LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIII Bitwa pod Łomiankami // VIDEO
2012-09-28

KOMENTARZE: 0

W minioną sobotę - 22 września 2012 roku, na terenie Wilczeńca przy ul. Kościelna Droga - miała miejsce druga edycja inscenizacji historycznej pt. Bitwa pod Łomiankami, czyli widowiska przypominającego niezwykłe dzieje polskiej jazdy i kawalerii. Odbyło się ono niedaleko historycznego miejsca, gdzie 19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej - 14 lwowskiego pułku Ułanów Jazłowieckich.

W przeciwieństwie do zeszłorocznej rekonstrukcji, scenariusz nie był jednolitą, ciągłą historią, a zestawem niezależnych epizodów, co mogło wywołać lekkie wrażenie braku dynamiki, mimo że na polu bitwy działo się naprawdę wiele. W przedstawieniu wzięły udział: 2 samoloty, 10 pojazdów zmechanizowanych, 62 konnych oraz ponad 150 pieszych żołnierzy.
Po rekonstrukcji wszystkie oddziały biorące udział w inscenizacji zaprezentowały się w kilkunastominutowej defiladzie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się (zwłaszcza wśród najmłodszych) możliwość wejścia na pole bitwy oraz dotknięcia, a nawet przejechania się jednym z pojazdów występujących w przedstawieniu, możliwość załadowania broni czy też rozmowy z rekonstruktorami.

Po przerwie nastąpił występ orkiestry "Pipers and Drum" z Częstochowy oraz widowisko "Ognie Pamięci – Kampinos 1944" poświęcone żołnierzom Armii Krajowej oraz lotnikom lecącym z pomocą dla Powstania Warszawskiego zakończone pokazem sztucznych ogni i puszczeniem lampionów.

Rekonstrukcji towarzyszył piknik, w trakcie którego organizatorzy zapewnili stoiska gastronomiczne oraz możliwość odwiedzenia jednego z kilku stoisk handlowych - głównie tematycznie związanych z militariami.Orientacyjnie podczas głównego punktu programu - czyli inscenizacji - na terenie klubu Wilczeniec zgromadziło się około 5000 osób, czyli mniej więcej tyle, ile podczas pierwszej zeszłorocznej edycji.

Należy zauważyć, że pasjonaci i zagorzali tropiciele tego typu widowisk - podkreślali, że mimo, że tegoroczne widowisko nie zaskoczyło niczym nowym w stosunku do zeszłorocznego, to i tak łomiankowska inscenizacja wpisała się w kalendarium największych inscenizacji historycznych w kraju.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT