LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 18.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGINIE DAJ SIĘ ZAUROCZYĆ!
2010-11-02

KOMENTARZE: 0

Już za niecały miesiąc wybory samorządowe, a to oznacza, że kandydaci zaczną ubiegać się o nasze zaufanie. A my... będziemy musieli podjąć decyzję wyborczą. Ale czy na pewno będzie dobra? Warto już teraz zastanowić się jak głosujemy i co robić, żeby nasze wybory były lepsze.

Można powiedzieć, że jakość naszych politycznych decyzji zależy od jakości kandydatów, a zatem niniejszy tekst powinien być o tym, jak znaleźć najlepszego kandydata. Niestety to nie takie proste – problem leży nie tylko w jakości kandydatów, ale w nas samych. Zróbmy mały test – kto z nas uważa, że w ostatnich wyborach głosował kierując się racjonalnymi powodami? Prawie wszyscy? Tak zwykle o sobie myślimy, bo w końcu kto chciałby się przyznać, że wybierając ludzi, którzy przez następne lata będą kierowali jego państwem, miastem albo gminą działał powodowany emocjami, a na ostateczną decyzję najważniejszy wpływ miało to, czy lubił danego polityka? Niestety, prawda jest taka, że głosujemy nie głową a sercem. Przyjrzyjmy się sobie i zastanówmy się dlaczego tak się dzieje i co z tym możemy zrobić?

Największy problem to brak czasu – teoretycznie, żeby dokonać racjonalnego wyboru powinniśmy przeczytać programy wyborcze kandydatów i ustalić (czasem nawet policzyć) czyj program będzie dla nas najkorzystniejszy, z którymi postulatami się zgadzamy, a które będziemy kontestować. Jeżeli kandydat ubiega się o reelekcję powinniśmy zastanowić się czy dotychczasowe dokonania kandydata są zgodne z tym, co obiecywał np. przed poprzednimi wyborami. Czy realizuje swój program wyborczy, czy też były to słowa rzucane na wiatr...

Świetny pomysł? Jak najbardziej. Tylko, że nie mamy czasu, żeby zgłębić wszystkie możliwe dokumenty i programy i dlatego najczęściej kierujemy się nie taką znowu niezawodną intuicją. Łatwiej jest popatrzyć na polityka lub na jego zdjęcie, sprawdzić, czy jest sympatyczny i jeśli wzbudzi nasze zaufanie – zamknąć oczy i po prostu na niego zagłosować.

Co robić, żeby nie było to kupowanie kota w przysłowiowym worku (choćby i najśliczniejszym)? Zainwestujmy odrobinę czasu i zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze – może kanalizacja, bezpieczeństwo, edukacja, drogi? Wybierzmy sobie tę jedną lub dwie kwestie i porównajmy, co na dane tematy mówią albo piszą kandydaci. Czym kandydaci mogą się pochwalić – co już zrobili dla nas wszystkich. Pamiętajmy aby informacje czerpać z możliwie jak największej liczby źródeł. Zapewne nie uda nam się dotrzeć do wszystkich istotnych dokumentów, wiadomości – jednak zaangażowanie i dociekliwość da nam satysfakcję, że sprawdziliśmy kandydata, a nie daliśmy się zauroczyć jego pięknym oczom i okrągłym hasłom.

Olgierd Annusewicz
REKLAMÓWKA LOMIANKI.INFO 10/11.2010

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT