LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 6.12.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIBudżet - niby jest ale go nie ma...
2011-02-27

KOMENTARZE: 0

Podczas V Sesji Rady MIejskiej, która odbyła się 27 stycznia 2011 roku radni przyjęli głosami: 14 za, 0 przeciw, 2 wstrzymujące się (Radni Zielski i Staniak) Uchwałę Budżetową przygotowane jeszcze w 2010 roku przez Wiesława Pszczółkowskiego. Mimo, że burmistrz Dąbrowski i jego otoczenie nie zgadzało się z polityka swego poprzednika nie wprowadzono żadnych zmian w Budżecie. Podczas duskusji – więcej emocjonalnej a mniej racjonalnej – Burmistrz zadeklarował przedstawić swoje zmiany do 15 marca 2011 roku. Tak więc... budżet niby jest ale go nie ma, a jakie będą pierwsze, ważne dla Łomianek decyzje burmistrza Dąbrowskiego i jak się one będą miały do obietnic wyboczych przekonamy się zapewne niebawem...KOMENTARZ BURMISTRZA I RADNYCH

Burmistrz TOMASZ DĄBROWSKI
Nikt nie ma wątpliwości, że sprawa infrastruktury jest podstawą rozwoju Łomianek i absolutnym priorytetem. Do tego dochodzi groźba kar po 2015 roku za nieskanalizowanie naszej gminy w zakresie ustalonej aglomeracji. Budżet przygotowany przez mojego poprzednika przedstawiony na sesji zakłada jedynie 2 mln na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jest to chyba najmniejsza kwota jaką zaplanowano na ten cel od wielu lat. Zdaję sobie sprawę, że obecnie mamy bardzo trudną sytuację finansową nie tylko w Łomiankach, ale także w kraju gdzie wszyscy odczuwany kryzys gospodarczy. Gmina posiada wiele zobowiązań finansowych do spłacenia, jednocześnie wpływy do budżetu spadły do poziomu 85 mln zł, choć w poprzednich latach przekraczały 100 mln zł. Dotychczas otrzymaliśmy niewiele gotowych projektów na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej i nad tym obecnie intensywnie pracujemy. Pomimo tych trudności zobowiązałem się zarówno na komisjach Rady Miejskiej jak i na sesji że do 15 marca 2011 roku przedstawię zmiany w budżecie, które zwiększą środki na budowę sieci wod-kan. Najbliższy okres to czas na zmiany zarówno w Urzędzie Miejskim jak i organizacjach gminnych. Wszystkie instytucje gminne muszą poprawić efektywność działania i szukać oszczędności.

Radny MAREK ZIELSKI (Klub Platforma Obywatelska)
27 stycznia, prawie dwa miesiące po wyborze Tomasza Dąbrowskiego na burmistrza Łomianek, radni otrzymali do uchwalenia budżet na 2011 rok. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że poprzedni burmistrz – Wiesław Pszczółkowski miał tyle samo czasu na pełną konstrukcję budżetu, co obecny na jago modernizację i poprawki – zgodnie z obietnicami wyborczymi.
Wszyscy pamiętamy, że byli i aktualni radni z komitetu wyborczego „Twoje Łomianki” krytykowali poprzedniego burmistrza, że nie przeznacza z budżetu gminy rocznie 20 milionów na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Sami jednak tego nie uczynili. Dlatego radni zobowiązali burmistrza do publicznego zapewnienia, że do 15 marca otrzymają obiecywane zmiany, szczególnie dotyczące ilości środków przeznaczonych na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Poczekamy – zobaczymy?

Radny JAN GRĄDZKI (Klub Łączą Nas Łomianki)
Na prośbę burmistrza Tomasza Dąbrowskiego projekt budżetu został przyjęty przez Radę Miejską bez zmian. Zgłosiłem wiele uwag do tego budżetu, zadałem wiele pytań, ale na posiedzeniu komisji technicznej zastępca burmistrza Pan Kłódkiewicz nie umiał udzielić odpowiedzi na żadne z pytań. W trakcie Sesji sytuacja powtórzyła się, pytania dotyczące budżetu były kwitowane milczeniem panów burmistrzów. Jest jednak nadzieja, Pan burmistrz Dąbrowski obiecał wprowadzenie zmian do 15 marca. Pozostało nam czekać. Liczę, że oprócz inwestycji drogowych zaplanowanych w budżecie znajdą się środki na inwestycję wodno-kanalizacyjną, oraz rozpoczęcie prac nad zabezpieczeniem Łomianek przed powodzią i podtopieniami. Środki są w budżecie, 5 milionów złotych można użyć bez szukania i wielkich oszczędności (dziwi mnie, że nie są one dostrzegane), wskazałem te środki na Sesji RM.
Mam jednak nadzieję, że Pan burmistrz pozyska też środki z zewnątrz, bo one będą wskażnikiem operatywnosci naszych nowych władz.

Radna MARIA ZALEWSKA
Niestety obydwa najważniejsze dokumenty Wieloletnia Prognoza Finansowa, (na lata 2011-2021) jak i Budżet na 2011 r, nie spełniają oczekiwań radnych ani mieszkańców, a co najważniejsze nie ma w nich pokazanych środków na prowadzenie realizacji budowy sieci wodnokanalizacyjnej., poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, budowa i remonty dróg. Te inwestycje były w programie wyborczym wszystkich komitetów. Rada uchwalając budżet na 2011 rok wskazała na konieczność przeanalizowania zadań inwestycyjnych w celu uzyskania środków niezbędnych do realizacji inwestycji wyżej wymienionych.
Przejrzenia wydatków pod kątem oszczędności w poszczególnych działach i przedstawienia deklarowanych zmian w terminie do 15. 03.2011 roku.
Rada uchwalając ten budżet dała kredyt zaufania dla pana Burmistrza, a wraz z Radą mieszkańcy, ale tylko warunkowo, dając czas na poprawę budżetu i realizację najważniejszych inwestycji, których oczekują mieszkańcy.MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO - 2/2011

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT