LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 29.11.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGISołectwo Łomianki-Chopina
2011-02-28

KOMENTARZE: 0

"Jakże odpychająca ta George Sand! Czy to aby na pewno kobieta? Skłonny jestem w to wątpić." miał powiedzieć Fryderyk Chopin po pierwszym spotkaniu z George Sand w 1836 roku.

Czy podobnie skrytykowałby Aleję swojego imienia w Łomiankach? Na pierwszy rzut oka błotnista droga, puste jeszcze pola przecinane rosnącą z dnia na dzień gęstą niską zabudową. Latarnie – drobny ślad cywilizacji. Domy jednorodzinne i mini osiedla przeróżnych form i kolorów dachów oraz elewacji, brak wysokich drzew. Niewiele wspólnego z definicją alei.

Osiedle, a właściwie Sołectwo Chopina – bo to tereny wiejskie, poza granicami miasta Łomianki – powstało w 2004 roku, jako obszar (około 148 hektarów) wydzielony z sołectwa Łomianki Dolne, ograniczony ulicami: Wiślana, Szczytowa, Armii Poznań – po jednej stronie, oraz Wspólna i Kościelna Droga – po obu stronach zabudowy. Poniekąd jest to osiedle muzyczne, ponieważ dominują tu nazwy ulic wzięte od nazwisk kompozytorów: Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego, Szymanowskiego, Paderewskiego, Szpilmana, Bogusławskiego, Lutosławskiego, Vivaldiego, czy Elsnera.

Osiedlają się tu głównie rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnowczesnoszkolnym. W przeważającej części jest to tzw. sypialnia, ale nie brak mieszkańców, którzy są chętni się integrować. Sołectwo ma swoje forum, blog oraz sporadycznie wydawaną lokalną gazetkę. Dzięki sporemu budżetowi organizuje się kilka razy do roku imprezy dla mieszkańców, a pozostałe fundusze rozdysponowywane są na inne bieżące potrzeby.
Z roku na rok przybywa małych osiedli deweloperskich, na tle których oryginalnością wyróżnia się ekologiczne z założenia Osiedle Zielone Pola w stylu skandynawskim. Niestety mimo powstających planów zagospodarowania nie udało się uniknąć bałaganu architektonicznego i niespójnych warunków zabudowy. W rezultacie coraz więcej mieszkańców osiedli musi zadowolić się posiadaniem minimalnego ogródka obok domów jednorodzinnych posadowionych na działkach o powierzchni powyżej 800 metrów, a nowe ulice wytycza się kiedy powstaje kolejne skupisko domów i potrzebna jest droga dojazdowa.

Problemem tego rejonu jest, tak jak w dużej części Łomianek, brak wodociągu i kanalizacji, a co za tym idzie asfaltu. Do tego dochodzi nieuregulowany stan własności dróg. Pozostaje coroczne równanie nawierzchni przedziwnymi destruktami, czego wynikiem są tumany kurzu w lecie i dziury przez cały rok, ale i doraźne poprawienie przejezdności. Co ciekawe część mieszkańców nie zgadza się na utwardzanie dróg, utrudniając w ten sposób życie pozostałym, na co urzędnicy bezradnie rozkładają ręce.

Sołectwo Chopina to bardzo młoda dzielnica Łomianek, chyba najbardziej rozwojowa z uwagi na dużą ilość terenów pod zabudowę. Kiedyś były to tereny często podmokłe, obecnie w wyniku intensywnej zabudowy poziom wód obniżył się. Mimo wałów nadal są to tereny narażone na powódź, ponieważ leżą dosyć nisko. Zaobserwować tu można jeszcze sporą ilość dzikiego ptactwa – bażanty, przepiórki, kuropatwy, pojawiają się także lisy i zające. Sielski klimat tworzą stare wierzby, do spacerów zachęcają bliskość jeziora Kiełpińskiego i Wisły oraz zielone łąki stajni Wilczeniec.

Kto reprezentuje mieszkańców: Piotr Rusiecki – wiceburmistrz d/s społecznych, Piotr Wolanin – radny rady miejskiej, Alicja Broler – sołtys (tel. 22 732 81 08, alibro@o2.pl)

Obiekty: plac zabaw na ul. Wspólnej, Klub Wilczeniec ul. Kościelna Droga okolice Paderewskiego, najbliższe sklepy: Majka ul. Rolnicza okolice Wiejskiej/Szymanowskiego, Euro-Sam ul. Jedności Robotniczej.

W dniach 11.02-11.03.2011 r. w Referacie Gospodarki Przestrzennej UM ul. Warszawska 73 po raz drugi wyłożone zostały do wglądu plany zagospodarowania osiedla Chopina. (wszystko o planach: www.plany.wa.pl)

ŁOMIANKI CHOPINA (stan na 31.12.2010) - 16 ulic, około 148 hektarów, zameldowane 674 osoby

KM

MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO - 1/2011

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT