam tego co jest Wam znane odnośnie mieszkańców Dziekanowa Niemieckiego.

Może Wasze wspomnienia pomogą wyjaśnić tę zagadkę. Prawdopodobnie żyją też rodziny lub krewni kolonistów z Dziekanowa. Chcielibyśmy odtworzyć ich historię. Dowiedzieć się kiedy i skąd przybyli, czym się zajmowali. Może zachowały się jakieś zdjęcia? Prosimy o kontakt pod nr 603 910 235.

Stowarzyszenie NASZE ŁOMIANKI

[C] www.lomianki.info
fot. Tomasz Sienicki

[C] www.lomianki.info
fot. Andrzej Mikołajczyk

[C] www.lomianki.info
fot. Andrzej Mikołajczyk





KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #osadnik IP: 89.67.107.*
2013-09-10, 23:05    
Nazwa została zmieniona, bo Polacy mieli w pamięci nieludzkie zachowania Niemców z lat ostatniej wojny - m.in. polowania na Żydów, wydawanie partyzantów i czynne uczestnictwo w znęcaniu się nad Polakami. Teraz porządkujecie groby oprawców swoich poprzedników - pięknie!
NIEZALOGOWANY: #@osadnik IP: 37.30.71.*
2013-09-11, 14:20    
generalizacja to bardzo groźna choroba. jeśli masz dowody, że ktokolwiek pochowany na tym cmentarzu, mieszkaniec naszej gminy i nasz przodek, był też oprawcą, opowiedz o tym Stowarzyszeniu. Dziekanów Niemiecki i tamtejsze groby to nasza historia, czy Ci się to podoba, czy nie. i przejrzyj lepiej swoje drzewo genealogiczne...
NIEZALOGOWANY: #Krzysiek IP: 95.50.166.*
2013-09-11, 15:10    
Czyli wg. "osadnika" (tego od pierwszego komentarza) powinniśmy zniszczyć to co zostało? Gratuluję pomysłu i lotności umysłu.
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:



Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem




KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT