LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 25.3.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIDzień Świętego Walentego - wolny od pracy
2011-01-21

KOMENTARZE: 0

W lutym – od kilkunastu lat – obchodzimy święto zakochanych. I nic w tym dziwnego, jesteśmy przecież narodem lubiącym świętować i systematycznie powiększającym kalendarz świąt narodowych. Niestety pomiędzy 6 stycznia a Wielkanocą nie mamy żadnych świąt państwowych, co z pewnością warto uzupełnić. Wśród kandydatów, najpoważniejszym jest Dzień Świętego Walentego.

14 lutego powinien być dniem wolnym od pracy z wielu powodów. Po pierwsze, jest to święto religijne – bo choć dotarło do nas z Ameryki, to przecież Walenty był jak najbardziej naszym europejskim i katolickim świętym. Po drugie, święto to ma w sobie ogromny potencjał obchodów, zarówno duchowych jak i świeckich. Po trzecie, jest to święto bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którym nie trzeba by szczególnie uzasadniać jego istnienia (w przeciwieństwie do 15 sierpnia czy 11 listopada). Po czwarte, w Chełmnie mamy relikwie świętego Walentego, co nas upoważnia do nadania świętu lokalnego charakteru. Po piąte, ze względu na kurczący się przyrost naturalny ustanowienie Dnia Świętego Walentego jest niemalże naszym obowiązkiem. Od zakochania do przyrostu naturalnego droga jest wszak prosta i oczywista. Walka z niskim przyrostem naturalnym jest dzisiaj patriotycznym obowiązkiem każdego z nas, a dzień świętego Walentego mógłby być symbolem tej walki, ważnym przejawem polityki prorodzinnej państwa. Z całą pewnością becikowe i ulga rodzinna nie są póki co wystarczającym bodźcem dla młodych ludzi.

Zwalniając od obowiązku pracy 14 lutego państwo umożliwiłoby obywatelom swobodne umawianie się na randki i odpowiednie przygotowanie do nich (byłby to wielki ukłon w stronę pań). Poważne potraktowane przygotowanie walentynkowej kreacji zajmuje przeciętnie od 2 do 3 godzin, co w zasadzie dzisiaj uniemożliwia pracującej damie umówienie się z kimkolwiek przed godziną 20 (biorąc pod uwagę korki). Umówienie się o 20 na satysfakcjonującą randkę też nie jest niczym pewnym, zwłaszcza, że tego dnia wieczorem brakuje miejsc w kawiarniach, restauracjach i pubach. Gdyby walentynki były wolne od pracy, byłoby możliwe rozpoczęcie randek od mniej więcej 15-tej, kiedy robi się ciemno i romantycznie, co rozłożyłoby ruch. Gdyby ktoś chciał uczestniczyć w większej liczbie randek mógłby zacząć już do południa.

Wiem, wiem, pracodawcy z pewnością zaraz zaczną protestować i wyliczać straty jakie poniesie gospodarka i ich portfele, jeśli w kalendarzu pojawi się kolejne święto. Ale są to straty pozorne. W rzeczywistości 14 lutego pracownicy i tak nie zajmują się niczym innym jak wysyłaniem walentynek, rezerwowaniem stolików w lokalach i poprawianiem makijażu. Nie ma sensu udawać, że 14 lutego kogokolwiek obchodzi praca. Zwolnienie pracowników do domów (czy raczej na randki) uchroniłoby pracodawców przed niepotrzebnymi stratami i szkodami jakie mogą oni tego dnia spowodować marząc i fantazjując.

Święto powinno znaleźć poparcie ze strony lobby gastronomiczno- hotelarskiego, ale obroty powinny wzrosnąć także w sektorze usługowym, handlu, przemyśle spożywczym i lekkim. Walentynki wymagają wszakże odpowiedniej oprawy odzieżowej, kulinarnej, artystycznej i upominkowej. Dzisiaj wiele osób miga się od obchodzenia walentynek zasłaniając się brakiem czasu. Wiele osób bierze w pracy w nadgodziny byle nie wydawać na kosztowne randki czy walentynkowe prezenty dla ukochanych osób. Gdyby walentynki były wolne od pracy nie tylko miłość rozkwitłaby tego dnia, ale także niemal cała gospodarka. Polacy uwielbiają przecież robić sobie prezenty, kupować ogromne ilości żywności i alkoholu, a kto wie, może nawet chętniej kupowaliby płyty z walentynkowymi przebojami i tomiki z poezją miłosną. W końcu w długi lutowy wieczór należałoby godnie zaspokoić potrzeby ciała, serca i ducha...

Walenty Łomiański

MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO - 1/2011

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT