LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 18.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŚwięto Niepodległości w Dąbrowie - inne spojrzenie
2010-11-19

KOMENTARZE: 0

Od Pana Jerzego Serzysko - Radnego Powiatu mijającej kadencji, uczestnika wydarzeń - otrzymaliśmy krótkie sprawozdanie z kontrowersyjnych obchodów Święta Niepodległości w Dąbrowy Leśnej, z którego relację wcześniej przysłał nam Pan Grzegorz Porowski.W kościele na mszy w dniu 11 listopada 2010 roku spotkali się: delegacja kombatantów z koła Łomianek, kombatanci grupy Kampinos z Bielan, delegacja straży miejskiej, mieszkańcy, przedstawiciele komitetów wyborczych, urzędujący burmistrz, przewodniczący rady miejskiej, radni gminni i powiatowi, sygnalista. Szczególnie licznie zgromadzili się członkowie komitetu ŁnŁ oraz TŁ.

Do kościoła wprowadzono poczty sztandarowe, sygnalista odegrał hasło wojska polskiego. Odbyła się msza święta ze sztandarami i sygnałami wojskowymi w trakcie jej trwania. Po zakończonej mszy prowadzący takie uroczystości z upoważnienia urzędu gminy oficer WP, wydał tradycyjnie komendę "poczty sztandarowe na moją komendę baczność i za mną marsz, sztandary wyprowadzić". Sygnalista w tym czasie grał marsz Pierwszej Brygady. Poczty sztandarowe, delegacja urzędu miasta, część radnych i mieszkańców wyszła z kościoła. Zaczęto formować kolumnę do wymarszu. Poczekano jakiś czas, a ponieważ nikt więcej nie wychodził z kościoła, wyruszono kolumną w kierunku pomnika. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Oficer WP wydawał stosowne komendy dotyczące procedur wprowadzania, składania wieńców, wyprowadzania pocztów sztandarowych. Poczty sztandarowe po ogłoszeniu zakończenia uroczystości zdemontowały drzewce i schowały sztandary do pokrowców. Panowie od pocztów sztandarowych kombatantów z Łomianek i straży miejskiej odjechali a panowie kombatanci z Żoliborza pieszo wrócili do oczekującego ich pod kościołem Ł-autobusu. Autobus nieodpłatnie zabezpieczył, na prośbę kombatantów grupy Kampinos z Żoliborza, referat promocji urzędu miejskiego. Jak to się stało, że poczet sztandarowy kombatantów grupy Kampinos po raz kolejny pokonał trasę ze sztandarem do pomnika?.

Uważam za niezrozumiałe i anormalne, żeby w ciągu jednej godziny poczet sztandarowy uczestniczył dwukrotnie praktycznie w tej samej uroczystości, obsługując dwie różne delegacje.

W kościele, po zakończonej mszy świętej, burmistrz poprzedniej kadencji z mównicy prowadził akcję propagandowo-patriotyczną. Fakt taki miał w tym dniu miejsce. Pan Łucjan Sokołowski po odśpiewaniu jednej pieśni patriotycznej przeszedł do monologu w trakcie którego przestawił zebranym w kościele jak to określił, pana Jana Grądzkiego, swojego faworyta w wyborach na burmistrza, wygłosił krótką charakterystykę kandydata w której określił preferencje wyborcze wyrażając się w samych superlatywach o jego przygotowaniu do objęcia tego stanowiska.

Osobiście uważam za niedopuszczalne i daleko niestosowne wykorzystywanie pomieszczeń świątyni do prowadzenia agitacji wyborczej i promowania jednego z kandydatów na burmistrza z wykorzystywaniem symboli patriotycznych dla osiągnięcia określonych celów propagandowych.

Jerzy Serzysko

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT