LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 6.10.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIRondo im. gen. Karola Kniaziewicza?
2010-05-28

KOMENTARZE: 0

Zapewnie nie wszyscy wiedzą, że jeden z bohaterów "Pana Tadeusza" – gen. Karol Kniaziewicz (ten, pod którego komendą do Soplicowa wraz z wojskiem napoleońskim przyjechał Hrabia, a w życiu pozaliterackim wybitny dowódca, bohater Polski i Francji, kawaler Legii Honorowej) – wychował się w Łomiankach.

Był on bowiem synem Jana Kazimierza Kniaziewicza – zarządcy majątku obejmującego tereny od Kiełpina po Młociny. Młody Kniaziewicz, który zapewne na łomiankowskich łąkach i w tutejszych lasach uczył się jeździć konno, wyrósł na wybitnego oficera i patriotę. Ukończył słynną Szkołę Rycerską, brał udział w insurekcji Kościuszkowskiej, a pod Maciejowicami wraz z Kościuszką dostał się do niewoli. Po ułaskawieniu przez cara, wyjechał do Włoch, gdzie został dowódcą 1 Legii Legionów Polskich. Brał udział w zdobyciu Rzymu, był dowódcą napoleońskiej Legii Naddunajskiej, wybitnym dowódcą armii cesarskiej, a w 1812 roku dowódcą dywizji w Wielkiej Armii ks. Józefa Poniatowskiego. Walczył pod Smoleńskiem, Możajskiem, Tarutino i w bitwie nad Berezyną (gdzie został ranny). Jako bohater wojenny odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Virtuti Militari.

Po wybuchu powstania listopadowego został przedstawicielem Rządu Narodowego w Paryżu. Był animatorem życia naukowego oraz autorytetem moralnym Wielkiej Emigracji. Jako bliski znajomy Adama Mickiewicza, należał do grona pierwszych czytelników „Pana Tadeusza". Uznawany jest za współtwórcę Biblioteki Polskiej w Paryżu. Był kawalerem Legii Honorowej, a jego nazwisko widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Dlaczego o związanym z ziemią Łomiankowską generale Kniaziewiczu wspominam? Otóż trwają prace związane z budową ronda na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z Brukową. Po ich zakończeniu, wiadomo, ktoś wpadnie na pomysł, że należałoby mu nadać nazwę. Żebyśmy się nie pokłócili o jakichś współczesnych patronów, zawczasu proponuję, by sięgnąć do historii i pierwsze rondo w Łomiankach nazwać imieniem wybitnego Polaka – gen. Karola Kniaziewicza. Nazwisko Karola Kniaziewicza widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu, czemu nie miałoby być na rondzie w Łomiankach?

Jeśli – jednak koniecznie – wolimy mieć patrona bardziej współczesnego, to może rozpatrujmy kandydatury „niepolityczne” – takie jak np. Czesław Niemen. Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo niemal każda współczesna postać jest związana z Łomiankami w ten sposób, że z pewnością stała tu kiedyś w korku. Może być też patron „bezosobowy"... np. Rondo Wisły, Rondo Warszawskie.

Juliusz WasilewskiZapraszamy do przysyłania swoich propozycji nazwy ronda na adres: redakcja@lomianki.info Wszystkie sugestie przekażemy "jednostkom decyzyjnym" mając nadzieję, że zostaną one uwzględnione w dyskusji.

Tekst opublikowany na łamach drukowanej wersji LOMIANKI.INFO

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT