LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIUWAGA! Sezon na wszy
2011-01-22

KOMENTARZE: 0

Aby nie zburzyć zbyt zbrutalnie walentynkowego romantyczno-miłosnego nastroju zacznijmy od cytatu z "Wyspy dnia poprzedniego" Umberto Eco: "... Siedziała z pochyloną głową, obnażoną różaną szyją i twarzą zasłoniętą kaskadą włosów. Za jej placami stała jakaś matrona, żeglująca po tych lwich falach czymś, co przypominało raczej zgrzebło niż grzebień, i co pewien czas odkładała ten przyrząd, by chwycić w palce bestyjkę... Robert, któremu nieobcy był rytuał iskania, po raz pierwszy docenił jego urok i wyobrażał sobie, jak wsuwa palce w tę jedwabistą toń, naciska opuszkami kark, całuje te fale, własnoręcznia zabija stada brukających je myrmidonów."

Choć od opisanej wyżej sceny iskania minęło już prawie 400 lat i nasze nawyki higieniczne są zupełnie inne, to różne "bestyjki" czasami się pojawiają na naszych głowach. A najchętniej i najczęściej na główkach naszych dzieci.

Problem wszy zupełnie niesłusznie uważany jest za wstydliwy, gdyż wszy uwielbiają CZYSTE włosy. Przenoszą się z głowy na głowę w szkołach i przedszkolach w błyskawicznym tempie. Podczas zabawy lub pracy w bliskiej odległości z zakażoną osobą, przepełzają po włosach. Nie potrafi ą skakać ani latać. Niestety nie istnieją żadne środki, które mogą zapobiec zarażaniu się wszami. W pewnym zakresie ich rozprzestrzenianie się można ograniczyć związując lub spinając długie włosy. I to wszystko co można zrobić...

Zgodnie z przepisami dziecko, u którego wystąpiły wszy musi być wyłączone z zajęć do czasu rozpoczęcia oczyszczania. Głowę trzeba oczyścić wieczorem i następnego dnia dziecko może iść do szkoły. Tylko zmasowana równoczesna akcja rodziców może przerwać łańcuch zakażeń. Dlatego po stwierdzeniu przypadku wszawicy tak ważna jest natychmiastowa reakcja szkoły lub przedszkola i informowanie wszystkich rodziców o problemie. Szkoła nie może się wstydzić i ukrywać problemu – jeśli w grupie dzieci choć jedno nie zostanie poddane oczyszczaniu – w krótkim czasie problem wróci w całej grupie rówieśników zarażającej się wzajemnie i nieustająco.

Ponieważ wszy są malutkie, potrafi ą pełzać i chować się; czasami znalezienie ich pomiędzy włosami może być nie lada wyzwaniem. Można przeglądać włosy w dobrym świetle i przez szkło powiększające, lub zastosować metodę balsamu: wczesać w suche włosy jakikolwiek balsam do włosów, czesać dokładnie grzebieniem przeciwwszowym, wytrzeć balsam zebrany grzebieniem z włosów w chusteczkę i poszukać wszy i jaj lub gnid na grzebieniu i w chusteczce. Czynnośc należy powtórzyć kilka razy tak, aby uzyskać pewność czy robaków na pewno nie ma.

A jeśli są, to oczyszczanie włosów można przeprowadzić kilkoma sposobami. Nie jest potrzebna wizyta u lekarza – wystarczy apteka. Można w niej kupić środki owadobójcze ale nie gwarantują one niestety sukcesu. Wszy uodporniły się na składniki aktywne i może się zdarzyć, że środek ich nie zabije. Należy wtedy zastosować inny specyfi k, z innymi składnikami aktywnymi. Lub zastosować sposoby "ekologiczne" nie wymagające użycia trucizny. Więc po pierwsze, diagnostykę z użyciem balsamu do włosów można powtarzać do momentu wyczesania z włosów wszystkich owadów lub balsam zastąpić 100% olejem silikonowym Pedicul Hermal. Olej przyniesie dziecku ulgę, gdy skóra głowy bardzo swędzi. Balsam lub silikon powodują ogłuszenie wszy i utrudniają im przyczepianie się do włosow, więc mechaniczne usuwanie staje się całkiem łatwe. Problemem są jednak jajeczka, które bardzo mocno trzymają się włosa. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy i ściągnąć je palcami. Na włosach w odcieniu blond trudno je zauważyć, ponieważ mają szaro-beżowy kolor. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Jeśli znajdziesz jaja lub gnidy, zwróć uwagę, gdzie dokładnie są umiejscowione. Wesz składa jaja tuż przy skórze głowy; wraz ze wzrostem włosa odsuwają się coraz bardziej od skóry głowy. Jeżeli zauważysz jaja np. centymetr od głowy, jest to najprawdopodobniej ślad po starym zakażeniu, który wcześniej został przeoczony. Jeśli jednak gnida znajduje się tuż przy głowie, to znaczy, że dziecko ma nawrót infekcji.

Terapia z użyciem środków chemicznych musi być przeprowadzona 2 razy w tygodniowym odstępie. Metoda wyczesywania powinna być powtarzana co 2 dni do czasu gdy przestanie się znajdować wszy w przeciągu 10 dni. Celem pierwszego zabiegu jest usunięcie wszystkich doroslych wszy i larw, a następne zabiegi usuwają robaki, które w międzyczasie wylęgły się z jaj przyklejonych do włosów.

Różne są wskazania dotyczące sprzątania domu. Część ekspertów twierdzi, że wystarczy wyprać poszewkę z poduszki i to wystarczy. Inni zalecają gruntowne sprzątanie z praniem wszystkiego, co się da w 60°C, a to czego się nie da wyprać, należy schować do plastikowych worków na co najmniej 2 tygodnie. Czy jest to przesadna ostrożność? Na pewno lepiej zrobić za dużo, niż ryzykować ponowne pojawienie się robaków na włosach...

Na koniec przypomnijmy to co jest najważniesze w walce z wszami - NATYCHMIASTOWA INFORMACJA udzielona WSZYSTKIM rodzicom. Nie można wstydzić się problemu. Jeżeli do oczyszczania włosów nie przystąpią WSZYSCY rodzice ROWNOCZEŚNIE nawracające zakażenia mogą ciągnąć się miesiącami! Dyrekcja, pielęgniarka i nauczyciele – wszyscy otwarcie i bez wstydu muszą informować o pojawieniu się pasożytów i o sposobach walki z nimi. Życzymy wszystkim zwycięskiej walki z robakami – tak, abyśmy bez obaw mogli się przytulać i całować główki naszych dzieci i wszystkich innych, których kochamy. Zwłaszcza w Walentynki!

Kocham łomianki

MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO - 1/2011

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT