LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 19.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŁomiankowska OSP w 2010 roku
2011-01-22

KOMENTARZE: 0

Styczeń był miesiącem podsumowań, również w łomiankowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2010 roku druhowie OSP pełnili różnorakie funkcje na rzecz mieszkańców gminy i nie były to bynajmniej jedynie wyjazdy do pożarów. Mieszkańcy mogą być dumni ze swoich ratowników w białych hełmach. Gdy popatrzymy na statystyki wyjazdów okaże się, że łomiankowska straż z liczbą 288 wyjazdów zajęła w 2010 roku drugie miejsce wśród wszystkich OSP w powiecie. To dużo, ale bywało więcej (359 w 2008 roku). Dla porównania – zawodowi strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Błoniu mieli w zeszłym roku tych wyjazdów 368.

Dzieci w przedszkolach, które wizytują nasi strażacy, kojarzą ich służbę z gaszeniem pożarów na co wskazuje sama nazwa formacji. Jednak w dzisiejszych czasach praca strażaków ma dużo większy zakres. Spośród rzeczonych 288 wyjazdów – 95 razy syrena rzeczywiście wzywała strażaków do pożaru. 179 razy przeciwdziałali oni różnym zagrożeniom, a w 14 wypadkach alarm, który poderwał ich do akcji okazał się fałszywy.

Interwencje – obok tzw. kotów na drzewach – to coraz częściej akcje dużo poważniejsze. Fakt przecinania naszej gminy przez krajową siódemkę powoduje, że działania strażaków w dużej mierze dotyczą kolizji i wypadków drogowych. Czasem są to kwestie drobne, w których praca ogranicza się do odłączenia akumulatora w samochodzie i ewentualnego zakręcenia zaworów gazowych. Czasem jednak wypadki są poważniejsze, a osoby poszkodowane trzeba wycinać z samochodów i wydobywać je z pojazdów za pomocą specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Czasem akcje te przebiegają dość dramatycznie jak choćby wydobywanie spod samochodu poszkodowanej kobiety w dniu 23 czerwca.

2010 rok pokazał mieszkańcom Łomianek, że oprócz ognia i wypadków drogowych istnieje jeszcze jedna kwestia, w której mało kto potrafi strażaków zastąpić. Wisła dwa razy w 2010 roku poważnie zagrażała Łomiankom i dwa razy mundur strażacki na ulicach stawał się codziennością. Łomiankowscy strażacy oprócz bezpośredniej walki z zagrażającym żywiołem pełnili również funkcje logistyczne oraz patrolowe. W dniach, gdy Łomiankom w obronie wałów pomagali strażacy z całego powiatu, nasza OSP jako najlepiej zorientowana w miejscowej topografi i zajęła się logistyką działań oraz współpracą z setkami mieszkańców Łomianek, którzy czynnie brali udział w zabezpieczaniu wałów.

Czym jeszcze zajmują się nasi strażacy? Jako jedyna służba w gminie posiada uprawnienia do prac wysokościowych: wiesza fl agi na słupach, zdejmuje śnieg i lód z dachów szkół, przedszkoli i szpitala. Zabezpieczają również imprezy masowe. Od dwóch lat nasza OSP angażuje się w zbiórkę pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2010 strażacy oprócz honorowych przejazdów i pięknie polakierowanych hełmów, które zostały wystawione na licytację, zafundowali mieszkańcom pokaz swojej sprawności bojowej w postaci symulowanego wycinania poszkodowanego z samochodu z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Zapytani o plany na 2011 roku strażacy... wzdychają. Remiza się rozbudowuje – to dobrze, ale strażakom marzy się nowy sprzęt do ratowania ludzi. Urządzenie do cięcia karoserii nie jest już pierwszej młodości, a akcja z Panią pod samochodem poszłaby sprawniej, gdyby strażacy dysponowali specjalnymi poduszkami. Na to wszystko potrzebne są jednak środki, a tych jak zwykle brakuje.

mina.

MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO - 1/2011

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT