LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 3.6.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIPamięci olimpijczyka Leszka Lubicz-Nycza
2012-09-26

KOMENTARZE: 0

Żyją wśród nas jeszcze osoby, które pamiętają walki w Łomiankach podczas września 1939 r. Jedną z nich jest mieszkanka Burakowa Marianna Romańska. To ona, jako 14-letnia dziewczynka na terenach wału przeciwpowodziowego między Łomiankami a Burakowem znalazła zwłoki poległego oficera artylerzysty. Żołnierzem tym był major Leszek Lubicz-Nycz.

Zginął on 22 września, najbardziej tragicznego dnia w boju pod Łomiankami, gdy z niedobitkami żołnierzy armii Poznań próbował wzdłuż Wisły, przedrzeć się do Warszawy. Dojście do wsi Buraków od strony rzeki Niemcy zamknęli ogniem zaporowym artylerii i moździerzy, a przed samą wsią wystawili czołgi. Krwawe natarcie piechurów, kawalerzystów i artylerzystów nie zdołało przełamać ognia oddziałów niemieckiej 24 dywizji piechoty. Ciało majora jak i pozostałych ofiar bitwy pochowano na cmentarzu w Kiełpinie. W marcu 1940 r. zostało ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy na Powązkach.

W poległym pod Łomiankami majorze Polska straciła nie tylko oficera WP ale także wybitnego sportowca- instruktora fechtunku i narciarstwa na polskich uczelniach wojskowych, szablistę, zdobywcę medali na mistrzostwach Polski i Europy oraz brązowego medalu na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 r.

O życiu Leszka Lubicz-Nycza i okolicznościach jego śmierci nakręcony został film krótkometrażowy przez mieszkańca Łomianek Bohdana Kezika. W filmie tym udział wzięła wspomniana na wstępie Marianna Romańska, która jeszcze raz wskazuje miejsce śmierci majora.

Stowarzyszenie Nasze Łomianki zaprasza mieszkańców Łomianek na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterskiego artylerzystę i szablistę oraz premierowy pokaz filmu pt. Leszek Lubicz-Nycz żołnierz olimpijczyk.

Uroczystość odsłonięcia tablicy na elewacji budynku ICDS od strony ul. Warszawskiej odbędzie się 28 września (piątek) o godz. 18:30. Następnie w sali widowiskowej pokazany zostanie film.


Uroczystość uświetnią zaproszeni goście ze świata sportu m. in. wielokrotny mistrz świata i olimpijczyk szablista Wojciech Zabłocki.

Tablicę współfinansował Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach EPK

[C] www.lomianki.info
Major Leszek Lubicz-Nycz

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum