LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŁomiankowska OSP w 2010 roku
2011-01-22

KOMENTARZE: 0

Styczeń był miesiącem podsumowań, również w łomiankowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2010 roku druhowie OSP pełnili różnorakie funkcje na rzecz mieszkańców gminy i nie były to bynajmniej jedynie wyjazdy do pożarów. Mieszkańcy mogą być dumni ze swoich ratowników w białych hełmach. Gdy popatrzymy na statystyki wyjazdów okaże się, że łomiankowska straż z liczbą 288 wyjazdów zajęła w 2010 roku drugie miejsce wśród wszystkich OSP w powiecie. To dużo, ale bywało więcej (359 w 2008 roku). Dla porównania – zawodowi strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Błoniu mieli w zeszłym roku tych wyjazdów 368.

Dzieci w przedszkolach, które wizytują nasi strażacy, kojarzą ich służbę z gaszeniem pożarów na co wskazuje sama nazwa formacji. Jednak w dzisiejszych czasach praca strażaków ma dużo większy zakres. Spośród rzeczonych 288 wyjazdów – 95 razy syrena rzeczywiście wzywała strażaków do pożaru. 179 razy przeciwdziałali oni różnym zagrożeniom, a w 14 wypadkach alarm, który poderwał ich do akcji okazał się fałszywy.

Interwencje – obok tzw. kotów na drzewach – to coraz częściej akcje dużo poważniejsze. Fakt przecinania naszej gminy przez krajową siódemkę powoduje, że działania strażaków w dużej mierze dotyczą kolizji i wypadków drogowych. Czasem są to kwestie drobne, w których praca ogranicza się do odłączenia akumulatora w samochodzie i ewentualnego zakręcenia zaworów gazowych. Czasem jednak wypadki są poważniejsze, a osoby poszkodowane trzeba wycinać z samochodów i wydobywać je z pojazdów za pomocą specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Czasem akcje te przebiegają dość dramatycznie jak choćby wydobywanie spod samochodu poszkodowanej kobiety w dniu 23 czerwca.

2010 rok pokazał mieszkańcom Łomianek, że oprócz ognia i wypadków drogowych istnieje jeszcze jedna kwestia, w której mało kto potrafi strażaków zastąpić. Wisła dwa razy w 2010 roku poważnie zagrażała Łomiankom i dwa razy mundur strażacki na ulicach stawał się codziennością. Łomiankowscy strażacy oprócz bezpośredniej walki z zagrażającym żywiołem pełnili również funkcje logistyczne oraz patrolowe. W dniach, gdy Łomiankom w obronie wałów pomagali strażacy z całego powiatu, nasza OSP jako najlepiej zorientowana w miejscowej topografi i zajęła się logistyką działań oraz współpracą z setkami mieszkańców Łomianek, którzy czynnie brali udział w zabezpieczaniu wałów.

Czym jeszcze zajmują się nasi strażacy? Jako jedyna służba w gminie posiada uprawnienia do prac wysokościowych: wiesza fl agi na słupach, zdejmuje śnieg i lód z dachów szkół, przedszkoli i szpitala. Zabezpieczają również imprezy masowe. Od dwóch lat nasza OSP angażuje się w zbiórkę pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2010 strażacy oprócz honorowych przejazdów i pięknie polakierowanych hełmów, które zostały wystawione na licytację, zafundowali mieszkańcom pokaz swojej sprawności bojowej w postaci symulowanego wycinania poszkodowanego z samochodu z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Zapytani o plany na 2011 roku strażacy... wzdychają. Remiza się rozbudowuje – to dobrze, ale strażakom marzy się nowy sprzęt do ratowania ludzi. Urządzenie do cięcia karoserii nie jest już pierwszej młodości, a akcja z Panią pod samochodem poszłaby sprawniej, gdyby strażacy dysponowali specjalnymi poduszkami. Na to wszystko potrzebne są jednak środki, a tych jak zwykle brakuje.

mina.

MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO - 1/2011

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT