LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIUlica Zachodnia - podziękowania / VIDEO
2012-06-07

KOMENTARZE: 0

Światła zgasły po raz drugi. Po raz pierwszy w galerii Kokko Art 24-tego marca a teraz 25 maja w łomiankowskim Domu Kultury. Ciemność sprzyjała koncentracji na treści dokumentalnego filmu Bohdana Kezika pod tytułem Ulica Zachodnia.

Po obydwu odsłonach dogłębnie uświadomiliśmy sobie, że Łomianki to nie tylko satelita i sypialnia Warszawy, miejsce wielu przedsiębiorstw, Jeziorko Dziekanowskie, czy też lasy Kampinosu, ale również społeczność bogata w sferze intelektualnej, bogata we własną historię i tradycję, siedlisko wielu artystów i ludzi zapisanych w księgach dziedzictwa narodowego. Dzięki filmowi oderwaliśmy się na chwilę od budowania kapitalizmu i wróciliśmy do lat budowania socjalizmu, odczuliśmy komfort należenia do pewnej społeczności, odczuliśmy nieprzemijające wartości jak wartość rodziny, przyjaźń i spójność sąsiedzka, zasiedzenie, ludzka solidarność; mogliśmy również położyć na szali pojęcia ulotne jak pieniądze i sztuka.Jestem architektem, projektuję i uczę rysować, i wiem doskonale ile koncentracji i wysiłku wymaga praca twórcza. Film Bohdana Kazika bardzo zgrabnie przeniósł nas w przeszłość przywołując obrazy miłe sercu nie tylko bohaterom filmu ale chyba też każdemu człowiekowi oraz pokazał teraźniejszość, udowodnił, że tradycje pracy twórczej są nadal kontynuowane, że sztuka była, jest i będzie; - co dzisiaj łatwo umyka uwadze, w dobie pędu do dóbr materialnych przy dramatycznych zmianach administracyjnych i ekonomicznych zachodzących w Polsce. Bohdan Kezik z kunsztem wirtuoza wybrał każdy gest, grymas twarzy, detal monologu czy dialogu oraz ułożył poszczególne kadry i sekwencje w monolityczną całość tak, by wycisnąć maximum efektu a nawet - łzy szczęścia. Posługując się niesłychanie ograniczonymi środkami finansowymi i technicznymi stworzył film dokumentalny o nieprzemijających wartościach (specjalnie powtarzam ten zwrot) nie tylko dla lokalnej społeczności ale także dla całego narodu, gdyż film opowiada o ludziach zasłużonych dla dorobku państwowego. Film został zrobiony w okresie zimowym i tylko z kilkoma wizjami lokalnymi; natomiast z zegarkiem, który nie miał cyferblatu: film kosztował mnóstwo czasu.

Zauważmy, że bez pomysłu, bez zainteresowania, bez zaangażowania i poświęcenia się jednostki, bez wrażliwego intelektu nie moglibyśmy odnieść tych miłych wrażeń. Atrybuty te są nierozerwalne z jakąkolwiek pracą twórczą. Praca twórcza i społeczna Bohdana (mieszkańca Łomianek) zasługuje na najwyższy wyraz uznania i z pewnością chlubnie powiększa zasoby filmoteki narodowej. Używając filmu, zdjęcia, muzyki i narracji w tak krótkim czasie opowiada On niby te proste zdarzenia, które to jednak bez Jego zapisu utonęłyby jak w łzy w deszczu. Musimy sobie uzmysłowić, że jesteśmy zaszczyceni obecnością Bohdana Kezika w naszym życiu i w naszej społeczności. Aż chciałoby się powiedzieć, że film o Ulicy Zachodniej powinien być teraz głębiej rozbudowany o życie i twórczość artystów, ale zostawmy to do decyzji filmowego maestra.

To nie pierwszy film Bohdana Kezika i o jego osiągnieciach spodziewajcie się mojego następnego artykułu. Dziękujemy Ci Bohdanie. Brawo Bohdan Kezik!!!!! Światła zapaliły się, zachwyceni widzowie powoli rozeszli się do domów. Ja – powiedziałem co winno być powiedziane.

Krzysztof Bielecki

[C] www.lomianki.info
Krzysztof Bielecki i Bohdan Kezik

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT