LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 9.7.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŁomiankowskie ulice...
2006-09-07

KOMENTARZE: 0

O łomiankowskich szlakach komunikacyjnych można by napisać książkę, ale korzystając z nich na co dzień często zadaję sobie pytanie: Czy obrana strategia remontów jest właściwa?
W wakacje doczekaliśmy się modernizacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Kolejowej z Brukową i Wiślaną. Przy Brukowej zdała egzamin i jest ono znacznie bezpieczniejsze. Z Wiślaną jest gorzej, światła są tak ustawione, że mimo wakacji tworzą się korki. Wyremontowano ulicę Wiślaną od Kolejowej do Długiej. Wykonano nową nawierzchnię, studzienki i rowy odwadniające. Mieszkańcy okolicznych domów trochę odetchną, bo kurz i hałas był już nie do wytrzymania. Jest tylko małe ale... Wyremontowano w miarę przyzwoicie kawałek ulicy, na której nie wykonano jeszcze instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej. Podobnie jest na pobliskich uliczkach pomiędzy ul. Dolną a Kolejową. Położono na nich prowizoryczną nawierzchnię z tzw. destruktu. Będzie na pewno mniej kurzu, ale tylko patrzeć jak pojazdy zaczną jeździć szybciej... A kanalizacji i wodociągu też na nich nie ma. Marna to pociecha, że żywotność takich nawierzchni jest bardzo skromna i wielu zim nie wytrzyma. Piszę o tym z pewnym smutkiem, bo budowanie dróg przed wykonaniem kanalizacji i wodociągów staje się w Łomiankach zjawiskiem nader częstym. Tak postąpiono kilka lat temu w przypadku ulicy Zielonej, a ostatnio - odcinka Jedności Robotniczej. Jak to jest, że z jednej strony słyszymy o wielkich dotacjach na budowę wod.-kan., które pozwolą na wykonanie instalacji w ciągu kilku lat, a z drugiej buduje się ulice jakby zapominając, że niebawem trzeba je będzie rozebrać?
W sierpniu ulewny deszcz zamienił wiele łomiankowskich ulic w rwące potoki. Ponton płynący wyremontowaną niedawno ul. Dolną w Dąbrowie Leśnej to nie jest fotomontaż. Tak było. To prawda, że żaden system odprowadzania wód opadowych nie podoła takim opadom, ale gdyby wody z najniższego punktu ul. Dolnej w okolicach sklepu nie odbierała studzienka kanalizacyjna, to kałuże byłyby takie same jak przed remontem. Czy studzienka kanalizacji sanitarnej może odbierać wody opadowe? Zdecydowanie nie. A czy odwadniający nieparzystą stronę wspomnianej ulicy rynsztok może być posadowiony bezpośrednio na rurze gazowej? Zdecydowanie nie! A jest. Ciekawe, jak długo gazowa rura moczona w wodzie będzie opierać się korozji?
Wody opadowe w naszej gminie to bardzo trudny temat. W ostatnim czasie władze próbują go rozwiązać znacznie podnosząc poziom remontowanych ulic, tak aby nie było możliwości wypuszczania wody z poszczególnych posesji na ulicę. Stanowi to jakieś rozwiązanie, ale nie rozwiązuje problemu do końca, powodując przy tym poważne konflikty z mieszkańcami. Głęboko wierzę, że rozwiązanie można znaleźć. Potrzebna jest tylko rzetelna wymiana poglądów, aby pogodzić interesy wszystkich stron, a nie narzucanie rozwiązania przez nie znających terenu urzędników.

Andrzej Kaliński

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum