LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 10.12.2019


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIWypalanie traw to GŁUPOTA
2010-03-25

KOMENTARZE: 0

Z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych oznak budzenia się przyrody do życia. Niedługo zacznie się zielenić, pączki na drzewach zamienią się w liście, z ziemi powyrastają świeże trawy i chwasty, a... strażacy znów będą mieli pełne ręce roboty. Bowiem wiosna to – dla niektórych – czas wypalania traw...

Choć nie od dziś mówi się o szkodliwości tego procederu, nadal nie brakuje zwolenników tej – jak się może wydawać taniej – formy pozbywania się z łąk suchych traw i pozostałości chwastów.
Pożar niszczy florę oraz faunę zamieszkującą łąki (w tym ptaki, owady, żaby, krety, jeże, młode zajączki), powoduje degradację ekosystemu. Następuje tzw. selekcja negatywna – giną cenne, nieraz endemiczne, gatunki traw i ziół, pozostają rośliny głębokoukorzenione, w tym popularny "perz".
Ogień nie jest bez znaczenia dla gleby. Niszczona jest część materii organicznej, w wyniku czego zostaje spowolniony proces tworzenia próchnicy (humusu).
Efektem wypalania są również niekontrolowane pożary przenoszące się na okoliczne zabudowania lub lasy, skutkujące nieraz dużymi stratami materialnymi, a nawet ofi arami śmiertelnymi. Dymy z tlących się traw zanieczyszczają atmosferę i mają działanie rakotwórcze.

Z punktu widzenia prawa wypalanie traw jest niedopuszczalne i karalne (ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880, Art. 131). Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny nawet 5000 PLN.).

Jak informuje Michał Naftyński w łomiankowskiej OSP: Łomiankowscy strażacy na dwóch motocyklach terenowych, wyposażeni w lornetki, aparaty fotograficzne z teleobiektywami i środki łączności będą patrolować obszary szczególnie często podpalane. O przypadkach podpalenia natychmiast powiadamiać będą Policję i Straż Miejską. Patrole będą wyjeżdżały o nieregularnych porach i będą nasilały się w okresach weekendów i świąt.

redakcja@lomianki.info

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum