LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 15.8.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIKonkurs    Zarębski    koncert    icds    kultura   
Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego
2011-05-03

KOMENTARZE: 0

7 maja 2011 roku o godzinie 17.00 w Auli ICDS odbędzie się Koncert Inauguracyjny XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego.XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego
07- 15 maja 2011.


W dniach 07 - 15 maja b.r. odbędzie się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego. Patronat nad Konkursem tradycyjnie objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także władze lokalne: burmistrz Łomianek Pan Tomasz Dąbrowski, starosta powiatu warszawskiego- zachodniego Pan Jan Żychliński, wójt Izabelina Pan Witold Malarowski. Organizatorem jest Fundacja Kultury i Edukacji im. Juliusza Zarębskiego wraz z Niepubliczną Szkołą Muzyczną o statusie szkoły publicznej w Łomiankach (www.szkolamuzycznalomianki.eu).

Przypomnijmy że Konkurs otwarty jest dla młodziutkich artystów w pięciu kategoriach wiekowych. Tegorocznej edycja została poszerzona o kategorie wiekowa do lat 23, tak więc będziemy słuchać wykonawców, prezentujących szerokie spektrum wiekowe: od dzieci ze szkół podstawowy(kategoria najmłodszych do lat 9), aż do dojrzałych muzyków (kategoria najstarsza do lat 23). Przesłuchania odbędą się w następujących sekcjach instrumentalnych: fortepian solo, duet na dwa fortepiany i na cztery ręce, wiolonczela solo i z towarzyszeniem fortepianu, duet instrumentalny (z towarzyszeniem fortepianu i bez) oraz zespół kameralny.

Ostatnimi czasy Konkurs awansował w hierarchii ważności konkursów w kontekście międzynarodowym, wstępując w końcu 2010 r. do elitarnego klubu ALINK-ARGERICH, zrzeszającego największe konkursy muzyczne, przede wszystkim pianistyczne na świecie. Fundacje założyła legendarna pianistka, niegdysiejsza laureatka I nagrody (1960 r.) międzynarodowego konkursu chopinowskiego w Warszawie Marta Argerich. O konkursach zrzeszonych w Fundacji mówi i pisze się w świecie, przede wszystkim w międzynarodowych magazynach branżowych i światowej prasie muzycznej. O naszym konkursie jest stała wzmianka w na portalu Alink-Argerich link Calendar, gdzie figuruje z hasłem Łomianki (www.alin-argerich.org).

Powitamy międzynarodowe jury. Z racji ogromnych zasług na polu chopinistyki, w gronie jurorów będziemy gościć dwie pianistki z Japonii, m.in. słynną pianistkę i chopinistkę Yuko Kawai. Do grona jurorów została zaproszona również Lubov Lavnneva, znakomity pedagog z Petersburga (to z racji kontaktów w owym czasie mistrza Juliusza Zarębskiego z Petersburgiem - tam studiował). No i oczywiście, muzycy z Polski, m.in. profesorowie: Jerzy Romaniuk, Andrzej Orkisz, Jadwiga Kotnowska, Piotr Hausenplas i in. Jury przewodniczy Pierwsza Dama Polskiej Pianistyki prof. Regina Smendzianka. Naszym gościem będzie również praprawnuczka kompozytora Pani Regina Zarębska wraz z synem.

Przesłuchania zaczną się w siedzibie Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Łomiankach (przesłuchania wstępne dla Łomianek, siedziba szkoły ul. Warszawska 73), a eliminacje konkursowe odbędą się w Łomiankach i Izabelinie (Centrum Kultury Izabelin). Konkurs rozpocznie Inauguracją 7 maja, a zakończy uroczysta Gala Laureatów 15 maja w niedzielę (ICDS w Łomiankach).

Konkurs będzie wspierany przez Urzędu Miasta Łomianki. Ale specjalną nagrodą dla laureatów będzie możliwość udziału w master classe, prowadzoną przez wybitnych muzyków - jednocześnie członków jury Konkursu, a także płyty DVD z zapisem występów konkursowych.

Obecnie trwa wstępna selekcja nadesłanych zgłoszeń, ostateczna liczba uczestników nie jest więc jeszcze znana. Wiemy, że zgłoszenia nastąpiły z wielu miast z Polski i zagranicy. W poprzednich edycjach konkursu gościliśmy przedstawicieli Estonii, Ukrainy, Białorusi, Portugalii, Rosji, Gruzji, Łotwy i dalekiej Islandii i Japonii. Jak będzie w tym roku - niedługo sami się przekonamy.

W czasie Inauguracji usłyszymy dzieła zarówno Juliusza Zarębskiego jak i Fryderyka Chopina, których wykonawcami będę jurorzy Konkursu, a także laureaci poprzednich edycji. Usłyszymy również kilka słów o życiu i twórczości patrona Konkursu Juliusza Zarębskiego.

Przesłuchania odbywają się w trybie otwartym dla publiczności, wstęp wolny, tak więc zapraszamy melomanów. Od poniedziałku do środy słuchać będziemy pianistów w pięciu kategoriach wiekowych, we czwartek duety fortepianowe na dwa fortepiany i na cztery ręce oraz przesłuchania w sekcji wiolonczeli, piątek i sobota zarezerwowane są na eliminacje w sekcji zespołu kameralnego. Więcej informacji - wkrótce po napłynięciu wszystkich zgłoszeń.

Przypomnijmy, że Finałowy Koncert Laureatów (Gala Laureatów) XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego odbędzie się w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno - Sportowym w Łomiankach (ul. Staszica 1, wejście od ulicy Warszawskiej) w dniu 15 maja w niedzielę o godz. 14.00.

Lucjusz Pinkosz - dyrektor Konkursu

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT