LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

niedziela, 29.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIProblemy łomiankowskich szkół
2011-08-12

KOMENTARZE: 0

Od początku kadencji, czyli od grudnia 2010 r. radni działający w Komisji Społecznej aktywnie wypełniają swoje obowiązki. Zajmujemy się sprawami oświaty, zdrowia, pomocy społecznej, współpracą z radami osiedlowymi i sołectwami oraz organizacjami pozarządowymi. Opiniujemy projekty uchwał przygotowywane przez burmistrza. Staramy się wsłuchiwać w głosy różnych środowisk. Niestety często jesteśmy zaskakiwani zgłaszanymi projektami, a czasem odnoszę wrażenie, że urząd nie chce korzystać z możliwości dyskusji z radnymi nad niektórymi pomysłami.

W czerwcu odbyły się dwa spotkania Komisji dotyczące oświaty (zobacz na www.video.lomianki.info). Ich celem było omówienie strategii rozwoju edukacji w Łomiankach. Przy czym nie chodziło nam o strategię w formie dokumentu, a raczej o wizję rozwoju, głownie w części dotyczącej potrzeb inwestycyjnych, opartą o zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania, aspiracje mieszkańców oraz uzależnioną od realnych, posiadanych i planowanych środków, jakimi gmina może dysponować.

W spotkaniu uczestniczył zastępca burmistrza do spraw społecznych Piotr Rusiecki, kierownik Referatu Oświaty i Kultury Fizycznej Hanna Kołakowska oraz dyrektorzy szkół: Joanna Cackowska (Sadowa), Anna Kajszczak (Dziekanów Leśny), Małgorzata Korulczyk (Dziekanów Polski), Wiesława Kulawik-Raczyńska (Gimnazjum nr 1 w Łomiankach) i Marek Lis (Szkoła podstawowa nr 1 w Łomiankach). Dyrektorzy przedstawili nam problemy swoich szkół oraz najważniejsze potrzeby inwestycyjne. A są one ogromne. Łomianki to gmina ludzi młodych – każdego roku wprowadzają się tutaj nowe, młode rodziny, w których dzieci albo już są uczniami czy przedszkolakami, albo niebawem rozpoczną naukę w szkołach.

Pytanie tylko... w których: warszawskich czy łomiankowskich? Podczas spotkania usłyszeliśmy to, czego w zasadzie byliśmy świadomi. Szkoła podstawowa nr 1 w Łomiankach powinna jak najszybciej odzyskać pomieszczenia zajmowane dotychczas przez urząd gminy i powiat. Pomimo tego, że w poprzedniej kadencji oddano część pomieszczeń, nadal niezbędne jest odzyskanie sal i korytarza, co zapobiegnie w niedługiej przyszłości wprowadzeniu systemu zmianowego. Zespół szkół w Dziekanowie Leśnym oczekuje na rozpoczęcie rozbudowy, co wymaga przeniesienia części dzieci na ten okres do innego budynku. Szkoły w Sadowej i Dziekanowie Polskim w trybie pilnym wymagają modernizacji – w XXI wieku dzieci nie powinny ćwiczyć na korytarzu. W gimnazjum sala plastyczna nie jest wykorzystywana w odpowiedni sposób z uwagi na brak systemu klimatyzacji (w miesiącach wiosenno – letnich jest w niej zbyt duszno, a zimą za zimno). Jednocześnie dyrektorzy gimnazjum i liceum zlokalizowanych w ICDS zgłaszali pilną potrzebę uregulowania relacji z ICDS.

Jako, że spotkanie odbyło się 6 miesięcy po wyborach, wydawało się, że nowe władze Łomianek przedstawią nam swój pomysł na to jak powinna wyglądać i rozwijać się infrastruktura oświatowa w Łomiankach, a także rzeczowo odniosą się do zgłaszanych problemów i propozycji inwestycyjnych. Bo to właśnie pierwszy rok rządów powinien wyznaczać kierunki pracy przez całą kadencję. Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na prawie żadne z pytań zgłaszanych przez radnych. Burmistrz nie przedstawił swojej wizji, poza stwierdzeniem o konieczności przygotowania pisemnej strategii rozwoju edukacji, która wykaże, co jest niezbędne i na co należy zwracać uwagę.

Nie spodziewałam się tak mało konkretnej dyskusji z przedstawicielami władz. Gmina będąca organem prowadzącym szkoły ma przecież obowiązek umożliwić dzieciom naukę we właściwych warunkach, co wiąże się z prowadzeniem remontów i modernizacji budynków oświatowych, zapewnieniem pomocy dydaktycznych, sprzętu niezbędnego do pracy nauczyciela, oraz organizacją obsługi finansowej, merytorycznej i każdej innej, jakiej wymaga placówka dla jej sprawnego i efektywnego działania. Te wszystkie obowiązki są oczywiście kosztowne. Łomianki od lat przeznaczają na oświatę ponad 20 mln zł, co stanowi około 25% rocznego budżetu. Dlatego ważne jest odpowiedzialne, perspektywiczne planowanie, uwzględniające potrzeby społeczności lokalnej i możliwości finansowych gminy. Spotkanie pokazało, że pomimo wielu zapowiedzi wyborczych dotyczących inwestycji w edukację (pamiętam obietnice budowy szkoły, przedszkoli), nadal brak jest wizji gminnej polityki oświatowej, co uniemożliwia również Radzie podejmowanie decyzji dot. konkretnych pomysłów. Jednym z nich jest np. ostatnio zgłoszona do Komisji propozycja zwiększenia opłaty za pobyt w przedszkolach publicznych. Poza projektem uchwały zawierającym nową opłatę, radni nie otrzymali żadnego merytorycznego uzasadnienia dla podwyższenia stawek. Słusznie więc postanowili wstrzymać się z decyzją i zaproponować zdjęcie projektu uchwały z porządku lipcowej Sesji Rady.

Sylwia Maksim-Wójcicka
Przewodnicząca Komisji Społecznej
Rady Miejskiej w Łomiankach

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT