LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 6.12.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (01.2010)
Nowelizacja ustawy o VAT
2010-01-09

KOMENTARZE: 0

Nowelizacja, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2010 r. podyktowana jest w zasadzie koniecznością dostosowania polskiego porządku prawnego do zmienionych przepisów wspólnotowych w zakresie następujących zagadnień:
- określania miejsca świadczenia usług;
- zasad składania informacji podsumowujących;
- zasad zwrot podatku VAT podmiotom zagranicznym.

Zmiany te określane są mianem Pakietu VAT 2010, choć część z nich wejdzie w życie w 2011 i 2015 r. Celem wprowadzenia zmian jest usprawnienie funkcjonowania unijnego rynku wewnętrznego poprzez uproszczenie działania wspólnego systemu VAT. Poza tym nowelizacja wprowadza kilka innych zmian np. dotyczących zasad rozliczania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz obowiązku podatkowego w imporcie usług. Z rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy dla podatników najważniejsze są nowe zasady dotyczące miejsca świadczenia usług. Obowiązująca dotychczas zasada ogólna - opodatkowanie w kraju siedziby usługodawcy - zastąpiona została nową regułą generalną, według której miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatników będzie kraj, w którym usługobiorca ma siedzibę. Od tej zasady zostanie jednak wprowadzonych kilka wyjątków, o których warto pamiętać. (Dla usług świadczonych przez podatnika na rzecz ostatecznego konsumenta nadal obowiązywać będzie zasada opodatkowania w kraju siedziby usługodawcy.) Bardzo istotną kwestią jest zmiana obowiązków w zakresie sprawozdawczym transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Nowelizacja wprowadza nowe terminy do składnia Informacji Podsumowujących i nakłada obowiązek uwzględnieniania w tych deklaracjach również usług świadczonych na rzecz podatników, dla których miejscem świadczenia jest kraj siedziby usługobiorcy. Znaczne zmiany będą dotyczyły zwrotu podatku zapłaconego za granicą. Podatnicy będą składali wnioski drogą elektroniczną w kraju swojej siedziby za pośrednictwem właściwego dla nich urzędu skarbowego. Wprowadzane na mocy nowelizacji zmiany wpływać będą przede wszystkim na działalność podatników świadczących i nabywających usługi w obrocie międzynarodowym, ale również dokonujących wewnątrzwspólnotowych transakcji towarowych z punktu widzenia nowych obowiązków sprawozdawczych. Znajomość tych zmian jest niezwykle istotna, gdyż niejednokrotnie wymagać będzie wprowadzenia odpowiednich modyfikacji w systemach informatycznych, aby sprostać nowym obowiązkom. Dla ułatwienia postaramy się Państwu przybliżyć te znowelizowane przepisy.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT