LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIDąbrowa Zachodnia
2012-08-27

KOMENTARZE: 0

Dąbrowa Zachodnia jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią Łomianek; graniczy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, od wschodu – z Dąbrową Rajską i Leśną, a od północy z Dziekanowem Leśnym i ul. Kolejową.

Jeszcze do połowy XX wieku, wzdłuż dzisiejszej ul. Zachodniej, istniało tylko kilka gospodarstw, a sięgające od strony Łomianek pola uprawne i łąki należały głównie do mieszkańców Łomianek Górnych.

Wcześniej historia tego terenu związana była z należącym do pp. Makulskich folwarkiem Raj. Należące do nich tereny, na skarpie wzdłuż ul. Zachodniej, kupili znani warszawscy artyści, malarze i plastycy. Niektórzy z nich mieszkają tu do dziś. Historię tę przedstawia fi lm dokumentalny Bohdana Kezika „Ulica zachodnia”.

Wybudowanie trasy wylotowej na Gdańsk, ul. Kolejowej, spowodowało oddzielenie Dąbrowy od Łomianek centralnych. Do dzisiaj mieszkańcy Dąbrowy mają problemy z dotarciem do centrum Łomianek, stąd też nasz postulat wprowadzenia miniautobusu łączącego Dąbrowę Zachodnią i osiedle Równoległa z centrum Łomianek.

W latach 80. ubiegłego stulecia powstało między Kolejową a Zachodnią duże osiedle domów jednorodzinnych, zwane dzisiaj umownie osiedlem kwiatowym, od „kwiatowych” nazw ulic.
Osiedle kwiatowe i jego mieszkańcy to przykład, jak własnymi siłami można zadbać o podstawową infrastrukturę i wygląd otoczenia. Na tym terenie działał jedyny komitet wod.-kan., który się nie rozwiązał i nie przekazał zebranych od mieszkańców funduszy do Urzędu Miasta, ale doprowadził społecznie budowę kanalizacji do końca.

Większość istniejących na tym terenie ulic o twardej nawierzchni, jak np. ulice Irysa, Kołłątaja, część Michałowicza, Sasanki i Krokusa, powstała własnym sumptem mieszkańców. Zadbali oni też o zieleń. Dzisiaj można powiedzieć, że ta część Łomianek z prowadzącymi w kierunku puszczy ulicami Zieloną i Ułanów Jazłowieckich, to część niezrealizowanego planu: ŁOMIANKI – MIASTO OGRÓD. Pamiętam, jak po wybudowaniu mojego domu przy ul. Irysa w roku 1993, aby dojechać do posesji, trzeba było jechać w dwa samochody, bo często grzęzło się w błocie, a samochód trzeba było wyciągać liną. Dzisiaj ul. Irysa, dzięki staraniom jej mieszkańców, to piękna, zadbana, zielona uliczka, z której wszyscy jesteśmy dumni.

Pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Mieszkańcy Dąbrowy zachodniej oczekują od władz samorządowych, aby niwelowały dysproporcje powstałe w poprzednich okresach przy podziale środków na poszczególne dzielnice i w większym stopniu w planach inwestycyjnych uwzględniały tę zapomnianą dotychczas dzielnicę.

W pierwszym rzędzie oczekujemy uzupełnienia chodnika na ul. Sierakowskiej, zbudowania brakujących nawierzchni na osiedlu kwiatowym, a po założeniu kanalizacji w ul. Zachodniej dokonania jej gruntownej modernizacji, ponieważ jest to główna ulica tej części Łomianek. Oczekujemy też pomocy w rozwiązaniu tak bardzo dotkliwego problemu, jakim jest nienormalnie wysoki poziom wód gruntowych.

Marzy nam się piękna, wysadzana drzewami, ze ścieżką rowerową, aleja trasą ul. Sierakowskiej, do Puszczy Kampinoskiej. Jest to przecież główny szlak łączący Łomianki z tym unikalnym na skalę europejską kompleksem leśnym. Mieszkańcy Dąbrowy Zachodniej chętnie włączyliby się społecznie do realizacji takiego projektu. Brakuje nam też placu zabaw dla dzieci.

Mamy od kilku lat, przy ul. Zachodniej, restaurację Lemon Tree z letnim ogródkiem. Odbyła się tu z zeszłym roku bardzo udana impreza kulturalno-integracyjna z udziałem delegacji zagranicznych przybyłych do Łomianek z okazji rocznicy współpracy miast bliźniaczych. Tam też planujemy ponowne zorganizowanie na początku września pikniku rodzinnego z udziałem atrakcyjnych zespołów muzycznych. Kończąc, w imieniu Rady Osiedla pozdrawiam wszystkich mieszkańców – sąsiadów, życząc udanych wakacji.

Wojciech Berger

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT