LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 19.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIMiasteczko Starego Doktora
2012-12-19

KOMENTARZE: 2

Zapewne w Łomiankach roku 2012 odbywałyby się główne uroczystości Roku Janusza Korczaka, gdyby nie wstrząsy, które zachwiały PRL-em w roku 1980. Łomianki Dolne mogłyby dziś wyglądać zupełnie inaczej.

Żeby zrozumieć musimy się cofnąć 33 lata, do roku 1978, który UNESCO uznało za datę pamiętną w dziejach ludzkości z powodu setnej rocznicy urodzin Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i wychowawcy zwanego przez dzieci Starym Doktorem.

Z inicjatywy Polski powołany został Międzynarodowy Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Urodzin Janusza Korczaka, którego przewodniczącym został ówczesny minister oświaty i wychowania w rządzie Piotra Jaroszewicza – Jerzy Kuberski. Z inicjatywy tego komitetu w roku następnym w Warszawie odbył się międzynarodowy kongres poświęcony doktorowi Korczakowi. Nie znamy szczegółów, ale w obchody zaangażowany był także Komitet Doradczy prezydenta USA ds. Pamięci o Zagładzie, co zaowocowało m.in. pomysłem powołania Instytutu Naukowego i Opiekuńczo-Wychowawczego im. J. Korczaka w Łomiankach. Instytut miał zbierać dokumentację obrazującą działalność Starego Doktora i prowadzić badania nad najnowszymi koncepcjami pedagogicznymi. Drugim celem była budowa miasteczka z bogatym programem funkcjonalnym, gdzie miały być realizowane zadania badawcze i opiekuńcze. Miasteczko, położone na terenie Łomianek Dolnych, ze względu na swoją wielkość (100 hektarów), zdominowałoby ówczesne Łomianki. Zachował się wstępny projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu przeznaczonego na tę niebywale nowatorską inwestycję. Pracami studialnymi kierował naczelny architekt Warszawy, Tadeusz Szumielewicz. Prawdopodobnie autorem koncepcji był architekt Andrzej Kiciński.

Oprócz Instytutu z centrum konferencyjnym, mieszczącym m.in. bibliotekę i muzeum, zaplanowano szereg obiektów szkolnych i pomocniczych, jak pracownie plastyczne i teatralne oraz warsztaty. Rozległe tereny sportowe i rekreacyjne miały być wzbogacone własnymi kąpieliskami i przystanią nad Wisłą. Największy obszar przeznaczony był na osiedle rodzinnych domów dziecka z zapleczem medycznym, handlem i usługami. Przewidziano nawet tereny pod własne uprawy rolne ze szklarniami. Zaplanowano obiekty związane z turystyką i gastronomią. Wyrazem adaptacji idei Korczaka we współczesnej działalności oświatowej i wychowawczej miał być ratusz dziecięcy, tereny zabaw robinsonowych, pola namiotowe i różnego rodzaju pracownie tematyczne. Miasteczko zdobić miał pomnik Starego Doktora.

Podczas odbywającego się w Warszawie kongresu korczakowskiego 14 września 1979 r. uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę Instytutu. Starsi mieszkańcy pamiętają tę uroczystość, która wówczas była pierwszym i ostatnim działaniem na rzecz tego Instytutu w Łomiankach. Gdyby tę nieco utopijną ideę zrealizowano, inaczej wyglądałyby dzisiejsze Łomianki. Warto podkreślić, że ówcześni projektanci doceniali dużą wartość krajobrazową i użytkową jeziorek; Pawłowskiego, Fabrycznego, Wiejskiego i kilku innych mniejszych. Chcieli je nie tylko zachować i wyeksponować, ale nawet nieco powiększyć i powiązać ciekami wodnymi.

Ewa Pustoła-Kozłowska

[C] www.lomianki.info
Granice i lokalizacja głównych obiektów miasteczka korczakowskiego naniesione na współczesny plan Łomianek – opracował Tomasz Sienicki

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
2012-12-19, 15:32    
Niesamowite!
Mam nadzieję, że Stowarzyszenie Nasze Łomianki wyda kolejną książkę o historii Łomianek.
NIEZALOGOWANY: #Mazurek IP: 63.141.201.*
2012-12-21, 16:03    
W sumie to szkoda że ten Instytut nie powstał. Może Łomianki byłby znane jako miejsce Tuwima a nie jako zakorkowana mieścina pod Warszawą : 0

Teraz będzie znana jako zakorkowana mieścina pod Warszawą przy Auchanie.
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT