LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 19.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGI1863 - Powiew Wolności
2013-02-04

KOMENTARZE: 0

Uroczystą Mszą św., wystawą grafik Artura Grottgera, projekcjami filmów dokumentalnych oraz pokazem z użyciem historycznej broni zainaugurowano w Łomiankach całoroczne obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości zorganizował Urząd Miasta, Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego oraz Stowarzyszenie Dobro Wspólne.

Powstanie Styczniowe 1863 -1864 było największym i najtragiczniejszym zrywem narodowym w XIX wieku oraz ostatnim - wspólnym - wystąpienia narodów I Rzeczypospolitej przeciw carskiej Rosji. Dla wielu było i jest zbiorowym szaleństwem ale bez krwi kosynierów, którzy poszli „ ...bo takie dziedzictwo wziął po dziadkach wnuk, nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli, za co idą walczyć, komu płacić dług ‘’ ( E. Słoński), nie byłoby Listopada 1918 i Sierpnia 1980. Stało się ważnym etapem w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa i niepodległego Państwa Polskiego. Do dziś heroizm i poświęcenie powstańców styczniowych nie znajduje należytego szacunku: Przez środowisko z ul. Czerskiej określani są mianem terrorystów, Ruch Palikota i Platforma Obywatelska sprzeciwiły się przyjęciu uchwały proklamującej rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Większą odwagą wykazał się Sejm Litwy.

Z tego względu większość środowisk patriotycznych w Polsce postanowiło samodzielnie, bez udziału administracji państwowej, zorganizować obchody tej ważnej rocznicy. W organizacje uroczystości włączyły się również Łomianki. Ponad 500 uczniów, nauczycieli, mieszkańców oraz przedstawicieli władz samorządowych uczestniczyło 25 lutego 2013r. w auli Integracyjnego Centrum Dydaktyczno – Sportowego w inauguracyjnych spotkaniach.W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski stwierdził, iż Polaków zgubiła „. … prywata, buta i bohaterszczyzna. Wspominając bohaterów z roku 1863 powinniśmy pomyśleć o jedności w działaniu dla dobra Rzeczypospolitej. Przegrali „biali” i „czerwoni”, przegrała Polska i marzenia o wolności , przegrali wszyscy, gdyż nie potrafili się zjednoczyć. Pomyślmy o tym.”. Przewodnicząca lokalnego Społecznego Komitetu Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego, radna miejska Sławomira Laskowska przedstawiła jego skład, zaprezentowała projekty dalszych działań, zaapelowała do młodzieży oraz nauczycieli o pomoc przy ich realizacji. Reprezentująca Stowarzyszenie Dobro Wspólne Agnieszka Bogdan przybliżyła historię walk powstańczych na terenie Puszczy Kampinoskiej. W krótkiej prezentacji pasjonat historii, artysta - jubiler Krzysztof Śniegocki zaprezentował wybrane elementy „czarnej biżuterii” noszonej przez kobiety na znak solidarności z ruchem niepodległościowym. Uczestnicy obejrzeli relacje filmową z inscenizacji walk w 1863 w Przasnyszu oraz fabularyzowany dokument pt. „Człowiek świętego imienia. Rzecz o Romualdzie Traugucie”.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza Mariusz Maciaszczyk i Bartosz Baraniecki zapoznali uczniów z realiami sprzed 150 lat, zaprezentowali elementy umundurowania, przybliżyli działanie i typy uzbrojenia powstańców od kos po broń palną. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Pod czujnym okiem rekonstruktorów oraz Straży Miejskiej przed budynkiem ICDS odbył się pokaz - wraz z misterną procedurą przygotowania - strzałów z broni czarno prochowej odpalanej skałkowa i kapiszonowo. Część uczniów skorzystała z możliwości samodzielnego oddania strzału z historycznej broni.

Spotkanie prowadził Miłosz Manasterski, poeta, członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, dyrektor Domu Kultury w Łomiankach.

W holu ICDS zaprezentowano wystawę „Powiew Wolności 1863” przygotowaną i udostępnioną przez GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Dwadzieścia reprodukcji grafik Artura Grottgera w znakomity sposób uzupełniło klimat spotkania. W skład wystawy wchodzą prace artysty z cyklu "Warszawa I" (1861), "Warszawa II" (1862), "Polonia" (1863) i "Lituania" (1864-1866), poświęcone wydarzeniom poprzedzającym wybuch powstania styczniowego, ukazujące jego dramatyczne epizody i następujące po nim akty represji ze strony zaborcy, Dotychczas wystawę prezentowano w Przasnyszu, Grodzisku Maz., Błoniu. Od 30 stycznia dostępna jest dla zwiedzających w budynku Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomiankach ul. K.K. Baczyńskiego 9.

W asyście pocztów sztandarowych oraz z udziałem władz Łomianek 27 stycznia o godz. 10 w kościele św. Małgorzaty została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych w czasie Powstania Styczniowego. W patriotycznej homilii ks. dr Marek Kiliszek wspomniał o kluczowej roli jaką powstańczy zryw odegrał na kształt przyszłej Polski, podkreślił jego wpływ w budowaniu narodowej tożsamości oraz zaapelował o godne upamiętnienie heroizmu narodów walczących w XIX wieku o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Wierni obejrzeli wystawę „Powiew Wolności 1863”.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd Miasta oraz powołany 10 stycznia 2013r. Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego. W jego skład wchodzą kombatanci, dyrektorzy lokalnych szkół, działacze Stowarzyszenia Dobro Wspólne oraz łomiankowscy społecznicy. Przez cały rok w naszej gminie odbywać się będą spotkania poświęcone tej tematyce.

Tomasz Szostek // www.solidarni.waw.pl

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT