LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 19.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŚMIETNIK: Jezioro Dziekanowskie
2010-11-17

KOMENTARZE: 0

Poniżej publikujemy list - nadesłany do LOMIANKI.INFO - dotyczący jednego z cenniejszych i niestety jednego z najbardziej zaniedbanych miejsc w Łomiankach. Autorowi listu serdecznie dziękujemy, mając nadzieję, że głos ten będzie wzięty pod uwagę przez przyszłych radnych i burmistrza...

Zapraszamy do przesyłania swoich opinii i obserwacji dotyczących Łomianek...

redakcja@lomianki.info
Szanowni Państwo,

Chciałem zwrócić Państwa uwagę na pewien od lat nierozwiązany problem – problem permanentnego zaśmiecania okolic Jeziora Dziekanowskiego.
Jako ilustrację istniejącego stanu, przesyłam link do albumu zdjęć wykonanych przeze mnie 11 listopada 2010 r.

Od 1999 roku jestem mieszkańcem Dziekanowa Polskiego i wyjątkowo leży mi na sercu stan tego rejonu. Jezioro Dziekanowskie jest jednym z piękniejszych i przyrodniczo najbardziej cennych miejsc w naszej gminie, ale zaśmiecanie jego brzegów i okolic powoduje jego stopniową degradację.

Od wielu lat, żadnej gminnej władzy, nie udało się rozwiązać systemowo tego poważnego problemu. Ciekaw jestem konkretnych i spójnych wizji, jakimi dysponują dzisiejsi kandydaci na burmistrza i radnych i nie ukrywam, że jest to problem, który zaważy na mojej decyzji wyborczej.
Wiem, że problem jest na prawdę trudny, bo dotyczy spraw związanych z prawem własności, a także z przełamaniem niechęci i zmianami w mentalności wielu mieszkańców – właścicieli działek przylegających do Jeziora Dziekanowskiego, wpływu na zachowania odwiedzających naszą okolicę gości, a w końcu na egzekwowanie obowiązującego prawa, które mówi, że za stan terenu odpowiada jego właściciel i ma obowiązek usunięcia śmieci, oraz zakaz tworzenia nielegalnych wysypisk, a od wyegzekwowania tych przepisów mamy ponoć Straż Miejską.

Na terenie Dziekanowa Polskiego istnieje Stowarzyszenie Ochrony Ekologicznej Jeziora Dziekanowskiego, ale z tego, co udało mi się ustalić, stowarzyszenie to nie działa aktywnie i w zasadzie działalność jego została zawieszona. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo złożony. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy mieszkańców i właścicieli niektórych działek przylegających do Jeziora Dziekanowskiego. Animatorką jego powstania była pewna angielska dama, która na przełomie lat 90-00 była rezydentką Dziekanowa Polskiego. Przez kilka lat, Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w proces uświadamiania wartości krajobrazowych i przyrodniczych Jeziora Dziekanowskiego, potrzeb utrzymania porządku i czystości, inicjowało i przeprowadzało akcje sprzątania po każdym weekendzie (bo właśnie po weekendach pozostaje najwięcej śmieci w strefie Jeziora). Działalność Stowarzyszenia spotkała się jednak, z trudną, czy wręcz niemożliwą do pokonania barierą* – nie można przeprowadzić żadnej spójnej akcji na terenie prywatnym bez zgody jego właściciela, a tereny wokół Jeziora Dziekanowskiego należą chyba do (uwaga!!!) 143 różnych właścicieli. Wystarczy niechęć i brak zgody choćby jednego z nich i akcja planowana na cały obszar nie ma szans powodzenia. Wolnoć Tomku w swoim domku!? Czy prawo jednostki do poszanowania jego własności – w tym wypadku, własności ziemi przylegającej do Jeziora Dziekanowskiego, nie równa się w tym momencie z bezkarnością właściciela, na którego terenie powstaje nielegalne wysypisko śmieci???

Czy gminna władza nie ma sposobu na systemowe załatwienie sprawy? Czy prawo własności dopuszczające powstanie w strefie Jeziora Dziekanowskiego nielegalnych wysypisk śmieci nie powinno zostać natychmiast zastąpione rozwiązaniem pozwalającym na utrzymanie i egzekwowanie porządku na tym terenie – pro publico bono?

Z poważaniem,
Robert Hoffman

*) Wyjazd z Polski animatorki Stowarzyszenia, również przyczynił się do jego zawieszenia...

[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT