LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 30.9.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGITylko rajd rowerowy...?
2013-04-26

KOMENTARZE: 1

Rajd rowerowy ku czci 150 rocznicy Powstania Styczniowego mógłby być jedynie jeszcze jedną imprezą turystyczno-rekreacyjną gdyby nie cel wyprawy.

Mogiła Powstańców spoczywających od 1863 roku koło naszego miejsca zamieszkania. Na miejscu zastaliśmy Wartę Honorową. Pełnili ją żołnierze z tamtej epoki – członkowie grupy rekonstrukcji historycznej, uzbrojeni w kosy postawione na sztorc. Dorosłych uczestników to nie zaskoczyło, ale dzieci i młodzież byli poruszeni. Najmłodsi zaciekawieni uzbrojeniem, nieco starsi skąpym umundurowaniem, młodzież faktem istnienia ludzi dorosłych, którzy w ten sposób oddają cześć poległym. My dorośli sprawiliśmy, że moment złożenia kwiatów stał się chwilą wzniosłą. Dało się odczuć, że jesteśmy narodem dumnym. Kobiety z męstwa mężów, dziadków i pradziadków i dumni mężczyźni, których dziadkowie i pradziadkowie nie wytrzymali ciemiężenia, upokorzenia - w niemocy i desperacji postanowili przeciwstawić się okupantowi rosyjskiemu.

Przypomnieliśmy sobie o podobnych miejscach, które mijaliśmy w dzieciństwie i mijamy będąc na spacerze, jadąc na rowerze w Puszczy Kampinoskiej, chodząc po lesie na Olszynce Grochowskiej, zwiedzając Twierdzę Modlin. Codziennie mijamy tysiące mogił ludzi, z którymi - z racji małej liczebności ludności w tamtych czasach i licznych okupacji - jesteśmy w którymś z pokoleń spokrewnieni. W kalendarzu cyklicznych imprez rajd rowerowy ku czci poległych w 1863 roku nie jest wyłącznie imprezą turystyczno-rekreacyjną, jest imprezą o charakterze patriotycznym. Lekcją, którą przekazujemy naszym dzieciom tak, jak nasi rodzice przekazywali Nam.

...Dziękujemy Organizatorom rajdu za wspaniałą imprezę oraz grupie rekonstrukcji historycznej z Modlina za pomoc nam, rodzicom w wychowaniu młodych patriotów.

Piotr Korczeniewski

ps. Jak mocno trzeba nienawidzić ciemiężycieli - okupantów - jak mocno chcieć swobodnie o sobie decydować, by zostawić rodzinę, wyjść z domu z kosą, cepem, by zabić uzbrojonego "po zęby" wroga.

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Małgośka IP: 83.24.136.*
2013-04-27, 12:40    
Też byłam i mam trochę inne odczucia.
Organizatorzy nie poinformowali nas że trasa jest zbyt długa dla najmłodszych. Dzieci płakały, rodzice się denerwowali. Nie dojechaliśmy do końca :( Takich rodzin jak nasza było kilkanaście.
Pomysł dobry - realizacja bardzo słaba.
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT