LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 7.7.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIkościół    impreza   
Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach
2011-06-09

KOMENTARZE: 0

Niewielki drewniany kościółek, wzniesiony opodal Wisły, pośród lasów i pól, otoczony cmentarzykiem – dla wielu to romantyczny obraz, kojarzący się z sielanką polskiej wsi, a dla mieszkańców Łomianek - sentymentalny powrót do korzeni. Tutaj przecież w XV wieku zbudowano pierwszy kościół i powstała nowa parafia, nadając bieg historii miejscu, w którym żyjemy.

Niegdyś oddalone od siebie wioski dziś tworzą jedno miasto, które wciąż się rozwija i pięknieje. Coraz mniej pól i łąk, nie ma już tylu gospodarstw, życie nabiera coraz większego tempa. W zeszłym roku mieszkańcy Łomianek obchodzili 20 lecie nadania praw miejskich. Nawet Warszawiacy, którzy przecinają Łomianki wyjeżdżając poza stolicę dostrzegają i podziwiają urok zmieniającego się krajobrazu. Wszystko zaskakuje. Wszystko cieszy. Wszystko zachwyca.

Pośród zabieganej codzienności, duszpasterze wiekowej parafii postanowili zatrzymać czas i poruszyć serca, i sumienia. Przez cały rok organizowane są inicjatywy, mające na celu przybliżenie historii parafii poprzez wzniecenie na nowo ducha głębokiej modlitwy i zadumy, przypominając i podkreślając tożsamość mieszkańców. W czasie wizyty kolędowej każda rodzina otrzymała książkę nakreślającą dzieje tego miejsca, a Wielki Post mijał pod znakiem Misji parafialnych, gromadząc setki parafian. Zorganizowano drogę krzyżową, krocząc z miejsca, gdzie stał pierwszy kościół. Liczne wystawy i uroczystości mają podkreślić wyjątkowy charakter przeżywanego czasu. Przygotowano również unikatowe medale pamiątkowe.

Kulminacyjnym momentem była uroczysta Msza święta, na którą zostali zaproszeni księża, pracujący niegdyś w tym miejscu, a tradycyjny festyn rodzinny, organizowany przez Caritas, nabrał teraz wymiaru jubileuszowego.

Festyn, jak co roku zgromadził rodziny i tych, którzy pozwolili sobie na komfort spędzenia niedzieli bez telewizora, czy komputera, w oddali od wielkich marketów. Po raz pierwszy główna część programu zagościła na scenie, a nie jak dotąd na wejściowych schodach. Razem z prowadzącymi – Urszulą Nowak i Adamem Ekielskim można było dać się porwać hiszpańskim rytmom, przenieść się w różne zakątki Polski podziwiając regionalne tańce, a wieczorem bawić się razem z zespołem REGAU. Liczne atrakcje i stoiska wzbogacały zabawę. Młodzież z Liceum im. Karola Wojtyły (Alicja Al. Chalabi, Natalia Wójcińska, Ola i Karolina Kasprowiak, Kuba Chajęcki, Kamil Wasilewski, Wojtek Sokołowski i Maciej Jakubiak), wraz z nauczycielami, przygotowała „szczęśliwy numerek” z wygraną przewidzianą dla każdego uczestnika. Nikt nie odszedł smutny, głodny czy spragniony.

Z racji jubileuszu, patronat nad całą imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Łomianki, jak również liczni sponsorzy i dziesiątki gotowych do pomocy mieszkańców.

Chociaż festyn się zakończył, jubileusz trwa. Można podziwiać wystawę prac malarskich Koła Malarskiego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, która zabiera w sentymentalną podróż po łomiankowskich kapliczkach. Za chwilę zostanie otwarta wystawa dotykająca wszystkich pielgrzymek naszego wielkiego Rodaka – Jana Pawła II do Ojczyzny. Na jesieni uroczyście przywitamy relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszko, a dziękując Bogu za opiekę i błogosławieństwo przez ponad półwieczną wędrówkę ścieżką wiary – 1 lipca zawierzymy całą naszą społeczność Sercu Jezusowemu.

Jubileusz trwa tylko rok, ale każda chwila naszego życia tworzy nową historię i buduje nową rzeczywistość. Oby przyszłość nie była budowana bez solidnego fundamentu przeszłości.

Ks. Michał Turkowski

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum