LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŁomiankowska Kompania Młodzieżowa
2012-11-16

KOMENTARZE: 0

Łomianki mają swoją chlubną historię i swoich bohaterów, o których istnieniu można się było dowiedzieć zwiedzając wystawę o tytule "Łomiankowska Kompania Młodzieżowa 1939-44" w Lemon Tree w Dąbrowie. 26 października odbył się uroczysty finisaż wystawy.

Wszystko zaczęło się od szarży... – bardzo emocjonalnie opowiedział o tym epizodzie p. Henryk Ratyński, historyk pasjonat. Temat samej Kompanii Młodzieżowej przedstawił autor książki „Wojenne Łomianki” p. Kazimierz Medyński.

Głównym punktem wieczoru było odsłonięcie obrazu autorstwa Konrada Wieniawy Narkiewicza „Szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Dąbrowie” oraz prezentacja komiksu przybliżającego historię KM. Gośćmi wystawy byli nasi bohaterowie, żołnie-rze KM, p. Jerzy Wojciewski „Strzała” i p. Leszek Miączyński „Mały”. Wszystkim wyżej wymienionym serdecznie dziękujemy za nieoceniony wkład w organizację wystawy.

Aneta i Artur Szlupowicz – Stowarzyszenie Nasze Łomianki


We wrześniu 1939 r. Łomianki, Dąbrowa, Buraków i sąsiednie miejscowości stały się terenem zaciętych walk. Zdarzeniem szczególnie mocno zapisanym w sercach mieszkańców Dąbrowy Leśnej była szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w dniu 19.09.1939 r. Mimo przegranej kampanii wrześniowej, młodzież z Dąbrowy, skupiona w przedwojennej drużynie harcerskiej, nie porzuciła myśli o walce z wrogiem. Do tego przede wszystkim potrzebna była broń, której w okolicznych lasach nie brakowało. Początkowo zbierali ją pojedynczo, szybko jednak zorganizowali się w większą grupę. Tak narodziła się konspiracja.

Już w 1940 roku konspiracja w Dąbrowie zaczęła przekształcać się w podziemne wojsko. Chłopcy szkolili się początkowo samodzielnie, korzystając z przedwojennych podręczników wojskowych. Powstały sekcje i drużyny, połączone potem w dwa plutony, z których wyrosła Kompania Młodzieżowa.

Została ona podporządkowana VIII Rejonowi (Łomianki) VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Okres konspiracji to przede wszystkim szkolenie wojskowe. Uczono się przeważnie w domach i okolicznych lasach. Obaj dowódcy plutonów, Janusz Warmiński „Murzyn” i Wojciech Pecyński „Polan”, ukończyli konspiracyjną podchorążówkę.


01.08.1944 r. grupa zebrała się w okolicach wzgórza 103 na Łużach, które zostało wyznaczone na miejsce koncentracji oddziałów VIII Rejonu. Ze schowków wyciągnięto całe uzbrojenie: ciężki karabin maszynowy, wz. 30, pistolet maszynowy, MP40, pistolet maszynowy „Tompson” oraz ponad 30 karabinów. Oddział był jednolicie umundurowany. Prawie wszyscy mieli przedwojenne hełmy piechoty, pasy z ładownicami, saperki i bagnety.

Krótko po godzinie „W” Kompania Młodzieżowa, na czele ze swym dowódcą ppor. Henrykiem Dobakiem „Olszą”, ruszyła do ataku na lotnisko bielańskie. Podczas próby zdobycia lotniska wielu atakujących poległo. Truskaw, Pociecha, Sowia Wola, Brzozówka – to tylko niektóre z długiej listy walk, w których uczestniczyli Żołnierze z Kompani Młodzieżowej w czasie dwóch miesięcy istnienia Grupy Kampinos. Potem była klęska pod Jaktorowem (29.09.1944 r.) i rozbicie kompanii. Tylko nielicznym udało się przebić w Góry Świętokrzyskie, gdzie walczyli do początków 1945 r. Część poległa, inni dostali się do niewoli i tylko dzięki ukryciu przez żołnierzy węgierskich, uniknęli natychmiastowego rozstrzelania.

[C] www.lomianki.info
Konrad Wieniawa Narkiewicz, Szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Dąbrowie, 2013,
akryl na płótnie

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT